سواحل مکران کجاست؟

توسعه بسترهای گردشگری با توجه به زیرساخت‌های زیست‌محیطی مناسب، در کنار فرهنگ و اقلیم زیبا و غنی این منطقه می‌تواند علاوه بر تبدیل آن به منطقه‌ای جذاب برای گردشگری در فصل‌های مختلف سال، شرایطی را برای اشتغال‌زایی و توجه بیشتر به این سرزمین زیبا با مردمان خون‌گرم و مهربان فراهم کند.

سواحل مکران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و تنها بندر اقیانوسی کشورمان، یعنی چابهار، در آن واقع شده است. (نمایش چابهار روی نقشه)

تاریخچه سواحل مکران
در کتاب تاریخی هرودوت، مورخ یونانی قرن پنجم میلادی، از سواحل مکران یاد شده است و گفته می‌شود که یکی از استان (ساتراپ)های ایران قلمداد می‌شد. حتی در نسخه‌های تاریخی عربی نیز از این منطقه، با نام سواحل دریای مکران یاد شده است. از آنجا که این مکان، پیشینه‌ای طولانی و غنی دارد، نمی‌توان به‌طور قطعی درباره ریشه نام آن نظر داد و دیدگاه‌ها و نظرهای مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ از جمله اینکه آن را یکی از کلمات زبان سومری و بابلی می‌دانند که هم‌ریشه مگان و به معنی کرانه مگا است و برخی کلمه مگا را هم‌معنی قایق‌ران ترجمه می‌کنند.

جاهای دیدنی سواحل مکران
جاهای دیدنی چابهار در محدوده سواحل مکران واقع شده‌اند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

گورستان جن تیس: شهرستان چابهار، روستای تیس
کوه‌های مریخی چابهار: ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شهرستان چابهار
تالاب لیپار چابهار: ۱۵ کیلومتری شرق چابهار، مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر، نزدیکی روستای رمین
چشمه گل افشان بندر تنگ: ۸۰ کیلومتری کنارک، روستای تنگ
غارهای بان مسیتی: ۵ کیلومتری شمال غربی روستای تیس، دامنه کوه شهبازبند
ساحل و اسکله بریس: جاده چابهار-گواتر، ۶۰ کیلومتری شرقی بندر چابهار، روستای بریس

نکات بازدید از سواحل مکران
مناطق جنوبی کشور دارای آب‌و‌هوایی گرم هستند. بنابراین بهتر است سفر خود را به این مناطق، برای فصل‌های خنک سال برنامه‌ریزی کنید.
در بازدید از نواحی مختلف کشور، به باور و فرهنگ مردم محلی احترام بگذارید.
فواصل بین مناطق مسکونی در این ناحیه می‌تواند زیاد باشد. بنابراین سعی کنید آب و خوراکی کافی همراه داشته باشید و باک ماشین‌تان پر باشد.
با اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی و خرید از مردم بومی، در رشد اقتصادی منطقه سهیم شوید.
طبیعت قرن‌های بسیاری است که زیبایی‌ها و منابع گوناگون خود را در اختیار ما قرار داده است. آن را پاس بداریم و از ریختن زباله (حتی موارد تجزیه‌پذیر و ته‌سیگار)، شکار حیوانات و هرگونه آسیب به آن، خودداری کنیم.