کد خبر : 1740
تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 مهر 1397 - 13:25

سه شهر به عنوان پایتخت های اسلامی محیط زیست معرفی می شود

سه شهر به عنوان پایتخت های اسلامی محیط زیست معرفی می شود

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو از انتخاب سه شهر به عنوان پایتخت‌های اسلامی محیط زیست در آینده ای نزدیک خبر داد. به گزارش گشت و گذار، غلامرضا کریمی در نشستی خبری صبح امروز درباره دستاوردهای سفر نمایندگان وزارت آموزش و پرورش به کشور مراکش و حضور در


رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو از انتخاب سه شهر به عنوان پایتخت‌های اسلامی محیط زیست در آینده ای نزدیک خبر داد.

به گزارش گشت و گذار، غلامرضا کریمی در نشستی خبری صبح امروز درباره دستاوردهای سفر نمایندگان وزارت آموزش و پرورش به کشور مراکش و حضور در نشست سازمان‌ اسلامی، آموزشی، علمی وفرهنگی کشورهای اسلامی (آیسسکو ) گفت:در حال حاضر روابط روان و خوبی با آیسسکو داریم و قرار است ارتباطات خود را با این نهاد توسعه دهیم. هر سه سال یکبار این مجمع عمومی برگزار می‌شود و برنامه‌های سه سال آینده خود را تصویب می‌کند.

وی ادامه داد: در اجلاس اخیر بررسی عملکرد آیسسکو در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ انجام شد. تغییراتی نیز در اساسنامه داشتیم و قرار شد اتحادیه موسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب زبانان تشکیل شود.اما آنچه مهم است این نکته است که سال‌هاست بحث آموزش زبان عربی به عنوان زبان قرآن در آیسسکو مطرح است در حال حاضر اتحادیه‌ای تحت عنوان موسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب زبانان در حال شکل گیری است البته این به معنای ترویج یک زبان خاص در کشورهای اسلامی نیست. ما امیدواریم بتوانیم نقش فعالی در این اتحادیه داشته باشیم.

کریمی اظهار کرد: در سه سال آینده یکی از اولویت های اصلی آیسسکو تقویت دیپلماسی آموزشی خواهد بود. تا کنون دولت ها در این زمینه همکاری داشتند ولی از این پس موسسات مردم نهاد و مطبوعات و.. نیز امکان همکاری در زمینه دیپلماسی آموزشی دارند.

وی به تبادل استاد و دانشجو در قالب این مصوبه در بین کشورهای اسلامی اشاره کرد و بیان کرد: با این مصوبه تعامل بین کشورهای اسلامی افزایش پیدا می کند و ظرفیتی فراهم می‌شود که یک دانشجو بتواند در یک کشور اسلامی دیگر یک ترم را بگذراند به نحوی که در دانشگاه اصلی اش مورد پذیرش قرار بگیرد.

رئیس مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش اضافه گرد: یکی از موضوعات اصلی اجلاس آیسسکو بحث فلسطین بود و با توجه به انتقال پایتخت سرزمین اشغالی از تل آویو به بیت المقدس عنوان اجلاس قدس شریف انتخاب شد. از اولویت خارج کردن فلسطین توسط برخی کشور های اسلامی و غیراسلامی از سوی نماینده ایران در این اجلاس مورد انتقاد قرار گرفت. همچنین مقرر شد در سه سال آینده در سه منطقه آسیا، افریقا و کشورهای عربی یک شهر به عنوان پایتخت محیط زیست معرفی می‌شود که با سازمان محیط زیست در این باره تعاملاتی داریم تا ملاک ها را معین و شهر برگزیده را معرفی کنیم.

کریمی در انتها گفت: هر کشور چندین شهر را در این برنامه معرفی و گزارش ۲۰ صفحه‌ای از اقدامات انجام گرفته در این شهرها برای محیط زیست ارائه داد از جمله مدیریت پسماند، حفاظت از طبیعت، مدیریت پایدار خاک، کیفیت هوا، حمل و نقل هوشمند و…. . همچنین در این گزارش شرح اقدامات آینده نیز قید شده بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.