کد خبر : 2044
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مهر 1397 - 8:42

اراک در رویای هوای پاک/ اجرای مصوبات شاید وقتی دیگر

اراک در رویای هوای پاک/ اجرای مصوبات شاید وقتی دیگر

اراک- سال ها است که برخی مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک جنبه فرسایشی به خود گرفته و در هر جلسه کارگروه، شاهد تعیین ضرب العجل هایی هستیم که زمانشان فرا می رسد، اما هیچ اتفاقی نمی افتد. گشت و گذار – گروه استان ها: کلانشهر اراک جزو یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است

اراک- سال ها است که برخی مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک جنبه فرسایشی به خود گرفته و در هر جلسه کارگروه، شاهد تعیین ضرب العجل هایی هستیم که زمانشان فرا می رسد، اما هیچ اتفاقی نمی افتد.

گشت و گذار – گروه استان ها: کلانشهر اراک جزو یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است و از چند سال قبل، برگزاری کارگروه کاهش آلودگی هوا به عنوان ضرورت این شهر دنبال شد که برخی از مصوبات آن هنوز در روند فرسایشی و در انتظار اجرا هستند .

کلانشهر اراک صنایع متعددی در جوار خود دارد که بسیاری از این صنایع آلاینده هستند؛ از طرف دیگر مباحثی چون مشکلات ترافیکی و حمل و نقل، قرار گرفتن در جوار کویر میقان و ریزگردهای آن و… به مساله آلودگی هوای این شهر دامن زده است.

یکی از حوزه هایی که طی چند سال اخیر در شهر اراک در رابطه با اقدام برای کاهش آلودگی آن چالش وجود داشته، صنایع آلاینده هستند و بخشی از مصوباتی که در این زمینه وجود دارد با روندی بسیار کند و غیرقابل قبول در حال اجرا است.

حوزه دیگر نیز تحقق مصوبات مربوط به گسترش چند هزار هکتاری فضای سبز و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر است که این مساله نیز چندان رنگ تحقق به خود نگرفته است.

در این میان متولیان حوزه محیط زیست استان به طور مدام دم از کاهش روزهای آلوده شهر اراک در سال جاری و یا سال گذشته نسبت به سال قبل از آن می زنند، اما این کاهش ناپایدار بیشتر ناشی از شرایط اقلیمی بوده تا اینکه نشات گرفته از اقدامات و اجرای مصوبات باشد.

برخی مصوبات کارگروه کاهش آلودگی بر زمین مانده است

عضو تشکل زیست محیطی کیمیای سبز در گفت و گو با گشت و گذار در این زمینه اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن فصل سرما و مواجهه با پدیده وارونگی هوا یکی از مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد محیط زیست است. در شهر اراک با توجه به چالش های زیست محیطی که وجود دارد برنامه ای در این زمینه با جدیت دنبال نمی شود.

سیاوش آقاخانی بیان کرد: در طرح جامع کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شده که چهار کمیته در قالب یک کارگروه فعالیت خود را برای کاهش آلودگی هوای اراک دنبال کنند، اما علاوه بر کم توجهی به برگزاری این کارگروه، شاهد عدم پیگیری مصوبات کارگروه های برگزار شده بوده ایم که از مهمترین این موارد می توان به مصوبات مربوط به ایرالکو مبنی بر تعطیلی خطوط قدیم و خروج دیگ های فرسوده این شرکت از مدار تولید اشاره کرد.

شاهد عدم پیگیری مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هستیم که از مهمترین آن می توان به مصوبات مربوط به ایرالکو مبنی بر تعطیلی خطوط قدیمی و خروج دیگ های فرسوده این شرکت از مدار تولید اشاره کردعضو تشکل زیست محیطی کیمیای سبز با اشاره به سایر مصوبات بر زمین مانده این کارگروه اضافه کرد: اجرایی نشدن ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز و عدم به روزرسانی و بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوا از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

آقاخانی عنوان کرد: علاوه بر تمامی موارد ذکر شده برنامه ریزی اقداماتی به منظور فرهنگ سازی در زمینه مشارکت آگاهانه مردم می تواند در کاهش آلودگی هوا بسیار تاثیرگذار باشد که باید دنبال شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه با سرد شدن هوا و بروز پدیده وارونگی، مشکل آلودگی هوای اراک بیشتر خواهد شد، بنابراین برگزاری جلسات باید در دستور کار محیط زیست به عنوان دبیر و استاندار به عنوان رییس کارگروه قرار گیرد.

عضو تشکل زیست محیطی کیمیای سبز تصریح کرد: در زمینه برگزاری این جلسات استاندار قول این اقدام را به صورت هر یک ماه یک بار به مردم داده و همچنین تعطیلی دیگ های فرسوده ایرالکو که قول سفر رییس جمهور به استان بوده اما کامل انجام نشده است.

آقاخانی اظهار داشت: متولیان کارگروه ‌کاهش آلودگی هوای اراک در قبال سلامت مردم و حفظ محیط زیست مسئولیت دارند و باید شان و جایگاه مصوبات این کارگروه را بیشتر مورد توجه قرار دهند تا این مصوبات اجرایی شوند، وگرنه مصوب کردن به تنهایی فایده ای نخواهد داشت.

لزوم عزم جدی برای پیگیری مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا

یکی دیگر از فعالان محیط زیست استان مرکزی در زمینه برگزاری کارگروه کاهش آلودگی هوا در استان در گفت و گو با گشت و گذار گفت: برگزاری این کارگروه در این زمان و با توجه به سرد شدن هوا و افزایش آلودگی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و از سوی دیگر اجرایی شدن مصوبات دنبال شود.

محمود کلنگری بیان کرد: عدم برّا بودن تیغ محیط زیست در مقابل برخی از کارخانجات در شرایط کنونی سبب شده تولید و بهره وری نسبت به مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا در اولویت قرار گیرد.

عدم برا بودن تیغ محیط زیست در مقابل برخی از کارخانجات در شرایط کنونی سبب شده تولید و بهره وری نسبت به مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا در اولویت قرار گیردوی تصریح کرد: متاسفانه همین مسئله سبب شده چرخ دنده های صنعت محیط زیست را از بین ببرد، بر همین اساس عدم برگزاری جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوا و پیگیری جدی موضوع، در این شرایط قطعا مشکلات را به دنبال خواهد داشت.

کلنگری اظهار داشت: برگزاری این جلسات نیاز به یک عزم گروهی دارد که متاسفانه چنین عزمی در بین بخش های دولتی وجود ندارد و همین مسئله و جزیره ای عمل کردن سبب شده روزهای خوشی برای محیط زیست قابل پیش بینی نباشد.

این فعال محیط زیست خاطر نشان کرد: بخش عمده ای از کوره های آجرپزی گازسوز شده اند اما نمی توان این اقدام را یک اقدام خاص دانست، زیرا جانمایی این بخش ها از ابتدا در مسیر توسعه شهر اراک اشتباه بوده و باید در این زمینه دقت بیشتری صورت می گرفت.

کلنگری گفت: محیط زیست استان و استاندار به عنوان دو عضو مهم کارگروه باید این مسائل را با جدیت بیشتر دنبال کنند و اولویت خود را برگزاری پیگیرانه این جلسات به عنوان یک مطالبه عمومی قرار دهند.

بدقولی برخی صنایع در اجرای مصوبات کاهش آلودگی اراک

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز در گفت و گو با مهر در زمینه برگزاری جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک گفت: رئیس این کارگروه استاندار و دبیر آن محیط زیست استان بوده و برگزاری جلسات مربوط به این کارگروه هر دو ماه یک بار در دستور کار قرار گرفته است.

رضا میرزایی بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون با توجه به اهمیت این موضوع سه کارگروه در استان برگزار شده که زمان برگزاری این جلسات نزدیک به یکدیگر بوده، همچنین یکی از این جلسات با حضور رئیس سازمان محیط زیست برگزار شده است.

این بار ایرالکو عدم ترخیص برخی از قطعات برای فعال کردن دیگ های جدید و غیرآلاینده را بهانه کرده و به همین منظور تا آخر آبان ماه مهلت گرفته که امیدواریم به وعده خود عمل کند، البته نظر محیط زیست تعطیلی دیگ ها استوی ادامه داد: ما پیگیری های لازم به منظور اجرایی شدن مصوبات این کارگروه را با جدیت دنبال می‌کنیم، یکی از این مصوبات بهینه‌سازی فعالیت دیگ‌ های فرسوده ایرالکو و جایگزینی دیگ‌های جدید است؛ با توجه به اینکه ایرالکو به خلف وعده مشهور است، تاکنون نتوانسته به تعهدات خود در زمینه خروج دیگ‌های فرسوده از مدار تولید عمل کند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی توضیح داد: متاسفانه این بار ایرالکو عدم ترخیص برخی از قطعات برای فعال کردن دیگ های جدید را بهانه کرده و به همین منظور تا آخر آبانماه در این زمینه مهلت گرفته است که امیدواریم با توجه به اینکه توانسته قطعات را به تازگی از گمرک ترخیص کند به وعده خود عمل کند، البته نظر محیط زیست تعطیلی دیگ ها است.

میرزایی اظهار داشت: برای هر صنعتی استانداردهایی تعریف شده که برابر با این استانداردها دستگاه سنجش نیز وجود دارد. با توجه به اینکه دیگ های قدیمی ایرالکو فاقد دودکش بودند، اندازه‌گیری و پایش میزان آلودگی ممکن نبوده، اما دیگ‌های جدید این قابلیت را دارد و ما به صورت مستمر اندازه گیری و پایش آلودگی هوا ناشی از فعالیت ایرالکو را در دستور کار خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد روزهای آلوده شهر اراک کاهش ۳۰ درصدی داشته، با این حال اقدامات لازم به منظور کاهش آلودگی هوای شهر اراک با جدیت دنبال می‌شود.

تعلل در اجرای مصوبات کاهش آلودگی اراک قابل قبول نیست

استاندار مرکزی نیز در این زمینه در گفت و گو با گشت و گذار اظهار داشت: اجرایی شدن مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک به طور پیگیرانه و جدی در دستور کار قرار دارد و در این زمینه نباید تعللی صورت پذیرد.

سید علی آقازاده افزود: تعدد جلسات برگزار شده و همچنین فرصتی که برای تعطیلی دیگ‌ های فرسوده و قدیمی آلاینده به شرکت آلومینیوم سازی اراک داده شده، سبب تاخیر در برگزاری جلسات مربوط به کاهش آلودگی هوا شده است.

طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک بایستی مورد بازنگری قرار گیرد و در فرآیند اصلاح این طرح، نهادهای مسئول، مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان های مردم نهاد مشارکت داشته باشنداستاندار مرکزی بیان کرد: البته پیگیری مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا با جدیت در دستور کار بوده و در این زمینه هیچ تعللی وجود ندارد و قابل قبول نیست.

آقازاده ادامه داد: تا پایان سال برگزاری این جلسات و پیگیری مصوبات مربوطه با جدیت پیگیری خواهد شد، تا بتوانیم گامی تاثیرگذار در زمینه رفع دغدغه مردم شهر اراک که آلودگی هوای این شهر است برداریم.

وی تصریح کرد: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در راستای رفع ابهامات موجود بایستی مورد بازنگری قرار گیرد و در فرآیند بازنگری و اصلاح این طرح، نهادهای مسئول، مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین سازمان های مردم نهاد مشارکت داشته باشند.

به نظر می رسد وجود یک عزم جدی اجرایی در تحقق مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، می تواند روند اجرای مصوبه ها را تسریع کند، چراکه موضوع کاهش آلودگی هوا یکی از مهمترین مطالبات شهروندان اراکی است. در این میان چنانچه مصوبه ها با در نظر گرفتن ابعاد و شرایط مختلف حول این موضوع به تصویب رسیده باشد، نباید در اجرای آن تعللی به وجود آید و یا برخی برای عدم اجرای آن بهانه تراشی کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.