مرگ ۲۷سارگپه و عقاب صحرایی مسموم در سروستان/ ۸ پرنده نجات یافت

شیراز- در حالیکه ۳۵ سارگپه و عقاب صحرایی در اطراف شهرستان سروستان دچار مسمومیت و ۲۷ بهله از آنها تلف شد اما با کمک عوامل محیط زیست هشت بهله نجات یافت. مدیر کل محیط زیست استان فارس در این رابطه به گشت و گذار گفت: روز پنجشنبه تعدادی مرغ مشکوک الحال در اطراف شهرستان سروستان […]


شیراز- در حالیکه ۳۵ سارگپه و عقاب صحرایی در اطراف شهرستان سروستان دچار مسمومیت و ۲۷ بهله از آنها تلف شد اما با کمک عوامل محیط زیست هشت بهله نجات یافت.

مدیر کل محیط زیست استان فارس در این رابطه به گشت و گذار گفت: روز پنجشنبه تعدادی مرغ مشکوک الحال در اطراف شهرستان سروستان در نزدیکی یک روستا ریخته شده بود که پرندگان شکاری زیادند ازجمله سارگپه ها از آنها تغذیه کردند.

سعید محمودی بیان کرد: اطلاع یافتیم که ۳۵ بهله از این سارگپه ها و همچنین عقاب صحرایی امروز دچار مسمومیت شدند که حدود ۲۷ بهله تلف شده اما با تلاش های عوامل محیط زیست هشت پرنده احیا شد که پنج بهله از آنان دوباره پرواز کرده و سه بهله دیگر هم در حال تیمار است.

وی بیان کرد: با حضور سریع ماموران محیط زیست و همکاری فرمانداری، دامپزشکی و نیروی انتظامی مرغ ها دفن شدند تا دیگر حیوانات و پرندگان از آن تغذیه نکنند.

مدیر کل محیط زیست فارس گفت: در عین حال لاشه پرندگان برای بررسی های پزشکی و آزمایشات مربوطه انتقال یافت.

محمودی با بیان اینکه هنوز فردی که مبادرت به انداختن این مرغ ها در محوطه کرده بوده شناسایی نشده و هدف از این کار نیز نامشخص است، بیان کرد: عوامل محیط زیست با تلاش های فراوانی توانستند تعدادی از سارگپه ها را نجات دهند و در این راستا مسئولان سروستان نیز بسیار همکاری کردند.

وی گفت: با توجه به سن مرغ ها و گونی هایی که مرغ در آنها قرار داشته اقدام به شناسایی مرغداری مربوطه خواهد شد ضمن اینکه علت دقیق مرگ این مرغ ها نیز پس از انجام آزمایشات مشخص خواهد شد.

مدیر کل محیط زیست استان فارس عنوان کرد: محیط زیست از طریق قضایی نیز پیگیری این رویداد خواهد شد و به طور حتم با عوامل این اتفاق برخورد قانونی می کند.