رفع مشکلات شرکت‌های حمل‌ونقلی با اجرای قوانین عبور کالاهای خارجی

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت: در قانون عبور کالاهای خارجی، قوانین زیادی داریم که اجرایی نشده و اجرای آن‌ها به نفع شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی است چرا که با اجرای این قوانین بسیاری از مشکلات رفع می‌شوند.

به گزارش گشت و گذار نیوز، احمد زمانیان یزدی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی صبح امروز در سومین نشست دبیرخانه مشترک انجمن‌های حمل‌ونقل بین‌المللی سراسر کشور اظهار کرد: برخی از شرکت‌ها در خراسان به دلایلی با انجمن اصلی حمل‌ونقل خراسان به توافق نرسیده بودند، تشکل موازی را تشکیل داده بودند که در این زمینه پیگیری‌های متعددی انجام دادیم. استعلامی از اداره کار انجام دادیم که برعکس چیزی بود که آقای نیک‌پی به آن اشاره کردند، در این نامه آمده بود که هر شرکت فقط امکان عضویت در یک انجمن همگن را دارد.

وی افزود: این موضوع را به اطلاع شرکت‌هایی که در دو انجمن همگن عضو بودند، رساندیم و اعلام کردیم که ظرف ۴۸ ساعت وضعیت عضویت خود را به ما اطلاع دهند، که در انجمن خراسان و یا مشهد عضو هستند. از ۲۴ شرکت، ۲۳ شرکت اعلام کردند که می‌خواهند عضو انجمن خراسان باشند و به این ترتیب انجمن مشهد منحل شد.

زمانیان بیان کرد: هر تشکلی با توجه به شاکله خود حق عضویت را مشخص می‌کند، طی دو سال گذشته حق عضویت در انجمن خراسان به ۶۰ میلیون تومان رسید و اکنون دارایی این انجمن ۴۰ میلیارد تومان است. از وزارت کار نامه‌ای گرفتیم که در صورت انحلال انجمن دارایی‌ها بعد از تسويه بدهی‌ها بین اعضا تقسیم شود. این مجوز را نیز دریافت کرده‌ایم که اگر انجمن خراسان به شرکت‌هایی که عضو انجمن نیستند، خدمات ارائه کند، طبق تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک دولت، از این شرکت‌ها هزینه دریافت کنیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اکنون دو سال است که اداره کل دارایی خراسان برای رسیدگی به پرونده‌ شرکت‌ها از انجمن استعلام می‌گیرد، دوستان در سایر انجمن‌ها می‌توانند این کار را در استان‌های خود انجام دهند.

وی متذکر شد: در قانون عبور کالاهای خارجی، قوانین زیادی داریم که اجرایی نشده و اجرای آن‌ها به نفع شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی است چرا که با اجرای این قوانین بسیاری از مشکلات رفع می‌شوند.

زمانیان عنوان کرد: گاهی اختلافاتی بین شرکت‌های حمل‌ونقل به‌وجود می‌آید و به کمیته حل اختلاف ارجاع داده می‌شوند، از دوستان خواهش می‌کنم قبل از رسیدگی به این اختلافات، از شرکت‌ها اطلاعات لازم را دریافت کرده و بعد به این اختلافات رسیدگی کنیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی یادآور شد: در موضوع کمیسیون ماده ۱۰ ضوابط عمومی تأسیس و فعالیت‌های شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی بنا بر این شد که شرکت به هر تشکلی که تعلق دارد، نماینده آن تشکل به آن رسیدگی کند، اما این اتفاق نیافتاد.

وی خطاب به اعضای انجمن ادامه داد: دو موضوع حق رأی نماینده انجمن و حضور نماینده انجمنی که شرکت‌ها عضو آن هستند، در جلسات کمیسیون ماده ۱۰، از موضوعاتی است که باید دوستان در انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی ایران در این زمینه به اتفاق رأی برسند.

زمانیان تأکید کرد: موضوع دیگر اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت مرزها و گمرک است، در این زمینه هر انجمنی اطلاعات بروز را به دبیرخانه انجمن ایران اطلاع دهد تا اخبار مرزها به همه اعضای انجمن منعکس شود.