کد خبر : 1043
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 مهر 1397 - 8:55

تاکید برالزام دستگاه‌ها به همکاری در خصوص معاینه فنی موتورخانه‌ها

تاکید برالزام دستگاه‌ها به همکاری در خصوص معاینه فنی موتورخانه‌ها

مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: در قانون هوای پاک جرم انگاری نسبت به تکالیف قانونی دیده شده و تخطی از  این قانون جرم بوده و هیچ دستگاههی حق عدول از این  قانون را ندارد. به گزارش گشت و گذار، هشتمین کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در سال ۹۷ پیش از ظهر امروز در


مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: در قانون هوای پاک جرم انگاری نسبت به تکالیف قانونی دیده شده و تخطی از  این قانون جرم بوده و هیچ دستگاههی حق عدول از این  قانون را ندارد.

به گزارش گشت و گذار، هشتمین کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در سال ۹۷ پیش از ظهر امروز در محل استانداری تهران تشکیل جلسه داد و در این جلسه موضوع معاینه فنی خودروهای سنگین و اتصال آن به سامانه سیمفا، طرح ساماندهی ناوگان حمل و نقل دیزلی درون شهری و تبیین آیین نامه های اجرایی قانون هوای پاک در دستورکار بررسی قرار گرفت.

کیومرث کلانتری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درحاشیه این نشست با اشاره به مصوبات این جلسه اظهار کرد: امروز موضوع اتصال معاینه فنی خودروهای سنگین به سامانه سیمفا بررسی شد و مقرر گردید در جلسه ای که بطور اختصاصی در خصوص این موضوع فردا در وزارت کشور برگزار خواهد شد تصمیمات نهایی اتخاذ و سپس کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران پیگیری لازم درخصوص تسریع در اجرای این مصوبه را به انجام رساند.

وی افزود: درحال حاضر سامانه سیمفا تنها معاینه فنی خودروهای سبک را پوشش می دهد وتاکید ما بر این است که معاینه فنی خودروهای سنگین نیز به این سامانه افزوده شود.

کلانتری ادامه داد: موضوع دیگری که در این نشست بررسی شد طرح ساماندهی ناوگان بار و مسافر دیزل درون شهری مبتنی بر پیمایش و طرح نوسازی تاکسی های فرسوده بود که در وزارت کشور این طرح ساماندهی با دو موضوع صرفه جویی در مصرف سوخت و هم کاهش آلودگی های محیط زیستی آغاز شده و این طرح درحال حاضر از جایگزینی خودروهای نو بجای فرسوده تا جایگزینی خودروهای تجاری و همچنین مدیریت بر مصرف سوخت را در حال انجام دارد و بر مبنای گزارش ارائه شده مقرر شد خروجی اجرای این طرح در راستای حفظ محیط زیست و کاهش بارآلودگی های محیط زیستی باشد.

دبیرکارگروه کاهش آلودگی هوا با اشاره به اینکه پیگیری یکی از مصوبات قبلی درخصوص معاینه فنی موتورخانه دستگاه های دولتی از موضوعات دیگر این جلسه بود تصریح کرد:اداره کل استاندارد برمبنای قانون هوای پاک تکلیف دارد که موتورخانه های شهر تهران با الویت فازاول بر روی دستگاههای دولتی را تست و آزمایش کند.

وی گفت: در این جلسه تاکید فراوانی بر همکاری دستگاه های اجرایی در راستای این طرح با توجه به آغاز شش ماهه دوم سال و افزایش بار آلاینده های محیط زیستی شد و دستگاههای که این همکاری را در راستای اجرای این طرح نداشته باشند حتما سازمان برنامه و بودجه از طریق مدیریت و تخصیص بر اعتبارات، موضوع الزام این دستگاهها را در این خصوص پیگیری خواهد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین به گزارش رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت درخصوص پیگیری های افزایش سهم خودروهای تجاری با الویت اتوبوس و کامیون برای کلانشهر تهران اشاره کرد و گفت: بر اساس این گزارش وزارتخانه مربوطه الویت اختصاص و سرعت در تحویل این خودروها را به شهر تهران تخصیص داده است که این موضوع می تواند نویدبخش افزایش اتوبوس های گازسوز برای جایگزینی در سیستم فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی تهران باشد.

کلانتری گفت: آخرین موضوعی که در جلسه امروز به آن پرداخته شد بحث تبیین آیین نامه های قانون هوای پاک بود که این قانون مرداد ۹۶ تصویب و ابلاغ شده و آیین‌نامه‌های اجرایی آن باید تدوین می‌شد.

وی ادامه داد: تاکنون ۶ آیین نامه و دستورالعمل ضوابط برای این قانون تدوین شده و به تصویب دولت رسیده و در آن تکالیفی برای دستگاه های اجرایی وجود دارد و ۲۶ دستگاه مسئولیت قانونی داشته و نظارت بر اجرای آن هم به عهده سازمان محیط زیست است و در این راستا ما باید هم به دولت و هم به مردم گزارش دهیم که چه دستگاهی به تکالیف خود عمل کرده اند و چه دستگاه هایی از تکالیف خود کوتاهی کرده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درپایان تاکید کرد: در قانون هوای پاک جرم انگاری نسبت به این تکالیف قانونی دیده شده و تخطی از این قانون جرم بوده و مجازات تعیین شده است و سازمان محیط زیست بدون هرگونه مسامحه در راستای اجرای کامل قانون ورود پیدا خواهد کرد و هیچ دستگاههی حق عدول از این قانون را ندارد و قابل گذشت نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.