کد خبر : 43765
تاریخ انتشار : جمعه 8 اسفند 1399 - 13:52

منع حضور پرستاران باردار در بخش کرونا تصمیم راهبردی نیست

منع حضور پرستاران باردار در بخش کرونا تصمیم راهبردی نیست

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: باید به پرستاران ۹ ماه فرصت استراحت در دوران حاملگی داده شود و نباید بگذاریم پرستاران باردار در بالین بیمار فعالیت کنند. به گزارش گشت و گذار، رضا فانی، افزود: باید توجه داشته باشیم به غیر از دوران کووید ۱۹، وضعیت پرستاران در بخش‌ها چگونه خواهد بود. بیمارستان محیطی


عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: باید به پرستاران ۹ ماه فرصت استراحت در دوران حاملگی داده شود و نباید بگذاریم پرستاران باردار در بالین بیمار فعالیت کنند.

به گزارش گشت و گذار، رضا فانی، افزود: باید توجه داشته باشیم به غیر از دوران کووید ۱۹، وضعیت پرستاران در بخش‌ها چگونه خواهد بود. بیمارستان محیطی است که یک پرستار با انواع میکروب و بیماری‌های واگیر و عفونی سر و کار دارد. با توجه به اینکه آغاز بیماری کرونا و افزایش بیماران باعث شد، پرستاران باردار آسیب جدی ببیند و شاهد فوت آنها باشیم.

عضو شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: در حال حاضر پرستاران همه جوان هستند و اغلب در بین آنها پرستارانی هستند که با وجود بارداری در حال ارائه خدمت به بیماران هستند. اینکه بگویم پرستاران باردار در بخش کووید ۱۹ نباشند و در دیگر بخش‌ها فعالیت کند تصمیم راهبردی نیست، به دلیل اینکه فرقی نمی‌کند در چه بخشی پرستار فعالیت کند؛ اغلب بخش‌های بیمارستانی آلوده از بیماری‌های واگیر هستند که تأثیر مستقیم بر جنین و پرستاران باردار می‌گذارد.

فانی گفت: نیاز است وزارت بهداشت به این موضوع به طور جدی نگاه کند؛ همان گونه که به مادران باردار ۹ ماه استراحت پزشکی بعد از زایمان داده می‌شود؛ ۹ ماه هم استراحت در دوران حاملگی به آنها داده شود نباید بگذاریم پرستاران باردار در بالین بیمار فعالیت کنند.

وی ادامه داد: همچنین باید در نظر داشته باشیم علاوه بر اینکه به پرستاران باردار مرخصی داده می‌شود؛ نیروی جایگزین برای این نیروها در بخش‌ها وجود داشته باشد. لازم است وزارتخانه در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام دهد که هم پرستاران باردار برای حفظ سلامت خود و جنینشان از محیط بیمارستان دور باشند و هم نیروی جایگزین وجود داشته باشد، تا با مشکل کمبود نیرو که رابطه مستقیم با فرسودگی پرستاران دارد، مواجه نشویم.

فانی با تاکید بر لزوم اینکه مسئولان باید در راستای بُعد فرهنگی و معنوی جامعه و آشنایی مردم با ایثار و فداکاری پرستاران برنامه داشته باشند، تصریح کرد: تا بعد معنوی و ایثارگری این عزیزان ثبت و ماندگار شود. همچنین شایسته است برای خانواده این عزیزان امتیاز و مزایایی همچون شهدای دفاع مقدس در نظر گرفته شود.

وی گفت: انتظار می‌رود برای پرستارانی که به بیماری کرونا دچار می‌شوند. امتیازی در نظر گرفته شود، به دلیل اینکه این عزیزان به مرور زمان و در آینده امکان اینکه دچار عارضه و بیماری‌های ریوی و… شوند زیاد است.

فانی افزود: تجهیزات حفاظت فردی در اوایل شیوع کرونا کم بود و از این نظر پرستاران دچار مشکلات فراوانی شدند، اما در حال حاضر از نظر تجهیزات فردی پرستاران دچار مشکل نیستند، ولی پرستاران بیمارستان‌های غیر مرجع را فراموش نکنیم. در صورتی که بار اعظمی از خدمات بر عهده بیمارستان‌هایی غیر مرجع است متأسفانه تلاش و خدمات این عزیزان نادیده گرفته می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.