کد خبر : 4452
تاریخ انتشار : شنبه 17 آذر 1397 - 16:07

اولین مرکز تکثیر گورخر کشور در گرمسار راه‌اندازی می‌شود

اولین مرکز تکثیر گورخر کشور در گرمسار راه‌اندازی می‌شود

گرمسار – مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان محیط‌زیست بابیان اینکه هم‌اکنون ۹ رأس گورخر در گرمسار وجود دارد، گفت: اولین مرکز تکثیر و پرورش گورخر آسیایی کشور در گرمسار راه‌اندازی می‌شود. به گزارش گشت و گذار، سید مجید خرازیان مقدم ظهر شنبه در حاشیه بازدید از سایت نگهداری گورخرهای پارک ملی کویر در گفتگو با خبرنگاران


گرمسار – مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان محیط‌زیست بابیان اینکه هم‌اکنون ۹ رأس گورخر در گرمسار وجود دارد، گفت: اولین مرکز تکثیر و پرورش گورخر آسیایی کشور در گرمسار راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش گشت و گذار، سید مجید خرازیان مقدم ظهر شنبه در حاشیه بازدید از سایت نگهداری گورخرهای پارک ملی کویر در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه اولین مرکز ملی تکثیر و پرورش گورخر آسیای را در گرمسار راه‌اندازی می‌شود، ابراز داشت: هدف از این اقدام موالید این نسل به‌صورت مستمر به طبیعت است تا بتوانیم جمعیت پایداری را ازاین‌گونه در پارک ملی کویر گرمسار داشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه معرفی مجدد یک‌گونه به زیستگاه کار بسیار سختی است، اضافه کرد: معتقدیم اگر جزئیات، نکات و موارد ایمنی در انتقال گروه اول گورخرها از پارک ملی توران شاهرود به گرمسار با دقت بیشتری انجام می‌شد پروژه به نتیجه بهتری می‌رسید.

انتظاری ۱۲ ساعته برای انتقال گور از یزد به گرمسار

مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه بحث حیات‌وحش علم و تجربه توأم است، ابراز داشت: تلاش شد تا از تجربیات انتقال اول به نحو احسن استفاده شود لذا تمام موارد ایمنی لحاظ و بدون هیچ‌گونه دارو با تله انتظاری کار با موفقیت انجام شد، در این روش منتظر خواهیم ماند تا خود حیوان وارد قفس شود.

خرازیان مقدم بابیان اینکه علیرغم آنکه انتقال گورخرها از یزد به گرمسار ۱۲ ساعت طول کشید خوشبختانه مشکل خاصی در انتقال وجود نداشت، تصریح کرد: زمانی نتیجه آن را کامل خواهیم دید که شاهد رهاسازی و پایدار شدن جمعیت گور در پارک ملی کویر گرمسار باشیم.

وی بابیان اینکه مردم و رسانه‌ها باید سختی‌های کار حیات‌وحش را ببینند، اضافه کرد: بحث انتقال و زنده‌گیری در حیات‌وحش همواره با ریسک همراه است اگرچه به این معنا نیست که نکات را رعایت نکنیم منتها باید درصدی از ریسک را پذیرفت تا با همین روش پروژه را پیش ببریم.

مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه سایت‌های نگهداری گور سامان‌دهی می‌شوند، اضافه کرد: هم‌اکنون ۹ گور در پارک ملی کویر وجود دارد لذا با انتقال چهار گور دره باغ فارس به گرمسار این سایت تکمیل خواهد شد و اگر بحث آبستن گور به‌عنوان عنصر محدودکننده نباشد ۱۱ گور دیگر تا پایان سال از کرمان به اینجا منتقل می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.