کد خبر : 2259
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 آبان 1397 - 19:35

حل مشکلات مشترک کلانشهرها در سایه تعاملات مستمر امکان‌پذیر است

حل مشکلات مشترک کلانشهرها در سایه تعاملات مستمر امکان‌پذیر است

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از حل مشکلات مشترک کلانشهرها در سایه تعاملات مستمر و تهیه بانک اطلاعاتی از پروژه های شاخص محیط زیستی کلانشهرها خبر داد. به گزارش گشت و گذار اولین نشست کمیته محیط زیست شهری کلانشهرهای ایران به ریاست صدرالدین علی پور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار


مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از حل مشکلات مشترک کلانشهرها در سایه تعاملات مستمر و تهیه بانک اطلاعاتی از پروژه های شاخص محیط زیستی کلانشهرها خبر داد.

به گزارش گشت و گذار اولین نشست کمیته محیط زیست شهری کلانشهرهای ایران به ریاست صدرالدین علی پور مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و با حضور صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، محسن مرادی دبیر کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست کلانشهرها و مسئولان و مدیران محیط زیست ۱۴ کلانشهر برگزار شد.

زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورا با اشاره به اینکه من آشنایی کاملی به فعالیت های دبیرخانه کلانشهرها دارم گفت: خوشبختانه این دبیرخانه همواره فعال بوده است و بنده تشکیل و آغاز فعالیت این کمیته را در جهت رفع مشکلات محیط زیست کلانشهرها را به فال نیک می گیرم و به فعالیت های این مجموعه امیدوار هستم.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه کمیسیون با همه توان در جهت تقویت اهداف این کمیته گام برخواهد داشت، گفت: باید تلاش کنیم بین کمیسیون های خدمات شهری و محیط زیست کلانشهرها؛ تعاملات مشترک در جهت شناسایی آسیب های محیط زیست برقرار شود.

وی با اشاره به ضرورت به فعل رساندن پتانسیل های قانونی مشترک در نهادهای بالادستی گفت: در رفع چالش های محیط زیستی باید قوانین برنامه توسعه ششم مد نظر قرار بگیرد. توجه به برنامه های شهرداری تهران در حوزه محیط زیست از جمله برنامه پنج ساله سوم شهر تهران که در حال تدوین است باید در دستور کار قرار بگیرد. همچنین هم فکری کمیسیون های محیط زیست شوراهای کلانشهرها در جهت تعریف ماموریت های محیط زیستی، گام دیگری است که باید با قدرت برداشته شود.

به گفته این عضو شورای شهر می توان در سایه تعاملات مشترک و با بهره گیری از قوانین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی استان ها، مشکلات مشترک محیط زیستی کلانشهرها حل خواهد شد.

در ادامه صدرالدین علی پور مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به ضرورت تشکیل این کمیته و با تاکید بر اینکه حل مشکلات کلانشهرها نیازمند همفکری و هماهنگی های مشترک است، گفت: در گام نخست با مصوبه شورای اداری شهر تهران، تغییرات چارت اداری میسر شد و توانستیم مجموعه محیط زیست شهرداری تهران را به اداره کل تبدیل کنیم و با این اقدام امتداد سازمانی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران میسر شد.

وی افزود: در حقیقت این اقدام گام مثبتی در جهت استفاده از متخصصان و کارشناسان محیط زیست در بدنه مناطق ٢٢ گانه شهر تهران است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه ارتباطات اثر بخش و دوسویه یکی از ضرورت های تشکیل این کمیته است گفت: به عنوان مثال برخی کلانشهرها برای کنترل آلاینده های صنعتی از ضابطین قضایی استفاده کرده اند. بنابراین با هم افزایی و تبادل تجربیات مشترک می توان مسائل و مشکلات محیط زیست را مدیریت کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات مشترک کلانشهرها مثل ترافیک، آلودگی صوتی، بصری، آلودگی پسماند و انبوه سازی ها پیش روی محیط زیست شهرهاست، گفت: تلاش شده است تمامی پروژه های شهری پیوست های محیط زیستی داشته باشند و هیچ پروژه ای بدون پیوست محیط زیستی در شورا مصوب نشود.

علی پور با اشاره به اینکه انتقال تجربیات محیط زیستی، تبادل نظر، هماهنگی و مشارکت ذی نفعان در جهت حل و مدیریت معضلات محیط زیست از اهداف پیش روی ماست گفت: بهره مندی از نظر متخصصان و کارشناسان در طرح های موضعی و موضوعی در حوزه اجرایی و آکادمیک بخش دیگری از اهداف این کمیته است.

به گفته مدیر کل محیط زیست شهر تهران با هم افزایی و تعاملات مشترک مسئولان کلانشهرها در قالب این کمیته، بانک اطلاعات در ارتباط با پروژه های شاخص کلانشهرهای ایران تدوین و از این دستاورد در جهت توانمند سازی نیروهای انسانی استفاده می شود.

حسین محمدی رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر کرج در این نشست با اشاره به اینکه ٧۵ درصد مردم در کلانشهرها زندگی می کنند؛ گفت: اگر حوزه محیط زیستی کلانشهرها به خوبی اداره شود، ٧٠ درصد از معضلات و مشکلات محیط زیستی کاهش پیدا می کند.

وی با تاکید بر اینکه همه بخش های مدیریت شهری با محیط زیست در ارتباط هستند، گفت: باید در کلانشهرها یک ساختار محیط زیستی مناسب شکل بگیرد و تجربیات موفق به اشتراک گذاشته شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.