کد خبر : 1657
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 مهر 1397 - 12:50

آمادگی ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم اربعین

آمادگی ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم اربعین

معاون بهداشت وزارت بهداشت از آمادگی کامل ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم پیاده روی اربعین خبر داد و گفت: ۹۷ آزمایشگاه تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی در این مراسم فعال هستند. به گزارش گشت و گذار، علیرضا رئیسی، در خصوص تمهیدات بهداشتی برای مراسم پیاده روی اربعین، افزود: یکی از دستگاه های


معاون بهداشت وزارت بهداشت از آمادگی کامل ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم پیاده روی اربعین خبر داد و گفت: ۹۷ آزمایشگاه تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی در این مراسم فعال هستند.

به گزارش گشت و گذار، علیرضا رئیسی، در خصوص تمهیدات بهداشتی برای مراسم پیاده روی اربعین، افزود: یکی از دستگاه های متولی تامین امنیت سلامت زائرین کربلا وزارت بهداشت است و امسال هم براساس تجربیات سال های گذشته و بررسی مشکلات موجود در سال های گذشته، برنامه ریزی ها از سه ماه گذشته صورت گرفت تا بتوانیم علاوه بر تامین سلامت زائرین، سلامت خانواده آنها و ساکنان شهرهایشان را تامین کنیم.

وی، تعداد آزمایشگاه های فعال برای مراسم اربعین را ۹۷ آزمایشگاه اعلام کرد و با اشاره به آمادگی کامل میان آزمایشگاه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، ادامه داد: ۲۸ دانشگاه علوم پزشکی و مرزی کشور به عنوان دانشگاه های معین و خط اول هستند و آموزش های متعددی برای تیم های بهداشتی و درمانی در خصوص روش گرفتن نمونه و ارسال آنها به آزمایشگاه ها و یا آزمایشگاه های تخصصی تر برای برسی بیشتر داده شده است.

رئیسی در ادامه با اشاره به هماهنگی بین گروه های هلال احمر، اورژانس کشور و معاونت های بهداشت و درمان و سازمان های مردم نهاد برای تامین امنیت سلامت زائرین اربعین ، گفت: ۴ کارگاه آموزشی در ارتباط با بیماری های غیرواگیر در دانشگاه های علوم پزشکی مرزهای غربی کشور برگزار شده است و چندین جلسه آموزشی با مرکز پزشکی حج سازمان هلال احمر در زمینه بررسی وضعیت تشکیل شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، افزود: جلسه ویدیو کنفرانس با نماینده وزارت بهداشت عراق در هفته گذشته به منظور بررسی و تبادل نظر مسائل و ملاحظات بهداشتی و همکاری برای تامین سلامت زائرین اربعین، برگزار شد.

وی با بیان اینکه تیم هایی از مراکز بهداشت محیط برای مراسم پیاده روی اربعین اعزام شده اند، گفت: این تیم ها حدود ۳۳ تیم هستند و آموزش های لازم برای حضور در منطقه به عنوان ناظرین بخش بهداشت در مرز را دیده اند و همچنین تیم های بهداشتی کشورمان در کشور عراق نیز مستقر هستند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مسئولین، کارشناسان و مدیران پایگاه های بهداشتی مرز غربی کشور، افزود: دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، آبادان، کرمانشاه، بهبهان، شوشتر، دزفول و ایلام بعنوان دانشگاه های مرزی کشور و دانشگاه های علوم پزشکی اردبیل، تبریز، ارومیه، خوی، کردستان و همدان به عنوان دانشگاه های معین و پشتیبان هستند و دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در مراسم پیاده روی اربعین همکاری می کند.

رئیسی ادامه داد: همچنین، نیروهای بهداشتی و درمانی در فرودگاه امام مستقر هستند تا افرادی که از مرز هوایی به کربلا می روند از نظر بیماری های واگیر و کنترل آن مورد بررسی قرار دهند.

معاون وزیر بهداشت، با اشاره به ورود زائران افغانستان و پاکستان برای عزیمت به کربلا از مرزهای شرقی کشور و خروج آنها از مرزهای غربی کشور، گفت: برای این دسته از زائران برنامه های ویژه ای به منظور کنترل بیماری های واگیر و جلوگیری از انتشار آنها به کشور داریم و این افراد در طی مسیر مورد ارزیابی های بهداشتی قرار می گیرند.

رئیسی در پایان یکی از اقدامات جدید به منظور کنترل بیماری ها در مراسم پیاده روی اربعین را شناسایی زائرانی که بیماری دارند بیان کرد و افزود: مشخصات این افراد در سامانه پرونده الکترونیک سلامت ثبت می شود تا از طریق سامانه، مراقبت های لازم حتی بعد از ورود به کشور و شهر خود صورت گیرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.