کد خبر : 3969
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 آذر 1397 - 13:12

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای در وزارت اقتصاد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه‌ای در این وزارتخانه خبر داد و گفت: اطلاعات صحیح، مبنای سیاستگذاری دقیق است. به گزارش گشت و گذار، حسین میرشجاعیان حسینی در مراسم ارائه نتایج پروژه تدوین و اجرای نظام جامع آماری، با بیان اینکه «آمار»قلب تپنده تمامی تصمیم گیری های اقتصادی


معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از اجرای پروژه اقتصاد در اتاق شیشه‌ای در این وزارتخانه خبر داد و گفت: اطلاعات صحیح، مبنای سیاستگذاری دقیق است.

به گزارش گشت و گذار، حسین میرشجاعیان حسینی در مراسم ارائه نتایج پروژه تدوین و اجرای نظام جامع آماری، با بیان اینکه «آمار»قلب تپنده تمامی تصمیم گیری های اقتصادی چه برای سیاست گذاران اقتصادی و چه برای فعالان بخش خصوصی است، اظهار داشت: نه تنها سیاست گذاری صحیح بر اساس داده های صحیح اتفاق می افتد؛ بلکه افزایش کیفیت تصمیم گیری و شفافیت اقتصادی نتیجه تولید و توسعه آمارهای دقیق است.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: پروژه ایجاد شفافیت و پروژه اقتصاد در اتاق شیشه ای، پروژه ای است که در وزارت اقتصاد اجرا شده و در حال تکمیل است. سعی داریم نه تنها اطلاعات مورد نیاز کشور را در وزارت اقتصاد تولید کنیم؛ بلکه با استاندارد بین المللی، با کیفیت خوب و تباتر زمانی خوب این اطلاعات را ایجاد کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه شش گام برای شفافیت اقتصادی و ارتقا نظام تصمیم گیری در کشور حائز اهمیت است، گفت: در حال حاضر خلاهای قانونی در حوزه تولید آمار و اطلاعات داریم که باید به سمت گردآوری، تجدیدنظر، به روزرسانی و انتشار این قوانین حرکت کنیم.

میرشجاعیان تصریح کرد: اعتقاد داریم با توجه به تولی‌گری مرکز آمار در نظام آماری کشور، باید به این مرکز به خردترین اطلاعات دسترسی داشته باشد؛ این در حالی است که در این حوزه با خلا قانونی مواجه هستیم.

وی گفت: البته نظام آماری کشور باید با نظام محرمانگی و حفظ حریم خصوصی افراد پیوند داشته باشد؛ از این رو اگر اطلاعات در اختیار مرکز آمار قرار گرفت، مردم نباید از افشای اطلاعات خود هراس داشته باشند.

معاون وزیر اقتصاد همچنین افزود: مورد دیگر استانداردهای آماری است؛ به عنوان مثال در حال حاضر آمارهای مالی دولت بر اساس استاندارد سال ۲۰۰۱ است که باید استانداردها ارتقاء یابد.

میرشجاعیان، افزایش قابلیت دسترسی و مقایسه آماری را گام سوم عنوان کرد و افزود: دسترسی باید در بالاترین سطح در اختیار عموم قرار گیرد مگر اینکه قانون، انتشار آنها را منع کرده باشد. برخی از دستگاه ها بر اساس موقعیت تصمیم میگیرند برخی از داده ها را منتشر نکنند که باید با آنها مقابله کنیم و برای دغدغه دستگاه ها راه حال های مناسب تعبیه کنیم.

وی همچنین مورد چهارم را استفاده از تکنولوژی در کسب و کار عنوان کرد و گفت: گام پنجم این است که باید در فرایند تولید، پردازش و انتشار اطلاعات، نهاد ناظر قوی و بدون وابستگی به دستگاه ها مستقر شود.

میرشجاعیان، گام ششم را نیز اهمیت استقرار واحدهای آماری در مجموعه دستگاه ها عنوان کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.