سکوت متولی گردشگری درباره لغو پروژه فرودگاه چابهار

متولیان گردشگری تصور می‌کنند فعالیت در مناطق آزاد تنها به عهده مسئولان آن است به همین دلیل این بار هم درباره تعطیلی فرودگاه کنارک و لغو پروژه فرودگاه بین المللی چابهار سکوت کردند. گشت و گذار _ گروه فرهنگ؛ چند روزی است که مسافران و مردم استان سیستان و بلوچستان با مشکل تعطیلی فرودگاه نظامی […]


متولیان گردشگری تصور می‌کنند فعالیت در مناطق آزاد تنها به عهده مسئولان آن است به همین دلیل این بار هم درباره تعطیلی فرودگاه کنارک و لغو پروژه فرودگاه بین المللی چابهار سکوت کردند.

گشت و گذار _ گروه فرهنگ؛ چند روزی است که مسافران و مردم استان سیستان و بلوچستان با مشکل تعطیلی فرودگاه نظامی کنارک مواجه شده اند این فرودگاه نزدیک به منطقه آزاد چابهار تا کنون مسافران زیادی را به چابهار منتقل می‌کرد و درآمد مناسبی را نیز داشت. از آن زمان که اعلام شده فرودگاه بین المللی چابهار نیز در منطقه آزاد تا پایان سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهد شد؛ مسئولان فرودگاه نظامی آن را تعطیل کرده اند. در واقع شرط نیروی هوایی به گفته استاندار سیستان و بلوچستان لغو پروژه فرودگاه بین المللی چابهار است.

فعالان گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و چابهار نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند چون سرمایه گذاری‌های متعددی در منطقه آزاد چابهار تا پایان سال ۱۴۰۰ در حال انجام است. از سوی دیگر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در سخنرانی‌های خود مدام صحبت از رسیدگی به مناطق محروم و توسعه گردشگری در مناطقی از جمله سیستان و بلوچستان می‌کند. اما در عمل اقدامی انجام نمی‌دهد!

مونسان شب گذشته در برنامه پویش که از شبکه یک سیما پخش شد، شرکت کرد اما از همه جا سخن گفت و گزارش‌های تکراری داد جز درباره موضوع فرودگاه چابهار. او چندی پیش ادعا کرده بود که چابهار آنقدر ظرفیت دارد که می‌توان منطقه آزاد مکران را نیز ایجاد کرد. حالا اما زمانی که تریبون در اختیار می‌گیرد سخنی از این مسئله و تأثیر شهر فرودگاهی در توسعه گردشگری چابهار نمی‌زند.

شاید چون تصور می‌کنند که مناطق آزاد مسئولیتی جدا دارد و این موضوعات باید توسط مدیران مناطق آزاد پیگیری شود و نه وزارت گردشگری!

اما به طور حتم زمانی که صحبت از توسعه گردشگری و ظرفیت‌های موجود باشد از آمار گردشگری چابهار و توسعه آن غافل نخواهند شد. سکوت وزارت میراث فرهنگی درباره تبعات تعطیلی فرودگاه کنارک و لغو پروژه شهر فرودگاهی چابهار اولین بار نیست. وزارت میراث فرهنگی در هر موضوع چالشی دیگری که در کشور باشد یا آخرین وزارت در اظهار نظر است و یا سکوت را بهترین راه می‌داند. اما باید پرسید آیا این وزارتخانه متولی گردشگری کل کشور نیست؟!