افزایش احساس غم در پاییز نشانه افسردگی نیست

یک روان پزشک گفت: ممکن است در فصل پاییز افراد خلق و خوی افسرده پیدا کرده و احساس غم داشته باشند اما هیچ کدام از این موارد نمی تواند نشانه افسردگی باشد. حسین خطیبی روان پزشک و دکترای علوم ارتباطات اجتماعی در گفتگو با گشت و گذار، درباره افزایش احساس غم و ناراحتی در فصل […]


یک روان پزشک گفت: ممکن است در فصل پاییز افراد خلق و خوی افسرده پیدا کرده و احساس غم داشته باشند اما هیچ کدام از این موارد نمی تواند نشانه افسردگی باشد.

حسین خطیبی روان پزشک و دکترای علوم ارتباطات اجتماعی در گفتگو با گشت و گذار، درباره افزایش احساس غم و ناراحتی در فصل پاییز گفت: در فصل پاییز به دلیل تغییر ساعات روز و تاریک شدن زود هنگام هوا، گاهی احساس غم و ناراحتی در افراد افزایش می‌یابد.

خطیبی با بیان اینکه این افزایش احساس غم در پاییز نشانه افسردگی نیست، عنوان کرد: ممکن است در این فصل افراد کمی خلق و خوی افسرده پیدا کرده یا به دلیلی خاص احساس غم داشته باشند اما تنها در صورت احراز معیارهای افسردگی و تایید آن توسط پزشک می توان فرد را افسرده خواند.

وی با اشاره بر علائم افسردگی اظهار کرد: تغییرات خلقی، افزایش نا امیدی، احساس غم، کاهش انرژی، و کاهش علاقه فرد نسبت به اموری که پیش تر از آن ها لذت می‌برده از جمله مواردی است که در صورت مشاهده در فرد می‌توان وی را افسرده خواند.

این روان پزشک درباره افسردگی فصلی نیز توضیح داد: افسردگی فصلی نیز یک الگوی تکرار شونده افسردگی است که حداقل یک بار در سال در برخی فصول برای بیمار رخ می‌دهد.

خطیبی اضافه کرد: در این شرایط نیز میزان احساس غم و ناراحتی در فرد افزایش می‌یابد.

وی اولین درمان برای افسردگی را مراجعه به پزشک و انجام روش های درمانی متناسب خواند.

این روان پزشک با اشاره به راه کارهایی برای کاهش احساس غم در پاییز تصریح کرد: افزایش فعالیت های اجتماعی، شرکت در معاشرت های خانوادگی، حضور در جمع، افزایش ارتباطات، تغییر فضا و عادت های زندگی روزمره از جمله مواردی است که می‌تواند میزان احساس اندوه در این فصل را کاهش دهد.

خطیبی با بیان اینکه ژنتیک می تواند در بروز افسردگی موثر باشد، اضافه کرد: به عنوان مثال احتمال بروز افسردگی در فرزندان کسانی که این بیماری را دارند وجود داشته و بهتر است این دسته از افراد به وضعیت روحی خود توجه داشته باشند.