روابط فرهنگی آلمان با قلب اقتصادی آسیا

آلمان‌ها هنگ‌کنگ را قلب اقتصادی آسیا می‌دانند. آنها با هنگ‌کنگ تبادلات در حوزه آکادمیک دارند و موسسه گوته نیز فعالیت‌های مهمی در این کشور انجام می‌دهد.

به گزارش گشت و گذار نیوز، رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در تازه‌ترین مطلب تحلیلی ارسالی خود به مهر از سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی ژرمن‌ها درهنگ‌کنگ گفته است. این رایزنی پیشتر سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی هنگفت آلمان در دیگر کشورها را نیز در قالب گزارش‌هایی برای مهر ارسال کرده است که مطالعه آنها می‌تواند به مثابه دوره‌های آموزشی در حوزه دیپلماسی فرهنگی برای آن دسته از نهادهای فرهنگی کشور ما باشد که ماموریت‌شان در خارج از کشور تعریف شده است.

دیتاهای گزارش از سایت‌های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان، موسسه گوته، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی و مدرسه آلمانی-سوئیسی هنگ‌گنگ اخذ شده‌اند.

روابط فرهنگی آلمان با قلب اقتصادی آسیا

آلمانی‌ها، هنگ‌کنگ را قلب اقتصادی آسیا می‌دانند و مبادلات اقتصادی متعددی با هنگ‌کنگ دارند.آن طور که آمارهای دولت فدرال در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد؛ آلمان با حجم تجارت در حدود ۱۳/۹۷ میلیارد یورو، مهمترین شریک تجاری هنگ‌کنگ در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و در این زمینه حتی از بریتانیا نیز جلوتر است. عمده کالاهای صادراتی آلمان به هنگ‌کنگ شامل اتومبیل، ماشین‌آلات، محصولات الکترونیکی و مواد غذایی می‌شود. همچنین در سال‌های اخیر، تقاضا برای محصولات آلمانی و مارک‌های لوکس در هنگ‌کنگ افزایش یافته است. اکثریت قریب به اتفاق سه هزار آلمانی ساکن در هنگ کنگ نیز در حوزه تجارت فعالیت دارند. با این وجود، روابط دو کشور به مسائل اقتصادی محدود نمی‌شود. آلمان در حوزه حفاظت از محیط‌زیست، مبارزه با آلودگی هوا، دفع زباله و موضوع بهره‌وری انرژی به دولت هنگ‌کنگ کمک می‌کند. همچنین دانشگاه‌های دو کشور، پروژه‌های مشترک زیادی با یکدیگر دارند.

تبادلات آکادمیک

هنگ‌کنگ، دارای ۲۰ موسسه آموزش عالی است که بسیاری از آنها در میان برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. تحصیل در دانشگاه‌های هنگ‌کنگ مانند سایر مراکز دانشگاهی در سطح جهان، از مقطع کارشناسی و با ارائه مدرک دیپلم آغاز می‌شود. در هنگ کنگ، معمول است که دانشجویان پس از اخذ مدرک کارشناسی مشغول به کار شوند. از این‌رو، برنامه‌های کارشناسی ارشد معمولاً به صورت پاره وقت ارائه می‌شود. همچنین در این منطقه، بسیاری از رشته‌های کارشناسی ارشد، شامل دو سال تحقیقات فشرده و دوره‌های یادگیری روش تحقیق است. اگرچه هنگ‌کنگ یک منطقه کوچک است، اما دانشگاه‌های آن در زمینه‌های مختلف تحصیلی مطرح هستند و علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل در رشته‌هایی همچون تکنولوژی راهی این کشور می‌شوند. البته تحصیل در هنگ‌کنگ تنها شامل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیست. مقطع دکترا نیز طرفداران زیادی در این منطقه دارد. در برنامه دکترا دانشجویان باید اکثر زمان خود را به تحقیق در رابطه با پایان نامه خود پرداخته و در نهایت از آن دفاع کنند.

با توجه به رشته های دانشگاهی موجود در هنگ کنگ دانشجویان از سه تا پنج سال را مشغول پشت سر گذاشتن این مقطع به صورت تمام وقت هستند و با انتخاب تحصیل به صورت پاره وقت مدت زمان بیشتری درگیر تحصیل خواهند بود. با این اوصاف، عجیب نیست که متقاضیان زیادی از اقصی‌نقاط جهان برای تحصیل و پژوهش در هنگ‌کنگ درخواست می‌دهند و در میان آنها، دانشجویان و پژوهشگران آلمانی نیز بسیار دیده می‌شوند. در مقابل برخی از دانشجویان و پژوهشگران هنگ‌کنگی نیز ترجیح می‌دهند که برای ادامه تحصیل و کار به کشورهای پیشرفته مانند آلمان بروند. از این‌رو، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان هر ساله فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در هنگ‌کنگ را به دانشجویان، پژوهشگران و اساتید آلمانی که قصد ادامه تحصیل یا کار در هنگ‌کنگ را دارند، ارائه می‌دهد. در مقابل، نماینده این موسسه در هنگ‌کنگ به دانشجویان و پژوهشگران این کشور که قصد ادامه تحصیل و یا کار در آلمان را نیز دارند، مشاوره می‌دهد. این نشانی می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این موسسه در اختیارتان قرار دهد.

فعالیت موسسه گوته

آلمانی‌ها موسسه گوته را در هنگ‌کنگ مانند سایر نقاط جهان، برای آموزش زبان آلمانی و ترویج فرهنگ و ارزش‌های آلمان راه‌اندازی کرده‌اند. موسسه گوته در هنگ‌کنگ، طیف گسترده‌ای از رویدادهای فرهنگی را برای معرفی فرهنگ، ارزش‌ها و زبان آلمانی به شهروندان این منطقه ارائه می‌دهد. همچنین در این موسسه، اطلاعات گسترده‌ای درباره شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آلمان در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در هنگ‌کنگ، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. برای آنکه اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های موسسه گوته در هنگ‌کنگ به‌دست آورید روی این لینک کلیک کنید.

تاسیس مدرسه آلمانی-سوئیسی

مدرسه آلمانی-سوئیسی در هنگ‌کنگ نیز نقش مهمی در توسعه زبان آلمانی دارد. این مدرسه، هر ساله پذیرای کودکان و نوجوانان آلمانی‌زبان در هنگ‌کنگ است. دانش‌آموزان در این مدرسه با فرهنگ، زبان و ادبیات، دین، تاریخ و فلسفه، هنر و موسیقی، علم و فناوری آلمان آشنا می‌شوند. همچنین آنها، اطلاعات کاملی از تاریخ، فرهنگ، زبان و زندگی روزمره در هنگ‌کنگ پیدا خواهند کرد. این نشانی می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های این مدرسه به علاقه‌مندان ارائه دهد.