کد خبر : 4267
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آذر 1397 - 10:07

بی‌اطلاعی کلانتری از دستورالعمل شکار در حوزه مسئولیتش

بی‌اطلاعی کلانتری از دستورالعمل شکار در حوزه مسئولیتش

مدیرکل محیط زیست استان تهران درواکنش به خبر صدور مجوز شکار پرندگان از غرایز شکارچیان دفاع کرده اما نه از آمار پرندگان، نه از آمار سلاح‌های مجاز و نه حتی ازمحتوای دستورالعمل شکارش خبر ندارد. به گزارش گشت و گذار مدیرکل محیط زیست استان تهران در پاسخ به خبر مهر درباره صدور مجوز شکار ۲۰۰

مدیرکل محیط زیست استان تهران درواکنش به خبر صدور مجوز شکار پرندگان از غرایز شکارچیان دفاع کرده اما نه از آمار پرندگان، نه از آمار سلاح‌های مجاز و نه حتی ازمحتوای دستورالعمل شکارش خبر ندارد.

به گزارش گشت و گذار مدیرکل محیط زیست استان تهران در پاسخ به خبر مهر درباره صدور مجوز شکار ۲۰۰ هزار پرنده در استان تهران، از شکارچیان دفاع کرده و گفته غریزه شکارچی باید ارضا شود اما از جمعیت پرندگان استان بی‌اطلاع است، نتوانسته آماری هرچند تخمینی از تعداد سلاح‌های مجاز در حوزه خود ارائه کند و شگفت‌انگیزتر از همه آنکه حتی بر دستورالعمل صادر شده توسط اداره کل متبوعش اشراف ندارد.

گشت و گذار روز گذشته از صدور مجوز نامحدود برای شکار پرنده در اداره کل محیط زیست استان تهران خبر داده و نوشته بود تا کنون بیش از ۲ هزار متقاضی شکار پرنده، از محیط زیست استان تهران مجوزی گرفته‌اند که به شکارچی اجازه می‌دهد طی سه ماه، پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها عازم طبیعت شده و هر روز ۴ پرنده شکار کند. خبری که موج اعتراضات را به دنبال داشت اما در واکنش به این خبر هولناک یکی از رسانه‌ها توضیحاتی را به نقل از کیومرث کلانتری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نقل کرد که نه تنها حکایت از بی‌پروایی مسئولان محیط زیست در کسب درآمد از فروش مجوز شکار حیات وحش و جلب رضایت شکارچیان داشت بلکه حتی نشان می‌داد این مسئولان از اطلاعات ابتدایی در حوزه خود نیز برخوردار نیستند.

کلانتری در این گفت‌وگو توضیح داده که پروانه‌های صادر شده در اداره متبوعش به هر شکارچی اجازه شکار سه پرنده خشک‌زی و دو پرنده آب‌زی می‌دهد. توضیحی که با دستورالعمل صدور پروانه‌های شکار که در همان اداره صادر شده زمین تا آسمان متفاوت است. همان‌گونه که در دستورالعمل مشاهده می‌شود اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، سه نوع مجوز شکار پرنده صادر کرده است: پروانه‌های نوع الف به هر شکارچی اجازه شکار ۴ پرنده آب‌زی و کنار آب‌زی (اردک سرسبز و خوتکا) را می‌دهد. پروانه‌های نوع ب به هر شکارچی اجازه شکار ۵ پرنده خشک‌زی (کبوتر چاهی و فاخته) را می‌دهند و پروانه‌های نوع ج، که اجازه شکار ۴ پرنده خشک‌زی (کبک، تیهو و بلدرچین) را می‌دهد.

کیومرث کلانتری در توضیحات خود ضمن تعریف و تمجید از شکارچیان، آنها را دوستدار طبیعت دانسته، از نارضایتی شکارچیانی که طی ۵ سال گذشته برای شکار پرنده در تهران مجوز نگرفته‌اند سخن می‌گوید و هدف از صدور ۲هزار پروانه شکار در پاییز ۹۷ را «ارضای غرایز شکارچیان» عنوان می‌کند.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰۰۰ مجوز شکار پرنده در استان تهران صادر شده است و شکارچیان مجاز تا پایان دی ماه می‌توانند شکار کنند گفته: این مجوزها برای شکارچیان قانونمندی است که مجوز شکار دارند. محیط زیست باید به درخواست این قشر پاسخ قانونی دهد. شکارچیان قانونی مخرب محیط زیست نیستند بلکه دوستدار آن هستند. شکارچی با شکارکش فرق دارد. غریزه شکارچی باید ارضا شود. شکارچی طبیعت دوست قانونی، قانون‌ها را رعایت می‌کند. طی این سال‌هایی که پروانه شکار پرنده در استان تهران صادر نکردیم مورد اعتراض شکارچیان قانونی قرار گرفتیم و به همین دلیل این دو ماه را به احترام این شکارچیان پروانه صادر می‌کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان تهران افزوده: مجوزهای شکار فقط برای مناطق آزاد است و هر شکارچی می‌تواند سه پرنده خشک‌زی و دو پرنده آبزی را شکار کند.

کلانتری در پاسخ به این پرسش که آیا جمعیت پرندگان استان تهران به اندازه‌ای هست که بتوان این تعداد مجوز شکار را صادر کرد،گفت: بنا به اعلام رئیس نظارت بر حیات وحش استان تهران این استان ظرفیت صدور مجوز شکار پرندگان را دارد.

کلانتری در پایان درباره آمار تعداد اسلحه‌های مجاز در استان تهران دارد، گفته: آماری در این باره ندارم.

اداره کل محیط زیست استان تهران در پاسخ به بخش دیگری از خبر مبنی بر نارضایتی شکارچیان از شرایط صدور پروانه نیز اعلام کرده: در خصوص نارضایتی شکارچیان از نحوه صدور پروانه باید اذعان داشت با توجه به عدم صدور پروانه شکار پرنده طی ۵ سال اخیر در استان تهران، و همچنین ثبت نام از طریق سامانه مربوطه، حضور متقاضیان در روزهای اول شروع صدور پروانه چشمگیر بوده که بخشی از آن تنها مربوط به تمدید و یاصدور دفترچه شناسایی شکارچیان است و این اداره کل در این ایام با حداکثر توان و در کمترین زمان ممکن، پاسخگویی به متقاضیان را به انجام رسانیده است به گونه ای که در روزهای بعد این تعداد به حداقل رسیده و در مدت زمان کوتاهی در همان روز مراجعه متقاضیان پروانه مورد نظر خود را دریافت کرده‌اند.

این اداره کل هیچ پاسخی به آن بخش از انتقادات شکارچیان در گزارش مهر نمی‌دهد که معتقدند معیارها و ضوابط خاصی بر صدور مجوزهای شکار حاکم نبوده و هیچ آموزش و حتی بروشوری درباره انواع پرندگان به شکارچیان ارائه نشده است.

انتقادات ساکنان منطقه نیز در واکنش اداره کل محیط زیست استان تهران و مدیرکل این اداره بی‌پاسخ مانده است. تنها پاسخ این اداره کل به صدور مجوز شکار برای حدود ۲۰۰ هزار پرنده در سه ماه نیز این بوده است که دارندگان مجوزها که تا کنون بیش از ۲ هزار نفر بوده‌اند تا بهمن ماه فرصت ندارند و تا ۱۵ دی فرصت دارند که هر آخر هفته پنجشنبه و جمعه و به طبیعت بروند هر روز چهار پرنده شکار کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.