کد خبر : 822
تاریخ انتشار : شنبه 14 مهر 1397 - 13:41

تالاب زریبار مشکلی برای احیا ندارد/لزوم بهره گیری ازتکنولوژی نوین

تالاب زریبار مشکلی برای احیا ندارد/لزوم بهره گیری ازتکنولوژی نوین

سنندج – رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: با توجه به اقداماتی که طی چند سال گذشته در خصوص احیای تالاب زریبار انجام گرفته مشکلی برای ادامه این روند وجود ندارد. به گزارش گشت و گذار، عیسی کلانتری بعد از ظهر یکشنبه در جلسه ستاد نجات بخشی تالاب زریبار مریوان اظهارداشت: احیای تالاب ها یکی


سنندج – رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: با توجه به اقداماتی که طی چند سال گذشته در خصوص احیای تالاب زریبار انجام گرفته مشکلی برای ادامه این روند وجود ندارد.

به گزارش گشت و گذار، عیسی کلانتری بعد از ظهر یکشنبه در جلسه ستاد نجات بخشی تالاب زریبار مریوان اظهارداشت: احیای تالاب ها یکی از سخت ترین وظایف سازمان محیط زیست است، چرا که انجام این کار نیاز به آب دارد که خوشبختانه وضعیت آب تالاب زریبار مناسب است و احیای این تالاب امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور بر چهار موضوع زیست محیطی هوای کلان شهرها، ساماندهی پسماندها، ریزگردها و احیای تالاب ها تاکید دارند، افزود: هم اکنون غیراز سە تالاب در کشور مابقی تالاب ها خشک شدە اند ولی خوشبختانه با توجه به مشاهدات عینی و وجود تکنولوژی های جدید برای نجات زریبار هنوز دیر نشده است .

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پرشدن تالاب زریبار به دلیل ورود مواد آلی بوده و دلیل طبیعی ندارد، ادامه داد: نیزارها پارازیت و مهمان های ناخوانده تالاب ها هستند و باید با بهره گیری از تکنولوژی های نوین و به روز دنیا از توسعه این نیزارها جلوگیری کرد.

کلانتری مجموعه برنامه های اجرا شده در استان برای جلوگیری از ورود مواد آلی نظیر پسماندها و فاضلاب ها به تالاب را ارزشمند و قابل تقدیر دانست و یادآور شد: هم اکنون گروهی از متخصصین در تالاب انزلی مشغول اجرای طرحی برای مبارزه با نیزارها هستند که این امر می تواند برای زریبار هم پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه انجام مطالعات ناقص و کارهای کارشناسی نشده مشکلات تالاب زریبار را به وجود آورده است، بیان کرد: خسارت های این کار جبران ناپذیر است ولی با توجه به وضعیت کنونی تالاب زریبار نجات این تالاب هنوز دیر نشده است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در ادامە سخنان خود بە اعتبارات مورد نیاز برای نجات تالاب زریبار اشاره کرد و گفت: دولت اعتبارات مورد نیاز را تامین خواهد کرد اما گام نخست باید تدوین برنامه درست باشد.

کلانتری افزود: مهمترین بخش کار عملیات بیرونی نظیر جلوگیری از ورود پسماند به تالاب است که خوشبختانه بخش اعظم آن اجرا شده است و عوامل درونی برای نجات تالاب زریبار نیز با بهره مندی از تکنولوژِ جدید قابل اجرا است.

وی در پایان سخنان خود اظهارداشت: با توجه به پیش بینی به عمل آمده و تخصیص اعتبارات لازم برای احیای تالاب زریبار مریوان انتظار داریم تا پیش از پایان کار دولت دوازدهم این کار به اتمام برسد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.