کد خبر : 1161
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 مهر 1397 - 6:11

غفلت شهرداری از ساماندهی مسافران در گرگان

غفلت شهرداری از ساماندهی مسافران در گرگان

گرگان- تراکم و آشفتگی اقامت مسافران در محور جنگلی ناهارخوران، ثمره نبود برنامه مشخص از سوی مدیریت شهری گرگان است، موضوعی که میراث فرهنگی استان هم از آن انتقاد می کند. گشت و گذار، گروه استان ها- الهام رئوفی فر: ایجاد پارک مسافر و ساماندهی گردشگرانی که برای استفاده از طبیعت زیبای آن به مرکز

گرگان- تراکم و آشفتگی اقامت مسافران در محور جنگلی ناهارخوران، ثمره نبود برنامه مشخص از سوی مدیریت شهری گرگان است، موضوعی که میراث فرهنگی استان هم از آن انتقاد می کند.

گشت و گذار، گروه استان ها- الهام رئوفی فر: ایجاد پارک مسافر و ساماندهی گردشگرانی که برای استفاده از طبیعت زیبای آن به مرکز استان گلستان و محور جنگلی ناهار خوران وارد می شوند، موضوعی قدیمی است که بارها در صحن علنی شورا چه در دوره های گذشته و یا جلسات سال جاری مطرح شده اما بی نتیجه باقی مانده است. حاصل این عملکرد مدیریت شهری گرگان چهره مغشوش محور جنگلی ناهار خوران، در ایام نوروز و تعطیلات تابستان شده است.

فقدان شهربازی و هر نوع امکانات تفریحی برای شهروندان کم دغدغه ای نبوده که امسال بذل و بخشش تنها تفرجگاه آنها به مسافران از سوی شهرداری هم بر این موضوع صحه گذاشته است چراکه با گذشت دو هفته از تعطیلات تابستان، باز هم پیاده راه محور ناهار خوران به دلیل تراکم چادر مسافران هنوز سامان نیافته است مساله ای که شهروندان گرگانی را ناگزیر به یافتن راهی برای تفریح، در منطقه ای به جز این محور جنگلی کرده است.

در نخستین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر گرگان در سال جاری عبدالرضا دادبود شهردار گرگان وعده ایجاد پارک مسافر را به شهروندان داده بود. این مسئول شهری رویکرد شهرداری را در این جلسه «گردشگری» اعلام کرده و گفته بود که «در چهار سال آینده برنامه‌های مشترک زیادی با محوریت گردشگری داریم و از این پس همکاری ما با میراث بیشتر خواهد شد.»

اما نارضایتی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از عملکرد شهرداری در حوزه ساماندهی اقامت مسافران در شهر، گویای این مطلب است که مدیریت شهری گرگان آنگونه که باید با میراث فرهنگی استان همکاری نداشته است.

شهرداری برنامه ای برای ساماندهی اقامت مسافران ندارد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری گرگان در بحث ساماندهی مسافران، به گشت و گذار می گوید: تجربیات گذشته نشان داده که در فصل تابستان تعداد مسافر به این شهر افزایش می یابد با این وجود مدیریت شهری برنامه ای برای ساماندهی اقامت مسافران نداشته است.

احمد تجری با بیان اینکه تمام موارد به صورت شفاهی و کتبی به شهرداری برای جانمایی اقامت مسافران اعلام شده، می افزاید: متاسفانه مدیریت شهری اقدامی برای ساماندهی این بخش انجام نداد.

تجربیات گذشته نشان داده که فصل تابستان تعداد مسافر به این شهر افزایش می یابد با این وجود مدیریت شهری برنامه ای برای ساماندهی اقامت مسافران نداشته استوی ادامه می دهد: اصل اقامت، برنامه ریزی در حوزه اسکان مسافران است تا به بی نظمی و هرج و مرج تبدیل نشود. پیش بینی فضاهای مشخص برای اقامت مسافران کمک می کند که تنها بخشی از فضای جنگلی درگیر باشد و سایر همشهریان هم بتوانند همزمان از تفرجگاه های موجود بهره ببرند.

به اعتقاد کارشناسان توسعه گردشگری می‌بایست به نحوی سامان داده شود که بیشترین پیامدهای مثبت و کمترین نتایج منفی را به بار آورد. از این نظر، در هر کشور و در هر منطقه باید با توجه به شرایط و فرهنگ خاص آن، راهبردها و سیاست هایی را برای توسعه گردشگری برگزید که با اهداف ملی و ارزش‌های بومی و محلی انطباق و هماهنگی داشته باشند موضوعی که در شهری مانند مانند گرگان هنوز برایش برنامه ریزی مدون و مشخص نشده و تنها در مرحله طرح مساله مانده است.

ساماندهی مسافران در مرحله طرح مساله

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان در گفتگو با گشت و گذار از بررسی موضوع تراکم چادر مسافران در جلسه کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر گرگان خبر می دهد و می گوید: قرار شد این مساله مورد بحث و بررسی قرار بگیرد تا پس ازآن در شهرداری برنامه ریزی لازم انجام شود.

علی اصغر یوسفی ادامه می دهد: مکان هایی در ورودی غربی، شرقی و شمال شهر با کمک بخش خصوصی به عنوان پارک مسافر برای اقامت مسافرانی که قصد چادر زدن دارند، باید پیش بینی شود.

وی با بیان اینکه این موارد تنها به عنوان پیشنهاد مطرح شده و باید در کمیسیون مربوطه بررسی شود، می افزاید: در حال حاضر شهرداری دو مکان برای اقامت مسافران مشخص کرده اما این فضا با تعداد گردشگران همخوانی ندارد.

نارضایتی از وضعیت اقامت موقت مسافران در محور جنگلی ناهارخوران نه تنها انتقاد میراث فرهنگی استان که برخی اعضای شورا مانند نائب رئیس شورای اسلامی شهر گرگان را هم در پی داشته است. شهردار قبلی و فعلی در حوزه ساماندهی مسافران در پارک ها، علی رغم تاکیدها و تذکرهای اعضای شورا کوتاهی کردند

محمدابراهیم جرجانی با تاکید بر اینکه ساخت پارک مسافر باید در دستور کار شهرداری گرگان قرار بگیرد، می افزاید: ناهارخوران نگین شهر است بنابراین باید از زیبایی خاصی برخوردار باشد اما هنگام مراجعه به این تفرجگاه با چهره نازیبایی به واسطه تراکم خودرو و چادر مسافران مواجه می شویم.

وی از طولانی شدن تصمیم شهردار گرگان برای ساخت پارک مسافر انتقاد می کند و می افزاید: در نظر گرفتن زمین دو یا سه هکتاری برای این کار نباید کار چندان سختی باشد.

کوتاهی شهردار گرگان در ساماندهی مسافران

به گفته نائب رئیس شورای اسلامی شهر گرگان، شهردار قبلی و فعلی در حوزه ساماندهی مسافران در پارک ها، علی رغم تاکیدها و تذکرهای اعضای شورا کوتاهی کردند.

بااینحال باز هم این مسئول شهری قول پیگیری و ساماندهی پارک مسافر را در ورودی های شهر گرگان داد. صرف نظر از خلف وعده مدیران شهری در چند سال گذشته به نظر می رسد پیگیری این موضوع به دلیل اهمیت رفاه شهروندان گرگانی ضروری باشد از طرفی ادامه این روند نه به لحاظ اخلاقی که بر اساس قانونی هم درست نیست زیرا در تبصره یک ماده ۵۵ قانون شهرداری ها آمده: هرگونه سد معابر عمومی و اشغال پیاده رو و استفاده غیرمجاز از میدان ها و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا سکنی و یا هر عنوان دیگر ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور، به وسیله مأمورین خود رأساً اقدام کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.