کد خبر : 4040
تاریخ انتشار : جمعه 9 آذر 1397 - 12:01

علت اجرا نشدن برخی قوانین پرستاری در مراکز درمانی

علت اجرا نشدن برخی قوانین پرستاری در مراکز درمانی

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرا نشدن بسیاری از قوانین پرستاری را ناشی از کمبود پرستار در مراکز درمانی کشور دانست. به گزارش گشت و گذار، حیدرعلی عابدی، با اشاره به این که تمام مشکلات پرستاری در حال حاضر به دلیل کمبود پرستار است، گفت: در حال حاضر شاخص پرستار به تخت کافی نیست


سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرا نشدن بسیاری از قوانین پرستاری را ناشی از کمبود پرستار در مراکز درمانی کشور دانست.

به گزارش گشت و گذار، حیدرعلی عابدی، با اشاره به این که تمام مشکلات پرستاری در حال حاضر به دلیل کمبود پرستار است، گفت: در حال حاضر شاخص پرستار به تخت کافی نیست بنابراین تمامی اتفاقات ناگوار براساس این امر برای جامعه پرستاری در حال رخ دادن است.

وی با بیان اینکه به دلیل این کمبود، پرستاران شاغل نمی توانند از مزایای مختلف برخوردار شوند، اظهار داشت: پرستاران به دلیل کمبود نیرو نمی توانند از مرخصی بدون حقوق و یا ماموریت آموزشی برخوردار شوند و بالااجبار می بایست در محل کار خود حاضر شوند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی نظام پرستاری، تصریح کرد: همچنین کمبود نیرو باعث اضافه کاری های اجباری برای پرستاران شده و از اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد نیز جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر اینکه بر طبق قوانین، پرستاری جز مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود، افزود: براساس قانون مشاغل سخت و زیان آور پرستاران این حق را دارد که با ۲۰ سال سابقه کار و ۵ سال سنوات ارفاقی درخواست بازنشستگی دهند و دستگاه های مربوطه نیز موظف به اجرای آن هستند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: به دلیل کمبود نیروی پرستاری بسیاری از طرح ها از جمله قانون مشاغل سخت و زیان آور و بازنشستگی پیش از موعد و قانون ارتقا بهره وری که پرستاران براساس ان در ماه باید زیر ۱۵۰ ساعت کار کند اما متاسفانه بیشتر از این تایم کار میکنند به دلیل کمبود نیروی پرستاری قابل اجرا نیست.

وی با بیان اینکه در پی رفع این مشکل کمیسیون بهداشت و درمان جلسات متعددی برگزار کرده و بر روی مشکلات جامعه پرستاری تمرکز کرده است، گفت: خوشبختانه امروز به نقطه ای رسیده ایم که می توانیم این خبر خوش را به جامعه پرستاری بدهیم که از سال ۹۸ به مدت ۵ سال همه ساله به صورت مداوم تعدادی پرستار و سایر کادر پرستاری برای رفع این کمبود جذب خواهند شد.

عابدی خاطر نشان کرد: کار کارشناسی انجام شده و در لایحه بودجه تعداد دقیق استخدامی اعلام خواهد شد و مشکلات جامعه پرستاری که ناشی از کمبود است رفع خواهد شد.

وی در پایان یادآور شد : اگر پرستار به حد متعادل برسد مسلما پرستاران راحت تر می توانند از قانون بازنشستگی پیش از موعد هم بهره مند شوند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.