ایران در آستانه حذف مالاریاست

چابهار- معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات انجام شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست. به گزارش گشت و گذار به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، دکتر احمد رئیسی در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار اظهار داشت: در منطقه مدیترانه شرقی […]


چابهار- معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات انجام شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست.

به گزارش گشت و گذار به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، دکتر احمد رئیسی در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار اظهار داشت: در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ایران و عربستان تا سال ۲۰۲۰ می‌توانند به مرحله حذف مالاریا برسند.

وی بیان کرد: ایران تنها کشوری در منطقه است که بر اساس پیش بینی‌ها تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۰ درصد کاهش موارد مالاریا را داشته باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران با کشورهای مالاریا خیز نظیر افغانستان و پاکستان همجوار است و این همسایگی موجب انتقال مالاریا به کشور شده و شاخص‌های سلامت را همیشه پایین نگه داشته است.

وی ادامه داد: اطلاعات و آمار به دست آمده پیشرفت چشمگیر ایران در پیشگیری از ملاریا را نسبت به ۲ دهه پیش نشان می‌دهد.

رئیسی تصریح کرد: ترددهای مرزی کنترل نشده در مرزهای طولانی جنوب شرق کشور مهمترین چالش در حوزه بهداشت و درمان است و باید امکانات و تجهیزات لازم برای کنترل بیماری پیش بینی شود.