زیباترین ساحل خطرناک ایران / اسکله بریس حفاظی برای گردشگران ندارد

زیباترین ساحل چابهار در اسکله بریس جایی است که گردشگران از بالای اسکله نظاره گر قایق‌های لنگر انداخته هستند اما این منطقه گردشگری برای گردشگرانی که به این پرتگاه نزدیک می‌شوند، ناامن است. ‌به گزارش گشت و گذار، بندر و اسکله صیادی بریس با ارتفاع ۱۰ متر از سطح دریا محل صید انواع ماهی و […]

زیباترین ساحل چابهار در اسکله بریس جایی است که گردشگران از بالای اسکله نظاره گر قایق‌های لنگر انداخته هستند اما این منطقه گردشگری برای گردشگرانی که به این پرتگاه نزدیک می‌شوند، ناامن است.

‌به گزارش گشت و گذار، بندر و اسکله صیادی بریس با ارتفاع ۱۰ متر از سطح دریا محل صید انواع ماهی و شاه‌میگو بوده و جاذبه‌ای جالب به لحاظ لنگر انداختن لنج‌ها و کشتی‌هاست این اسکله که جزئی از سواحل مکران در جنوب استان سیستان و بلوچستان است به نمادی برای معرفی چابهار نیز تبدیل شده است.

اما این برند گردشگری از لحاظ زیرساخت و امکانات و یا حتی ایمنی تکمیل نیست. گردشگران به نزدیک ترین نقطه دره می‌روند تا عکس یادگاری بگیرند. صخره‌های مرتفع مرجانی آن، ناایمن است. زیر این صخره‌ها معمولاً خالی است و چون نقطه‌ای مشرف به اسکله دارد جاذبه‌ای جذاب برای گردشگران به حساب می‌آید. بنابراین گردشگران به نزدیک ترین جای این صخره می‌روند اما این جاذبه جذاب نزدیک به روستای بریس به حدی خطرناک است که اگر کسی به هر دلیل از آن سقوط کند و یا زیر پایش خالی شود معلوم نیست چه اتفاق هولناکی برایش رخ خواهد داد.

آن موقع است که دیگر این اسکله به اسکله مرگ تبدیل خواهد شد و گردشگری آن نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

خوشبختانه چنین اتفاقی هنوز نیفتاده ولی هر روز به دلیل تبلیغات زیاد، به تعداد گردشگران این منطقه اضافه می‌شود. فعالان گردشگری در چابهار نیز بی توجه به این خطر، خودشان یکی از تبلیغ کنندگان برای گرفتن عکس یادگاری در نزدیک ترین نقطه این پرتگاه هستند. چون آنها هم برای تبلیغ بیشتر چابهار خود را به لبه پرتگاه می‌رسانند و با انتشار تصاویر اغواکننده دیگران را نیز به تکرار چنین کاری و گرفتن چنین تصاویری ترغیب می‌کنند.

ترویج چنین تصاویری دیگران را به کام مرگ می‌کشاند

هنوز اقدامی برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار در اینجا رخ نداده است. این درحالی است که نمونه‌هایی از این جاذبه‌های گردشگری در کشورهای دیگر به ساده‌ترین راه ممکن ایمن شده‌اند.

حصار چوبی برای صخره «کابو دا روکا» بدون بر هم زدن منظر بصری اقیانوس

از جمله صخره‌های «کابو دا روکا» در کشور پرتغال که غربی‌ترین نقطه اروپاست و گردشگران زیادی به آنجا می‌روند تا عکس یادگاری از صخره‌های جذاب آن بگیرند اما دور تا دور این صخره به نحوی که منظر و زیبایی آن از بین نرود، حصار چوبی گذاشته شده است و کسی نمی‌تواند از آن عبور کند. تابلوهایی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد عبور از این حصارها جریمه خواهد داشت. چنین اقدامی را نیز می‌توان در ساحل بریس انجام داد ولی تا کنون اقدامی نشده است.

نمونه تصاویری که برخی از گردشگران برای خودنمایی در فضای مجازی می‌گیرند

در این باره، عادل عفتی فرماندار دشتیاری به گشت و گذار می‌گوید: ما باید هر آنچه که احتمال وقوع آن را دارد بررسی کنیم. دماغه اسکله بریس، منظره زیبایی مشرف به اسکله و قایق‌ها و اقیانوس را دارد به همین دلیل گردشگران زیادی به سواحل مکران مراجعه می‌کنند این اسکله و دماغه در گذشته مساحت بیشتری داشته است اما در اثر ریزش سنگ کوچک‌تر شد. ما در حال حاضر مدیریت اسکله را به دهیاری بریس داده‌ایم این روستا نیز به زودی به شهر تبدیل می‌شود.

او ادامه می‌دهد: تدبیرمان این است که تابلوی خطر ریزش سنگ نصب کرده و یا اینکه در آینده بتوانیم زنجیر و یا فنس بکشیم تا از احتمال خطر جلوگیری شود. مردم نباید بیش از اندازه به این منطقه نزدیک شوند. درباره اینکه آیا می‌توان تزریق بتن در صخره‌ها انجام داد یا نه و پایداری سنگ‌ها به چه صورت خواهد بود باید مطالعات عمیق‌تری انجام گیرد.

این محدوده جزو منطقه آزاد چابهار نیست بلکه بریس جزو شهرستان دشتیاری است اما به تازگی سازمان منطقه آزاد به دهیاری بریس برای ایجاد یک سرویس بهداشتی کانکسی کمک کرده است. این سرویس نیز گذاشته شده اما آب و برق آن دچار مشکل بود.

تدبیری برای جلوگیری از خطر نیست

محمد فیض پیشادست دهیار روستای بریس به گشت و گذار می‌گوید: ما هم خودمان از اینکه می‌بینیم چنین تصاویری می‌گیرند ترس داریم مبادا برای افراد اتفاقی بیفتد. ولی مانده‌ایم چه کنیم چند نفر پیشنهاد کرده‌اند که نرده گذاری انجام شود. چند تابلو هم زده‌ایم که خطر سقوط وجود دارد اما مردم رعایت نمی‌کنند. البته زمین اینجا خارج از محدوده روستای بریس است در نظر داریم تا در قالب طرح هادی این زمین به روستای بریس الحاق شود.

تا همین چند سال پیش اگر گردشگری می‌خواست سواحل بریس را ببیند باید از طرف پاسگاهی که در آن نزدیکی است، اجازه بگیرد و دلیل رفتنش را به این دماغه اسکه توضیح دهد اما اکنون با مذاکرات انجام گرفته این مشکل حل شده است و همه گردشگران بدون سوال و جواب می‌توانند به دماغه بروند به همین دلیل است که گردشگران این ناحیه بیشتر از قبل شده است و احتمال خطر نیز بیشتر وجود دارد.

ساختمانی نیز در کنار دماغه بریس است که زمانی انبار مهمات بوده است برخی نیز می‌گویند که آب انبار بوده ولی حالا این بنای قدیمی متروکه شده و در حال فرو رفتن در ماسه‌های اطراف است در این باره نیز هنوز طرحی وجود ندارد تا بتوان از آن استفاده‌ای کرد به خصوص اینکه این محدوده به جز روستای بریس هیچ امکانات تفریحی و پذیرایی وجود ندارد.

حدود یک ماه پیش این محدوده جز روستا شده است برای همین است که دهیاری با کمک منطقه آزاد چابهار کانکس سرویس بهداشتی گذاشته اما هنوز آب و برق ندارد. البته دهیار روستای بریس می‌گوید که به تازگی مخزن آب گذاشته است. با این وجود اگر قرار باشد این کانکس سرویس بهداشتی، نظافت نشود و یا مخزن آن پر نشود به روزگار دهها کانکس سرویس بهداشتی سیاری دچار می‌شود که در استان سیستان و بلوچستان غیرقابل استفاده هستند.