کد خبر : 24437
تاریخ انتشار : جمعه 25 بهمن 1398 - 0:12

افزایش ریسک مرگ با قرارگیری روزانه در معرض آلودگی اُزن

افزایش ریسک مرگ با قرارگیری روزانه در معرض آلودگی اُزن

محققان دریافتند قرارگیری روزانه در معرض اُزن سطح زمین در شهرهای جهان با افزایش ریسک مرگ مرتبط است. به گزارش گشت و گذار، اُزن سطح زمین، گاز به شدت واکنشی است که معمولاً در محیط‌های شهری و برون شهری یافت می‌شود و زمانی تشکیل می‌شود که آلاینده‌ها در نورخورشید واکنش نشان می‌دهند. یافته‌ها مبتنی بر


محققان دریافتند قرارگیری روزانه در معرض اُزن سطح زمین در شهرهای جهان با افزایش ریسک مرگ مرتبط است.

به گزارش گشت و گذار، اُزن سطح زمین، گاز به شدت واکنشی است که معمولاً در محیط‌های شهری و برون شهری یافت می‌شود و زمانی تشکیل می‌شود که آلاینده‌ها در نورخورشید واکنش نشان می‌دهند.

یافته‌ها مبتنی بر داده‌های بدست آمده از ۴۰۰ شهر در ۲۰ کشور جهان است. طبق نتایج بدست آمده، در صورت اجرای استانداردهای شدیدتر کیفیت هوا توسط کشورها، سالانه بیش از ۶۰۰۰ مرگ قابل پیشگیری است.

محققان دانشگاه برن سوئیس عنوان می‌کنند: «این یافته‌ها دارای مفاهیم مهمی برای طراحی اقدامات آینده در حوزه سلامت، بخصوص اجرای شیوه‌های کاهش تأثیرات تغییرات اقلیمی، هستند.»

میزان استاندارد فعلی کیفیت هوا بر اساس میکروگرم در هر متر مکعب از هوای پیرامونی شامل ۱۰۰ µg/m3 (سازمان بهداشت جهانی)، ۱۲۰ µg/m3 (دستورالعمل اتحادیه اروپا)، ۱۴۰ µg/m3 (استاندارد ملی کیفیت هوا پیرامونی آمریکا)، و ۱۶۰ µg/m3 (استاندارد کیفیت هوا پیرامونی چین) هستند.

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد ۸۰ درصد جمعیت جهان در نواحی شهری در معرض آلودگی هوا بالاتر از حدآستانه اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی قرار دارند.

در اکثر مطالعات قبلی مشخص شده است که رابطه مثبتی بین اُزن سطح زمین و مرگ و میر وجود دارد.

در مطالعه فعلی، تیم تحقیق مرگ و میر و اقدامات زیست محیطی (آب و هوا و آلاینده‌های هوا) را در ۴۰۶ شهر از ۲۰ کشور جهان در طول مدت ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵ بررسی کردند.

در مجموع ۴۵,۱۶۵,۱۷۱ مرگ در ۴۰۶ شهر بررسی شد. محققان دریافتند به طورمیانگین ۱۰ µg/m3 افزایش در میزان اُزن با افزایش ۰.۱۸ درصدی مرگ مرتبط بود.

این شرایط به معنای ۶۲۶۲ مرگ بیشتر در هر سال در این ۴۰۶ شهر است که با اجرای استانداردهای شدیدتر کیفیت هوا می‌تواند قابل پیشگیری باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.