استراتژی و سیاستگذاری‌ها در بخش حمل و نقل کشور مورد بررسی قرار گرفت

پنجمین نشست تخصصی دیوان محاسبات کشور با وزرای دولت سیزدهم با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونین این وزارتخانه، نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و دادستان و مقامات ارشد دیوان محاسبات به ریاست مهرداد بذرپاش برگزار شد.

به گزارش گشت و گذار نیوز به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، در این نشست، وضع موجود حوزه حمل و نقل، زیرساخت‌ها، عدم تحقق اهداف مقنن در رشد و بهره‌وری این زیربخش و همچنین عدم تحقق سهم حمل و نقل ریلی بررسی شد.

موضوعاتی از قبیل ضعف جدی در توسعه لجستیکی و حمل و نقل چندوجهی(ترکیبی)، عدم توجه لازم به موضوع راهبردی ترانزیت کالا، ابلاغ نکردن به موقع طرح جامع حمل و نقل کشور، عدم تعریف و وجود استراتژی و اهداف و سیاستگذاری مشخص در بخش حمل و نقل، ضعف یکپارچگی و هماهنگی، فرسودگی ناوگان هوایی – ریلی و عدم توجه کافی به تعمیر و نگهداری زیرساخت‌های مرتبط و حجم بالای بودجه برای تکمیل طرح‌های ناتمام، یادآوری و حل این مشکلات مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین چالش‌های سازمان‌های مرتبط از قبیل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک و راهکارهای حل این چالش‌ها مطرح شد و نظرات دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی در این خصوص به اطلاع وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی رسید.

در بخش دیگری از این نشست، در حوزه مسکن و شهرسازی به عدم تحقق اهداف در رشد ارزش افزوده و تولید مسکن اشاره شد و ضمن بررسی چالش‌ها و تخلفات حوزه مسکن مهر و اقدام ملی مسکن، وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن و راهکارهای لازم برای موفقیت آن مورد بررسی قرار گرفت.

برخی دیگر از موضوعات مانند بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری به عنوان یکی از موضوعات خاص، طرح هادی روستایی، قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، نوسازی و مقاوم‌سازی و بازآفرینی سالانه حداقل ۲۷۰ محله، بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، مشکلات ساخت و اقامت در شهرهای جدید و دلایل عدم توفیق سیاست ایجاد شهرهای جدید واکاوی شد.

دیوان محاسبات کشور احکام قانونی مغفول مانده دستگاه‌ها در اجرای اقتصاد مقاومتی، اقدامات اولویت‌دار وزارتخانه راه و شهرسازی خصوصاً نهضت تولید مسکن و حفظ و نگهداری و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل را مورد تاکید قرار داد.
از جمله تاکیدات مطرح شده درباره طرح نهضت تولید مسکن، ضرورت توجه به موضوع مهم آمایش سرزمینی بود.

بر اساس این گزارش، نمایندگان سایر دستگاه‌های نظارتی به تخلفات، انحرافات، ترک فعل‌ها، چالش‌های مستمر و نقاط ضعف و قوت وزارت راه و شهرسازی اشاره کردند و خواستار توجه به گزارش دیوان محاسبات کشور و دستگاه‌های نظارتی در پیشبرد اهداف شدند.

در پایان جلسه، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از توجه دیوان محاسبات کشور به مسائل حوزه راه و شهرسازی و پیشبرد اهداف مشاوره‌ای و پیشگیرانه تقدیر و تشکر کرد.