کد خبر : 7573
تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 بهمن 1397 - 15:22

ارزیابی بازار تجهیزات پزشکی کشور/رشد ۱۰برابری صادرات

ارزیابی بازار تجهیزات پزشکی کشور/رشد ۱۰برابری صادرات

مدیرکل سابق تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ضمن تشریح مهم ترین اقدامات این حوزه طی یکسال اخیر، گفت: در این دوره تامین تجهیزات پزشکی ضروری مورد نیاز مردم اولویت اول وزارت بهداشت بوده است. رضا مسائلی، در گفتگو با گشت و گذار، افزود: در این دوره تامین تجهیزات پزشکی ضروری مورد نیاز مردم اولویت اول وزارت


مدیرکل سابق تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ضمن تشریح مهم ترین اقدامات این حوزه طی یکسال اخیر، گفت: در این دوره تامین تجهیزات پزشکی ضروری مورد نیاز مردم اولویت اول وزارت بهداشت بوده است.

رضا مسائلی، در گفتگو با گشت و گذار، افزود: در این دوره تامین تجهیزات پزشکی ضروری مورد نیاز مردم اولویت اول وزارت بهداشت بود و تلاش کردیم تا به رغم تنوع و گستردگی زیاد کالاهای پزشکی، دسترسی بیماران به این تجهیزات مختل نشود.

وی با بیان اینکه ظرف یکسال گذشته اقدامات بسیار زیادی در حوزه تجهیزات پزشکی کشور انجام شده است، گفت: حوزه تجهیزات پزشکی، گستره بسیار وسیعی از فناوری های حوزه سلامت را شامل می شود که مدیریت آن نیازمند وجود ساختارهای قابل اتکا و نیروی انسانی کارآمد است. در این دوره تلاش شد تا طی یکسال گذشته برای ارتقاء مدیریت تجهیزات پزشکی، ارتقاء ساختار و جایگاه آن به نحوی شایسته اقدام کند.

مسائلی با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه های مردم در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه ای است، تاکید کرد: در این حوزه تلاش کردیم که تجهیزات پزشکی با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد. در این راستا علاوه بر نظارت در مبادی ورودی تجهیزات پزشکی، در زمان تولید کالاها نیز نظارت هایمان را اعمال کردیم. همچنین سعی کردیم نظارت های Post market نیز در این حوزه راه اندازی شود.

وی افزود: در عین حال تلاش کردیم که سطح اطلاعات جامعه مخاطب مان را اعم از عموم مردم، جامعه پزشکی، متخصصان، پرستاران و…، در دانشگاه ها ومراکز درمانی سراسر کشور از حوزه تجهیزات پزشکی بالا بریم. از طرفی با توجه به این راهبرد که وزارت بهداشت تنها متولی بیمارستان های تابع خودش نیست، بلکه متولی سلامت کشور است، در راستای کنترل و پایش تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، مراکز خیریه و خصوصی اقدام کردیم. بنابراین شفاف سازی در مقام اجرا و تسهیل و تسریع فرایندهای مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی از مهم ترین راهبردهای ما بوده است.

مسائلی با بیان اینکه تلاش کردیم در ضوابط و مقررات حوزه تجهیزات پزشکی طی یکسال گذشته مورد بازنگری قرار گیرد، ادامه داد: در بازنگری هر یک از مقررات، پیش از تصویب، پیش نویس آن را برای اظهارنظر همه ذینفعان منتشر می کردیم و با نظر جمعی تصمیم گیری می کردیم و بعد از جمع بندی نظرات همه ذی نفعان، دستورالعمل ها و فرآیندهایی که طی ۱۰ سال گذشته به روز نشده بود، مورد بازنگری قرار گرفتند.

مدیرکل سابق تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، با بیان اینکه از سوی دیگر حذف مقررات دست و پاگیر و تسریع فرآیندها یکی دیگر از اقدامات مان در این حوزه بود، اظهار کرد: تمام تلاش مان این بود که این فرآیندها را ساده، قابل فهم و به روز کنیم.

مسائلی در ادامه به نوسانات نرخ ارز و اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان در سال جاری اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال که نوسانات نرخ ارز اتفاق افتاد و فضای تحریم در کشور ایجاد شد، برای تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی و عدم نقصان و کمبود در ۲۸۰ هزار قلم وسیله پزشکی که در کشور به ثبت رسیده، تلاشی شبانه روزی اتفاق افتاد و اگر امروز تجهیزات و ملزومات پزشکی در دسترس است، ناشی از یک کار متراکم و فشرده جمع وسیعی از متخصصین حوزه تجهیزات پزشکی کشور است.

وی ادامه داد: در راستای تامین تجهیزات پزشکی در این شرایط، اقدام به رصد و پایش بیش از ۲۲۰۰ شرکت وارد کننده کردیم و برای تامین مواد اولیه نزدیک به ۱۰۰۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی برنامه ریزی شد. در عین حال در اقدامی بسیار مهم بر نحوه تخصیص ارز در این حوزه نظارت کردیم تا از سوءاستفاده های احتمالی که به طور طبیعی ممکن است ناشی از اینگونه فضاها اتفاق بیفتد، پیشگیری کنیم تا حقی از مردم و بیماران ضایع نشود.

مدیرکل سابق تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، با بیان اینکه از ابتدای سال گذشته به رغم تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و نوسانات نرخ ارز، در چارچوب چشم انداز ۲۰ ساله کشور و قانون برنامه توسعه حرکت کردیم، گفت: بر همین اساس رشد ۱۰ برابری صادرات تجهیزات پزشکی از ۲۴ میلیون دلار به ۲۴۰ میلیون دلار با هدف افزایش تولید ناخالص ملی، ارتقاء کیفیت تولید تجهیزات پزشکی با اخذ استانداردهای بین المللی و اتحادیه اروپا، در اختیار قرار دادن تسهیلات برای دریافت استانداردهای بین المللی، آموزش و ارتقاء آزمایشگاه های همکار برای نظارت بر کیفیت تجهیزات پزشکی تولید داخل گوشه ای از اقدامات در این حوزه بوده است.

مسائلی تاکید کرد: با توجه به ماموریت مهم وزارت بهداشت در راستای تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم در بیمارستان ها، جهت تامین به موقع تجهیزات پزشکی، به ویژه تجهیزات و ملزومات پزشکی ضروری و اورژانسی مورد نیاز مردم، برنامه ریزی کردیم و این اقدام ماموریت و اولویت اول مدیریت تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت بود و تمام تلاش مان را کردیم تا به رغم تنوع و گستردگی زیاد کالاهای پزشکی کمبودی برای بیماران ایجاد نشود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.