کد خبر : 3997
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 آذر 1397 - 9:27

جمع‌آوری زباله، آموزش و کاشت درخت برای حفظ محیط زیست

جمع‌آوری زباله، آموزش و کاشت درخت برای حفظ محیط زیست

فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور انجام دادند. به گزارش گشت و گذار فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور انجام دادند. همزمان با فراخوان پویش زاگرسانه، محیط زیستی های شهرستان کامیاران کردستان در حرکتی هماهنگ

فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور انجام دادند.

به گزارش گشت و گذار فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور انجام دادند.

همزمان با فراخوان پویش زاگرسانه، محیط زیستی های شهرستان کامیاران کردستان در حرکتی هماهنگ با دیگر انجمن های زاگرس نشین در راستای احیای جنگل های بلوط روز جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ در تفرجگاه کوبگار اقدام به کاشت بلوط کردند. این برنامه علیرغم بارندگی شدید با استقبال مردم مواجه شد.

با همت همیاران محیط زیست و حیوانات و نماینده ای از اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی حدود ۵ هزار فیلتر سیگار جمع آوری شد.

بمناسبت روز ملی پرنده نگری، کارگاه آموزشی شناخت پرندگان بومی گیلان توسط انجمن بوم بانان گیل و دیلم در دبستان و پیش دبستان دخترانه کارا در رشت برگزار شد و تسهیلگران با استفاده از تصاویر مختلف از پرندگان بومی گیلان به معرفی آنها پرداختند. این برنامه در ادامه با نمایش فیلم و کشیدن نقاشی از پرندگان به پایان رسید.

اعضاء گروه دوستان کوهنورد صبا بادرود در همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی که به طورهمزمان با دوازدهمین جشنواره گردشگری انار نادری بادرود برگزار شد حضور یافتند. در این همایش که با همکاری هیات ورزش های همگانی و شهرداری و شورای شهر بادرود برگزار شد، شرکت کنندگان از میدان امام خمینی تا پارک گردشگری تخت پادشاه به مسافت سه کیلومتر را پیاده روی کردند.

انجمن زیست محیطی شنه ی پیروی موچش نیز در راستای پویش زاگرسانه با حضور اعضای انجمن و دوستداران طبیعت این منطقه در کوە های موچش دار قوخه حضور و اقدام به کاشت بلوط کردند.

گروه طنین پاکبانان شیروان خراسان شمالی در همایش ۶۸ خود به همراه همیاران و دوستداران طبیعت این شهرستان، خیابان کاشانی این شهر را از زباله پاکسازی کردند.

برنامه آموزش وفرهنگ سازی درخصوص حفظ محیط زیست، تفکیک زباله واستفاده از لیوان دائمی توسط انجمن بانوان طبیعت دوست ایلام در پیش دبستانی نیلا آبدانان انجام شد.

با همت کارگروه کودک و نوجوان بوم بانان گیل و دیلم و مربیان مهد کودک کندوی عسل رشت در استان گیلان، طی برنامه ای کاغذ های باطله و درب بطری در جعبه های مخصوص جمع آوری شد.

در برنامه مشترک کارگروه پویش زاگرسانه و جنبش بلوط شهر زلزله زده ثلاث و باباجانی، مردم این منطقه اقدام به کاشت بلوط در ارتفاعات و زیستگاههای قابل دسترس کردند.

کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان مهاجر و بازدید از تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش امیرکلایه با همراهی دانش آموزان دبستان آفرین ۲ لاهیجان به مناسبت روز ملی پرنده نگری توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در پاسگاه سر محیط بانی تالاب امیرکلایه برگزار شد.

با همکاری موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد و توسط چند تن از اعضای انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، کارگاه آموزشی با موضوعات مدیریت پسماند و شناخت جنگل برای جمعی از دانش آموزان دبستان هدف بخش رحیم آباد شهرستان رودسر برگزار شد.

دومین برنامه نذر طبیعت به همت یاوران طبیعت در مراتع شیرونک شهرستان دیلم اجرا شد. در این برنامه بذرکاری گیاهان دارویی بومی و درخت کنار با هدف تقویت پوشش گیاهی مراتع بویژه جلوگیری از حذف این گیاهان انجام شد. دوستداران طبیعت در این برنامه بذرهای مرمرشک، بنگو، گل زرد، هلپه، سربرنجاس، کاسنی و بابونه و کنار را در سطح ۴ هکتار کاشتند. برنامه نذر طبیعت هر هفته در بخشی از مراتع شمال استان بوشهر تا پایان آذرماه امسال ادامه دارد. این برنامه با همکاری اقشار مختلف بویژه اعضای انجمن های نبض سبز دیلم و یاوران سبزاندیش طبیعت گناوه و با مساعدت مالی مردمی اجرا شد.

طبق فراخوان کارگروه زاگرسانه و جنبش بلوط جهت کاشت و اقدامات مناسب برای حفاظت از بلوط زاگرس، با همت انجمن ژینگه سقز کردستان برنامه کاشت بلوط در منطقه که لی خان سقز برگزار شد.

معارفه طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی با هدف آموزش و ایجاد شبکه های مدیریت پسماند در روستاها با حضور ۲۶ دهیار در بخشداری کلاچای شهرستان رودسر توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان برگزار شد.

اعضای منطقه ۳ باشگاه دانشجویان حامی محیط‌زیست و کانون محیط زیست مرکزی دانشگاه گیلان به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی و حفظ جنگل های شمال طی برنامه ای به پاکسازی جنگل گیسوم پرداختند.

به مناسبت روز ملی پرنده نگری و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر استان لرستان و آموزش و پرورش این شهرستان، کارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان و پرنده نگری برای دانش آموزان مدرسه شهید زینی وند برگزار شد. در این کارگاه مسئول محیط زیست پلدختر در خصوص اهمیت و نحوه شناسایی پرندگان مطالبی بیان کردند.

در سنندج نیز همزمان با دیگر تشکل های زاگرس نشین، انجمن شنه نوژین و جمعیت کردستان سبز در کوه آبیدر اقدام به کاشت بلوط در طرح زاگرسانه کردند.

انجمن همیاران طبیعت شهرستان اقلید استان فارس با مشارکت انجمن همیاران طبیعت شهر سده و شهر دژکرد و با هماهنگی اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید، برنامه ۹۳ خود را به کاشت بذر گیاهان مرتعی و درختان جنگلی با تکنیک کپه کاری اختصاص داد. در این برنامه ۱۵ هکتار از عرصه های منابع طبیعی در منطقه آب روان بخش سده به زیر کاشت دانه های مرتعی کُما، سِکاله، آنغوزه و دانه های جنگلی بادام کوهی و ارژن رفت. همه این دانه های جنگلی و مرتعی بومی شهرستان اقلید هستند.

انجمن های محیط زیستی شهرستان شوشتر در استان خوزستان طی بازدید مشترک از گلخانه شهرداری با مراحل تولید نهال و گلهای زینتی آشنا شدند. در این برنامه که با حضور مسئولین واحدهای شهرداری و اعضای شورای شهر همراه بود، مقرر شد تا ضمن تعاملات مشترک میان انجمن ها و شهرداری، از ظرفیت های موجود انجمن ها در راستای تولید گل و نهال استفاده شود.

برنامه ۱۸۰ گروه پاکسازان طبیعت فارس به پاکسازی نمادین روستای پسکوهک اختصاص یافت. در این برنامه که با حضور حدود ۳۰ نفر از اعضای گروه و در هوای بارانی صورت گرفت، اندک زباله ای که در روستا یافت می شد جمع آوری شد. دلیل کم بودن زباله ها یک دوستدار طبیعت است که تحت عنوان مجموعه آدنا و با هزینه شخصی برای اهالی این روستا که حدودا ۱۰۰ خانوار هستند، سطل زباله تهیه و همگان را به رعایت نظافت و تمیز نگه‌ داشتن محیط زندگی تشویق می‌کند. این شخص با ایده ای نو در سطح کشور، روزانه با اسب و یک ارابه یدک‌کش، زباله‌ها را جمع‌آوری، تفکیک و در نهایت به ایستگاه زباله روانه می‌کند.

برنامه ۳۸ تشکل محیط زیستی شهرستان پیرانشهر با همکاری شورا و شهرداری شهر گردکشانه در استان آذربایجان غربی به کاشت بلوط در منطقه در قالب طرح زاگرسانه اختصاص یافت.

نمایشگاه وسایل تهیه شده از مواد دور ریختنی در دبستان آزادگان مسجد سلیمان در استان خوزستان برگزار و آثار دانش آموزان خلاق این مدرسه مورد بازدید قرار گرفت. در این برنامه که با همت انجمن دیده بان دوستداران محیط زیست مسجدسلیمان و مشارکت اداره محیط زیست صورت گرفت، ضمن بازدید از کاردستی ها، دانش آموزان هنرمند دبستان آزادگان مورد قدردانی قرار گرفتند.

دومین جلسه ستاد ایجاد فضای سبز و نهضت درختکاری شوشتر با حضور انجمن های محیط زیستی و جمعی از مسئولین و مدیران ادارات در محل فرمانداری شهرستان برگزار شد. در این نشست که با حضور انجمن های هواداران کارون زلال، طبیعت دوستان سبز و زیبا و پویندگان محیط زیست برگزار شد در خصوص برنامه های متعدد از جمله احداث کُنارستان، هرس اصولی و کارشناسی درختان سطح شهر، طرح های آموزش کاشت نهال در مدارس و انجام برنامه های متنوع درختکاری به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

نوزدهمین برنامه مشترک گروه کوهنوردی توحید و انجمن سبزاندیشان خور لارستان استان فارس درچشمه الله مرغان با حضور ۴۵ شرکت کننده برگزار شد. شرکت کنندگان در این برنامه به کوهنوردی و کاشت بذر پرداختند.

موسسه یاوران ندای زمین با همکاری باشگاه کوهنوردی آریاز بم با تهیه لوازم آموزشی، نوشت افزار، وسایل کمک درسی، اسباب بازی، پوشاک زمستانه، پس از پیمایش ۴ ساعت در کوه های صعب العبور رشته کوه جبالبارز به مدرسه عشایری کشیت بم رسیدند و علاوه بر رساندن لوازم فوق به ۶ دانش آموز مدرسه آنها را با محیط زیست و طبیعت نیز آشنا کردند.

در مراسمی که روز جمعه ۲ اسفند سال ۱۳۹۷ در کوه قه‌لاره‌ش برگزار شد تعداد ۱۰۰ نفر از اعضای گروههای کوهنوردی شامل گروه سولاف وکمیته کوهنوردی پاژین و کوهنوردان سردشت به قله قه‌لاره‌ش صعود و همزمان با سایر شهرهای زاگرس نشین در راستای پویش زاگرسانه دانه های بلوط را با هدف پاسداشت زاگرس و زنده کردن اکو سیستم طبیعی ناحیه کشت کردند. از حاشیه های زیبای این مراسم میتوان از بارش اولین برف زمستانی در پاییز ذکر کرد که همت کوهنوردان برای کاشت نهالهای بلوط زیر بارش برف را مضاعف تر کرد.

شهروندان منطقه ۱۰ تهران در طرحی که با همکاری کانون محیط زیست محله انجام شد زباله های خشک و تر را از مبدا تفکیک و زباله های خشک را به ماموران بازیافت تحویل دادند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.