کد خبر : 2888
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 آبان 1397 - 6:51

رویه سازمان محیط زیست درباره ممنوعیت شکار پرندگان تغییر نکرده است

رویه سازمان محیط زیست درباره ممنوعیت شکار پرندگان تغییر نکرده است

روابط عمومی سازمان محیط زیست در پاسخ به اعتراض کارشناسان مبنی بر تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست برای صدور پروانه شکار پرندگان گفت رویه این سازمان نسبت به گذشته تغییری نکرده است. به گزارش گشت و گذار روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبر «تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست/آنفلوانزای پرندگان تهدیدمان می‌کند»


روابط عمومی سازمان محیط زیست در پاسخ به اعتراض کارشناسان مبنی بر تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست برای صدور پروانه شکار پرندگان گفت رویه این سازمان نسبت به گذشته تغییری نکرده است.

به گزارش گشت و گذار روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به خبر «تصمیم خطرناک سازمان محیط زیست/آنفلوانزای پرندگان تهدیدمان می‌کند» نوشت: امسال نیز همانند سال‌های گذشته، ملاک اعمال ممنوعیت صدور مجوز صید و شکار پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در رابطه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای سازمان حفاظت محیط زیست، دریافت درخواست کتبی سازمان دامپزشکی کشور است.

در ادامه این نامه که رونوشتی از آن برای حوزه ریاست این سازمان و همچنین حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی ارسال شده آمده است: در چند سال اخیر، درخواست کتبی برای ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از سازمان دامپزشکی دریافت و پس از بررسی نسبت به ممنوعیت مورد درخواست اقدام شده است. در سال جاری نیز طبق توافق به‌عمل‌آمده با مسئولان سازمان دامپزشکی، قرار شد بنا بر تشخیص سازمان دامپزشکی و در صورت نیاز، چنانچه درخواست کتبی از آن سازمان برای اعمال ممنوعیت شکار پرندگان برای هر یک از استان‌ها واصل شود، در اسرع وقت سازمان حفاظت محیط زیست اقدام لازم را جهت ممنوعیت و محدودیت شکار و حتی ابطال پروانه‌های شکار صادره به عمل آورد؛ بنابراین برخلاف ادعای گفته‌شده در خبر مذکور، رویه سازمان حفاظت محیط زیست در قبال این موضوع نسبت به سال‌های اخیر تغییری نداشته است.

ذکر این نکته ضروری است که سازمان حفاظت محیط زیست برای پیشگیری و کنترل بیماری مذکور در حیات‌وحش با همکاری سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و طبق ضوابط و مقررات و بر اساس مصوبات ستاد پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مستقر در سازمان دامپزشکی عمل می‌کند. طبق توافق به‌عمل‌آمده با سازمان دامپزشکی مقرر شد که در صورت درخواست کتبی سازمان دامپزشکی در هر زمان و در هر منطقه که ضروری باشد ممنوعیت صدور و یا لغو پروانه شکار پرندگان صورت بگیرد. یکی از نکات مهمی که در این تصمیم‌گیری موردبحث و بررسی قرار گرفت وجود بازارچه‌های غیرقانونی و شکار این پرندگان در مقیاس‌های وسیع بود که عملاً به دلیل عدم وجود نظارت بهداشتی می‌توانست در شیوع احتمالی این بیماری نقش ویرانگری ایفاء کند. عدم صدور پروانه شکار برای شکارچیان قانونی شرایط را برای غارتگری شکارچیان غیرقانونی که بعضاً از حمایت‌هایی نیز برخوردارند، فراهم می‌کند. در جلسه تصمیم‌گیری برای مقابله با شکار غیرمجاز که در سطح عالی در سازمان حفاظت محیط زیست کشور و با حضور دستگاه‌های مرتبط و مسئولین انتظامی و امنیتی استانی و ملی برگزار شد یکی از راه‌کارهای مورد توافق جهت ساماندهی وضعیت شکار غیرمجاز گسترده در سنوات قبل، صدور مجوز شکار محدود و مدیریت‌شده شکار به شیوه‌های سنتی و مقابله جدی با شیوه‌های مخرب صید گسترده پرندگان مهاجر بود. همچنین برابر تصمیمات مقامات استانی در شورای تأمین مقرر شده که در سال جاری با برقراری دام هوایی به جدیت مقابله و همچنین در بازار عرضه پرندگان صرفاً پرندگانی عرضه شود که از طریق پروانه شکار قانونی و با روش‌های سنتی صید شده باشند. در چنین شرایطی که امکان اعمال نظارت بهداشتی بر محصولات نیز فراهم می‌شود.

در رابطه با شیوع بیماری آنفلوانزا در داخل کشور باید به این نکته توجه کرد که اظهارنظر در خصوص گسترش و اپیدمیولوژی ویروس آنفلوانزای پرندگان، ازجمله مواردی است که باید توسط دامپزشکان و متخصصین مربوطه انجام شود. نکته مهم دیگر میزان مواجهه و ارتباط پرندگان مهاجر آبزی با طیور و پرندگان آبزی بومی در نواحی تالابی است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در انتقال ویروس و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد بخصوص در رابطه با سویه های جدید داشته باشد که متأسفانه توجه چندانی به این مهم نمی‌شود. از طرفی سویه های H5N1 و H5N8 در بین واحدهای پرورش طیور درکشور از سنوات گذشته شیوع داشته و انتقال و شیوع بیماری بین واحدهای پرورش طیور در کشور به پرندگان مهاجر ارتباطی ندارد و رعایت اصول امنیت زیستی (BIOSECURITY) و مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای در واحدهای پرورش طیور برای جلوگیری از شیوع بیماری بین تولیدکنندگان طیور اهلی بسیار مهم‌تر از موضوع پروانه شکار پرندگان و انتقال احتمال بیماری توسط پرندگان مهاجر است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.