نرخ‌گذاری ارزی بلیت هواپیما برای اتباع خارجی از امروز

معاون سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اجرایی شدن طرح نرخ‌گذاری بلیت هواپیما برای اتباع خارجی به صورت ارزی از امروز گفت: مسلما این مساله روی قیمت بلیت برای مسافران ایرانی تاثیر نمی‌گذارد. حسن خوشخو در برنامه زنده تلویزیونی درباره نرخ‌گذاری بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی و محاسبه آن به صورت ارزی برای اتباع خارجی […]

معاون سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اجرایی شدن طرح نرخ‌گذاری بلیت هواپیما برای اتباع خارجی به صورت ارزی از امروز گفت: مسلما این مساله روی قیمت بلیت برای مسافران ایرانی تاثیر نمی‌گذارد.

حسن خوشخو در برنامه زنده تلویزیونی درباره نرخ‌گذاری بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی و محاسبه آن به صورت ارزی برای اتباع خارجی گفت: درخواست شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر نرخ‌گذاری برای اتباع خارجی در سال گذشته مطرح شد و مورد توافق قرار گرفت چرا که آنها هزینه‌های ارزی متعددی دارند و این موضوع مسلما با تایید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری بوده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا مانند تصمیمات گذشته درباره تعیین تکلیف قیمت هواپیما با ورود دستگاه‌های دیگر تصمیم‌تان را تغییر نمی‌دهید، اضافه کرد: بر اساس آنچه قانون‌گذار مشخص کرده تنها مرجع شورای عالی هواپیمایی بوده است و در این زمینه نیز اگر نیاز باشد مسلما از طرف شورا جلساتی برگزار شده و این مساله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: از آنجایی که دو شاخص سوبسیددار در تعیین نرخ بلیت هواپیما وجود دارد هنگامی که مسافری با ملیت خارجی می‌آید و هویت آن احراز می‌شود بلیت هواپیما با نرخ ارزی به آن فروخته می‌شود اما برای آنکه با توجه به تشابهات اسمی برخی کشورهای همسایه با ایرانی‌ها مشکلی به وجود نیاید اعلام کردیم تا کپی و مشخصات گذرنامه در هنگام فروش بلیت هواپیما ذکر شود تا تناقضات این چنینی به وجود نیاید.

خوشخو در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا با ابلاغ چنین مصوبه‌ای بازار سیاه در عرضه بلیت هواپیما به وجود نخواهد آمد؟ گفت: برخی تحلیل‌های غیرکارشناسی به صنعت هوانوردی آسیب می‌زند چرا که نمی‌توان هوانوردی در ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کرد به دلیل این‌که ۴۰ سال است که صنعت هوانوردی‌مان تحریم است. از سوی دیگر کشورهایی مانند عراق هزینه‌های فرودگاهی و نشست و برخاست را به صورت نقدی و دلاری دریافت می‌کنند.

وی با بیان این‌که محاسبه ارزی بلیت هواپیما برای اتباع خارجی از امروز اجرا می‌شود، اظهار کرد: مسلما این مساله تاثیری روی بلیت‌های داخلی نخواهد گذاشت و به عنوان نماینده دولت بر آن نظارت خواهیم کرد ایرلاین‌ها هم تنها مجاز هستند که بلیت هواپیما را برای اتباع خارجی صرفا در سایت خودشان عرضه کنند و نمی‌توانند آن را در اپلیکیشن‌ها و سایت‌های دیگر بفروشند.