کد خبر : 27199
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 فروردین 1399 - 14:12

پیشنهادبه سازمان جهانی گمرک/پروتکل‌ بهداشتی جایگزین بستن مرزهاشود

پیشنهادبه سازمان جهانی گمرک/پروتکل‌ بهداشتی جایگزین بستن مرزهاشود

رییس کل گمرک ایران در نامه ای به دبیرکل سازمان جهانی گمرک، پیشنهاد داد؛ به هنگام بیماری های واگیردار نظیر کرونا، مبادلات کالا بین کشورها با تنظیم پروتکل های بهداشتی تداوم یابد. به گزارش گشت و گذار، گمرک ایران همزمان با شیوع کرونا در جهان و تحت تأثیر قرار گرفتن مبادلات تجاری، به جای بستن


رییس کل گمرک ایران در نامه ای به دبیرکل سازمان جهانی گمرک، پیشنهاد داد؛ به هنگام بیماری های واگیردار نظیر کرونا، مبادلات کالا بین کشورها با تنظیم پروتکل های بهداشتی تداوم یابد.

به گزارش گشت و گذار، گمرک ایران همزمان با شیوع کرونا در جهان و تحت تأثیر قرار گرفتن مبادلات تجاری، به جای بستن مرزها به سازمان جهانی گمرک پیشنهاد داد که در صورت حصول توافقات لازم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه فعالیت‌های مبادلات کالا در رویه‌های صادرات، واردات و ترانزیت بین کشورها امکان پذیر است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا ویروس و تأثیرگذاری این ویروس بر اقتصاد در سطح ملی و بین المللی که به نوعی مختل کننده زنجیره تأمین در تولید، عرضه و ارتباطات تجاری وکاهش حجم فعالیت‌های تجاری در سطح کشورها ی جهان شده است باید سیاست‌های کلان اقتصادی و منطقه‌ای نیز به طریقی پیش رود تا علاوه بر حمایت و پشتیبانی بهداشتی از کارگران و گروه‌های آسیب پذیر جامعه، حامی بخش تولید و بهبود تقاضا نیز باشند، زیرا برخلاف آن که شیوع این بیماری به سهولت انجام می‌گیرد، جبران ضررها و اختلالات ناشی آن زمان بر خواهد بود.

در این راستا مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران طی نامه‌ای به میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک پیشنهاد داد سازمان جهانی گمرک به عنوان سازمان هماهنگ کننده جهانی امور گمرکی پیشنهاد تنظیم پروتکل همکاری مبادله کالا و مسافر در زمان شیوع بیمارهای واگیر دار نظیر سارس، ابولا و کوید ۱۹ (کورنا) را تنظیم و به گمرکات کشورهای عضو ارائه کند تا در صورت حصول توافقات لازم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از امضا سند مذکور ادامه فعالیت‌های مبادلات کالا در رویه‌های صادرات، واردات و ترانزیت بین کشورها صورت پذیرد.

شایان ذکر است سازمان جهانی گمرک که بیش از ۱۸۰ کشور عضو آن هستند و مقر آن در بروکسل می‌باشد بیش از این اسناد مشابه در خصوص همکاری متقابل در امور گمرکی و فعالان اقتصادی مجاز اقتصادی را تنظیم و با فرمت یکسان در اختیار کشورهای عضو قرار داده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.