لزوم ایجاد رویه متحدالشکل برای تسریع در روند حمل و نقل

رئيس هيأت مديره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران، در سومین نشست دبیرخانه مشترک انجمن های حمل و نقل بین المللی سراسر کشور با اشاره به لزوم ایجاد رویه متحدالشکل برای تسریع در روند حمل و نقل، گفت: برای حل مشکلات مربوط به حوزه ی حمل و نقل نیاز است همه ی شرکتهای عضو در انجمن حمل و نقل با هم رویه ی متحدد داشته باشند.

به گزارش گشت و گذار نیوز، محمد نیک پی رئيس هيأت مديره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران، با اشاره به ماده ۲۰ قانون ترانزیت، گفت: ماده ۲۰ قانون ترانزیت مدت‌هاست مغفول مانده است. به منظور اجرایی کردن این ماده قانونی، جلسات متعددی در وزارت راه با حضور نمایندگان بانک مرکزی و تشکل‌ها مجدداً برگزار می‌شود که بعد از تصویب نهایی این آیین‌نامه برای دولت ارسال می‌شود و دولت سایر مسیرهای قانونی را طی می‌کند. انجمن حمل و نقل بین المللی ایران، در تلاش است که این تکلیف قانونی را به دولت یادآوری کند تا بتواند ازحمایت‌های مالی برای شرکت‌ها از محل عایدات ترانزیت استفاده کند.

وی با اشاره به پیش‌نویس آیین‌نامه خدمات حمل و نقلی، خطاب به رؤسای انجمن های استان گفت:در رابطه با اجرایی کردن آیین نامه حمل و نقل، انجمن پذیرای نقطه نظرات کارشناسانه شما می باشد تا هر چه سریع‌تر بتوانیم مراحل نهایی شدن آن را انجام دهیم. با توجه به شناختی که از سازوکار دولت داریم، انتظار عکس‌العمل سریع از دولت نداریم؛ اما می توانیم پیگیر مطالبات قانونی خود باشیم.

وی با اشاره به ایجاد رویه‌های اداری متحدالشکل بین شرکتها، گفت: درصورت داشتن درخواست‌ از سازمان‌های دولتی مرتبط با امور حمل‌ و نقل و ترانزیت کالا، باید به صورت یک درخواست واحد ثبت شود. اگر موضوع مورد بحث توسط اعضای انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی ایران مطرح شود، دریافت‌کننده این تقاضا متوجه می‌شود که دو هزار شرکت عضو انجمن در این درخواست دخیل هستند و طبیعی است که نفوذ کلام بیشتر است.