کد خبر : 16539
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 شهریور 1398 - 14:01

برنامه پیشنهادی تحول نظام بانکی به رئیس‌جمهور تقدیم می‌شود

برنامه پیشنهادی تحول نظام بانکی به رئیس‌جمهور تقدیم می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک‌ها نیاز به تحول اساسی دارند و در این زمینه، برنامه پیشنهادی وزارت اقتصاد برای تحول نظام بانکی را تا آخر هفته برای رئیس جمهور ارسال می‌کنیم. به گزارش گشت و گذار، سیدحسین نقوی حسینی در تشریح جلسه امروز (یکشنبه) فراکسیون نمایندگان ولایی با فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، گفت:


وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک‌ها نیاز به تحول اساسی دارند و در این زمینه، برنامه پیشنهادی وزارت اقتصاد برای تحول نظام بانکی را تا آخر هفته برای رئیس جمهور ارسال می‌کنیم.

به گزارش گشت و گذار، سیدحسین نقوی حسینی در تشریح جلسه امروز (یکشنبه) فراکسیون نمایندگان ولایی با فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، گفت: نمایندگان بر ضرورت ساماندهی بازار به ویژه بحث گرانی اجناس و کالاها و اقدامات انجام شده در راستای تحقق اقتصاد هوشمند نظرات خود را بیان کردند.

وی گفت: اعضا فراکسیون با طرح سوالاتی دغدغه‌های خود را بیان کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به این سوالات اشاره کرد. آیا مدلی بومی و متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور برای خصوصی سازی طراحی شده است؟ برای ساماندهی گمرک و سازمان خصوصی سازی چه اقداماتی انجام شده است؟ چرا مالیات بر عواید سرمایه توسط دولت جدی گرفته نمی شود؟ چرا با وجود کاهش قیمت ارز هنوز قیمت کالاها کاهش پیدا نکرده است؟ در زمینه الکترونیکی کردن مالیات چه اقداماتی صورت گرفته است؟.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با بیان اینکه بانک‌ها باید از حالت بنگاه داری خارج شده و در زمینه سرمایه گذاری و حمایت از تولیدکنندگان فعال شوند، گفت: ضرورت برخورد جدی با کسانی که فرار مالیاتی دارند به ویژه دانه درشت‌ها، ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی به ویژه جلوگیری از حقوق های نجومی، ضرورت تسریع در نصب دستگاه های ایکس ری در مبادی گمرکات، ضرورت نظارت جدی در زمینه خصوصی سازی و سالم سازی آن و ضرورت جوان‌گرایی در وزارت به ویژه از هیات مدیره بانک ها از جمه مواردی بود که نمایندگان بر آن تاکید داشتند.

دژپسند: بانک ها نیاز به تحول اساسی دارند

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در ادامه نشست با اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دولت از ابتدا اهتمام داشت تا خصوصی سازی به صورت واقعی انجام شود و یکی از آسیب‌های خصوصی سازی مقاومت های منطقه‌ای بوده است.

وی با بیان اینکه در سالم‌سازی و فعالسازی در حوزه خصوصی سازی اهتمام ویژه داریم، بیان کرد: در بحث خصوصی سازی فرآیندهای قیمت‌گذاری براساس روال قانونی صورت گرفته است، اما در بحث خصوصی سازی نباید چوب حراج به بیت المال زد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در زمینه واگذاری‌ها، تعاونی سهامی عام را فراگیر می‌کنیم، افزود: بانک‌ها نیاز به تحول اساسی دارند و در این زمینه، برنامه پیشنهادی وزارت اقتصاد برای تحول نظام بانکی را تا آخر هفته برای رئیس جمهور ارسال می‌کنیم.

دژپسند با بیان اینکه برنامه واگذاری شرکت‌های تابعه بانک‌ها را به رئیس جمهور تقدیم کردیم، گفت: در زمینه بهسازی هیئت مدیره بانک‌ها حداقل یک عضو از ۵ عضو باید ۳۵ ساله باشد.

وی گفت: قانونمندسازی و جلوگیری از فرار مالیاتی به طور ویژه در دستور کار است و برای کسانی که فرار مالیاتی دارند، جریمه‌های سنگینی را در نظر داریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در زمینه مالیات نیز، در تور انداختن فرارهای مالیاتی و اصلاح نظام مالیاتی در اولویت است، بیان کرد: اصلاح قانون مالیات مستقیم را تا اواخر مهرماه برای دولت ارسال می‌کنیم، در زمینه گمرک نیز به تحول نیاز داریم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.