کد خبر : 4009
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 آذر 1397 - 14:25

رفع ایراد وارده به تشکیل وزارت میراث /تلفیق دو معاونت در سازمان

رفع ایراد وارده به تشکیل وزارت میراث /تلفیق دو معاونت در سازمان

بررسی مجدد طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و رفع ایرادات آن، اقدامات مرمت اضطراری در چغازنبیل، آسیب زلزله به بناهای تاریخی کرمانشاه از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود. به گزارش گشت و گذار، در این هفته ایراد شورای نگهبان به طرح تشکیل وزارت خانه میراث فرهنگی رفع شد. نمایندگان مجلس


بررسی مجدد طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و رفع ایرادات آن، اقدامات مرمت اضطراری در چغازنبیل، آسیب زلزله به بناهای تاریخی کرمانشاه از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش گشت و گذار، در این هفته ایراد شورای نگهبان به طرح تشکیل وزارت خانه میراث فرهنگی رفع شد. نمایندگان مجلس این ایرادات را برطرف کردند آن هم با اصلاح ماده واحده این طرح. قرار شد با تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی با کلیه اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات و با رعایت بند «د» ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات کشوری و بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم به وزارت خانه تبدیل شود. پس از این قرار است این موضوع دوباره به شورای نگهبان برای تصویب نهایی برود.

در این هفته پس از سه روز بارندگی در استان خوزستان، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل گفت: پس از این بارش های سیل آسا، کار حفاظت و رفع تغییراتی که باران ایجاد کرده بود در این سایت میراث جهانی آغاز شد. به همین دلیل پیش از شروع بارندگی ورود گردشگران را به محوطه چغازنبیل متوقف شد. این توقف تا پایان عملیات حفاظت و مرمت ادامه خواهد داشت.

در این هفته همچنین محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی گفت: پس از بازنشسته شدن یکی از معاونان، معاونت امور مجلس و حقوقی به معاونت های دیگر منتقل شدند. بر این اساس بخش حقوقی حقوقی زیر مجموعه معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس به معاونت توسعه و مدیریت سپرده شد. این اقدام در راستای حذف یکی از معاونت های این سازمان و کوچک شدن آن صورت گرفته است.

در این هفته پس از زلزله استان کرمانشاه، خبر رسید که این زلزله به برخی از بناهای تاریخی از جمله مجموعه قلعه یزدگرد و کاروان سرای شاه عباسی قصر شیرین آسیب وارد شده است و به این علت اقدامات حفاظتی و مرمتی اضطراری آغاز خواهد شد زیرا احتمال ریزش مجدد نماهای آجری و سنگی کاروان سرای شاه عباسی وجود دارد.

در این هفته همچنین کمیته بین الدول حراست از میراث فرهنگی ناملموس در پایتخت جمهوری موریس برگزار شد. این اجلاس تا دهم آذرماه ادامه دارد. ایران در این کمیته شرکت خواهد کرد اما پرونده ای برای ثبت جهانی میراث ناملموس ندارد. به همین دلیل سهمیه ایران در حوزه ثبت میراث ناملموس در سال ۲۰۱۸ عملاً سوخته است.

از استان تهران خبر رسید که محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی تهران در خصوص ساخت و ساز در دست انجام مجاور کاخ گلستان گفت: براساس استعلام انجام شده و تقاضای مالک ملک خیابان ناصرخسرو مبنی بر تخریب و نوسازی این موضوع در شورای فنی مطرح شد. براساس نظر کارشناسی اظهار نظری مبنی بر صدور مجوز با ارتفاع ۱۰ و نیم متر از سطح معبر مجاور و طراحی نمای همخوان با بافت مجاور مطرح شد که این نظر براساس گزارش توجیهی مشاور طرح و با تصویب آن از سوی شورای فنی انجام گرفته است.

وی گفت: به دلیل تخطی مالک از ضوابط اعلام شده و افزایش ارتفاع تا ۱۲.۵ متر و اشغال کوچه و تصرف بخشی از عرصه تحت مالکیت کاخ گلستان، مراتب توقف این پروژه توسط اداره میراث فرهنگی تهران به شهرداری اعلام شد.

در این هفته گشت و گذار در گزارشی همچنین از وضعیت آسیب های وارده به میراث جهانی برج قابوس خبر داد و اعلام کرد: وجود نم و رطوبت و فضولات پرندگان و بوته هایی که در این فصل از سال روی بنا روئیده از جمله مشکلاتی است که این بنای ثبت شده در فهرست جهانی را تهدید می کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.