آخرین وضعیت زائران ایرانی در مدینه

مسؤل ستاد مدینه منوره با این یادآوری که مدت زمان حضور زائران ایرانی در مدینه ۵ روز است، گفت: جمعیت ایرانی‌ها در مدینه تا روزهای آینده به حدود ۱۲ هزار نفر می‌رسد.

به گزارش گشت و گذار نیوز: علی‌اصغری، مسؤل ستاد مدینه منوره درباره آخرین وضعیت حضور زائران ایرانی در شهر مدینه پیش از آغاز حج تمتع، اظهار کرد: نخستین کاروان زائران کشورمان ۲۴ اردیبهشت‌ماه با استقبال رسمی در فرودگاه، به مدینه مشرف شدند و پس از آن در محل اقامت و هتل‌های خود ساکن شدند.

او با بیان اینکه محل اسکان تمام زائران ایرانی آماده میزبانی از آنهاست، گفت: تا این لحظه زائران تعدادی از استان‌ها به مدینه آمده‌اند و در ۶ هتل اقامت دارند. اوج حضور زائران در مدینه از حدود سه روز دیگر خواهد بود. در آن ایام حدود ۱۲ هزار زائر ایرانی در مدینه مستقر خواهند شد.

مسئول ستاد حج در مدینه درباره برنامه‌های زیارتی و بهبود خدمات اجرایی در این شهر، اظهار کرد: هیچ کمبودی برای میزبانی از زائران نداریم و در دو آشپزخانه با سرآشپزهای ایرانی برای زائران غذای ایرانی طبخ می‌شود.

او با بیان اینکه در کنار زیارت‌های شخصی و هر روزه مزار پیامبر (ص) و قبرستان بقیع، هر کاروان بر اساس برنامه زمانی تعیین‌شده یک بار فرصت حضور در روضه منوره پیامبر اکرم (ص) را دارد و یک‌بار هم از زیارت مکان‌های تاریخی و مذهبی مدینه بهره‌مند می‌شوند. در همین راستا، نخستین گروه از زائران، ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد ۲۵ اردیبهشت ماه از فرصت حضور در روضه منوره استفاده کردند.

اصغری افزود: پس از آنکه مدت ۵ روزه حضور آنها در مدینه به پایان برسد، زائران ایرانی عازم مکه خواهند شد. یکی از تحولات بزرگ حج ۱۴۰۳ انتقال هموطنانمان از مدینه به مکه با قطار سریع‌السیر است که زمینه حفظ سلامتی آنها را فراهم می‌کند. در همین راستا اواخر اردیبهشت ماه نخستین گروه از حجاج با قطار سریع‌السیر عازم مکه می‌شوند.

مسئول ستاد مدینه گفت: تا پایان ۲۶ اردیبهشت‌ماه تعداد ۳۰ کاروان متشکل از ۴ هزار و ۲۳۸ زائر در هشت هتل مدینه مستقر خواهند شد. تعداد ۱۰ کاروان از آذربایجان شرقی، ۶ کاروان از تهران، ۷ کاروان از کرمان، ۵ کاروان از قم، یک کاروان از کرمانشاه و یک کاروان هم از لرستان در مدینه حضور دارند.

منبع: ایسنا