کد خبر : 2809
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 آبان 1397 - 6:16

شایعه رهاسازی گرگ توسط محیط زیست صحت ندارد

شایعه رهاسازی گرگ توسط محیط زیست صحت ندارد

سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ منطقه ای گرگ منتقل نمی کند زیرا هر گونه تغییر در اکوسیستم موجب بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی – بیولوژیکی منطقه خواهد شد. به گزارش گشت و گذار در سالیان گذشته، با شروع فصل زمستان و سرما، جمعیت گرگ در استان یزد زیاد شده و در تابستان بدلیل گرمای


سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ منطقه ای گرگ منتقل نمی کند زیرا هر گونه تغییر در اکوسیستم موجب بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی – بیولوژیکی منطقه خواهد شد.

به گزارش گشت و گذار در سالیان گذشته، با شروع فصل زمستان و سرما، جمعیت گرگ در استان یزد زیاد شده و در تابستان بدلیل گرمای شدید هوا، این حیوانات به استانهای مجاور و مناطق با هوای خنک تر مهاجرت می کردند. متأسفانه در سالهای اخیر بخصوص ۳ تا ۴ سال گذشته اولاً جمعیت گرگ ها در مناطق و زیستگاههای استان افزایش چشمگیری یافته و ثانیاً ماندگاری آنها در فصول گرم سال نیز بیشتر شده است و موجب افزایش خسارت به جوامع محلی و روستاها شده است.

در این رابطه شایعاتی مبنی بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه گرگ رها کرده است، یا گرگ ها به تازگی بیشتر دیده می شوند یا بیشتر به دام حمله می کنند و یا حتی اظهار می دارند گرگ های رها شده گوشواره یا گردنبند یا پلاک دارند در بین مردم محلی رواج یافته است. اما باید گفت که چنین مسأله ای هرگز صحت ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ منطقه ای گرگ منتقل نمی کند. زیرا هر گونه تغییر در اکوسیستم موجب بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی – بیولوژیکی منطقه خواهد شد.

لذا آنچه که باعث افزایش حضور گونه گرگ و هیبریدهای آن در مناطق مسکونی شده است، دفع نامناسب لاشه ها توسط مرغداریها و دامداریها، دفع نامناسب زباله های انسانی و … است کما اینکه جمعیت سگهای بدون صاحب هم افزایش یافته است.

در خصوص علت حمله گرگ ها و دیگر حیوانات غیر اهلی به مناطق مسکونی باید گفت گرگ ها قلمرو و زیستگاه گسترده ای را برای زندگی نیاز دارند. بنابراین هر چه ما بیشتر زیستگاههای این گونه ها را تخریب کنیم و روستاها و شهرها، تفرج گاهها، معادن، جاده ها و … را گسترش دهیم، عرصه را بر محل زیست این گونه ها تنگ تر کرده ایم و خود باعث افزایش چنین رخدادهایی خواهیم بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.