کد خبر : 47087
تاریخ انتشار : شنبه 18 اردیبهشت 1400 - 10:21

تشکیل کارگروه برای نجات جوجه فلامینگوها

تشکیل کارگروه برای نجات جوجه فلامینگوها

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس از تشکیل کارگروه و اجرایی شدن اقدامات اضطراری کاهش مخاطرات برای جوجه فلامینگوها در این تالاب خبر داد. به گزارش گشت و گذار، حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: نتیجه پایش های ماهیانه که از اسفندماه شروع شده است نشان می‌دهد فلامینگوها امسال نیز در تالاب


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس از تشکیل کارگروه و اجرایی شدن اقدامات اضطراری کاهش مخاطرات برای جوجه فلامینگوها در این تالاب خبر داد.

به گزارش گشت و گذار، حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: نتیجه پایش های ماهیانه که از اسفندماه شروع شده است نشان می‌دهد فلامینگوها امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری دارند.

ظهرابی افزود: با توجه به بررسی‌ها والدین با پرواز به تالاب‌های همجوار، نظیر مهارلو، جوجه‌ها را تغذیه می‌کنند، بنابراین به هم پیوستگی تالاب‌ها و احیا آنها اهمیت بسزایی در بقا فلامینگو دارد.

وی تاکید کرد که تخصیص حق آبه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو است، مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه‌های وابسته به تالاب و نجات کشاورزی در پایین دست حوضه است.

تلفات سال گذشته فلامینگوها در حد نرمال بود

این مقام مسئول با ابراز تاسف از تلفات سال‌های قبل جوجه فلامینگوها، گفت: سال گذشته به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حق آبه، تلفات کاهش چشمگیری داشت و در حد نرمال بود.

ظهرابی در عین حال گفت: امسال علی رغم رهاسازی حقابه، به دلیل کاهش شدید بارندگی، که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده و در برخی شهرستان‌های مجاور تا حدود هشتاد درصد کاهش بارندگی هم ثبت شده است، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی بود.

اقدامات اضطراری برای نجات فلامینگوها

این مقام مسئول گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با استمرار پایش های روزانه، کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاه شیراز، کارشناسان محیط زیست و سمن‌ها، تشکیل و برنامه نجات بخشی اضطراری فلامینگوها را در دست اجرا دارد.

وی افزود: بر اساس نتایج مطالعات، تجربیات سال‌های قبل و همفکری انجام شده با متخصصین، بهترین روش مداخله، رساندن آب به نزدیکی جوجه‌ها، با کمترین اغتشاش، مزاحمت و شلوغی خواهد بود که همین طرح مداخله‌ای در دست اقدام است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس خاطر نشان کرد: مانوری نیز با مشارکت سمن‌ها برای تمرین نجات بخشی فلامینگوها انجام شده است اما اصولی‌ترین راه نجات این پرندگان مهاجر با ارزش تخصیص حق آبه تالاب است.

وی اذعان داشت: با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با شرکت آب منطقه‌ای و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته است و در ادامه اظهار امیدواری کرد که این سازمان و مسوولین مربوطه به موقع به وظیفه قانونی و انسانی عمل کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.