کد خبر : 3742
تاریخ انتشار : پنجشنبه 1 آذر 1397 - 13:06

هر کسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود

هر کسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود

وزیر بهداشت گفت:فرصت زیادی برای خدمت کردن وجود ندارد و حداکثر تا ۳ سال آینده حتما باید نظام ارجاع در کشور اجرایی شود. به گزارش گشت و گذار، سیدحسن هاشمی در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور با اعلام این مطلب اظهار کرد: هر کسی اعتقادی به نظام ارجاع


وزیر بهداشت گفت:فرصت زیادی برای خدمت کردن وجود ندارد و حداکثر تا ۳ سال آینده حتما باید نظام ارجاع در کشور اجرایی شود.

به گزارش گشت و گذار، سیدحسن هاشمی در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور با اعلام این مطلب اظهار کرد: هر کسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود و مسئولیت خود را ترک کند و این مطلب را در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی نیز گفته‌ام. بنابراین کسی باید فعالیت کند که به نظام ارجاع اعتقاد کامل داشته باشد.

وزیر بهداشت استقرار نظام ارجاع را عاملی برای تقویت اقتصاد سلامت و کاهش هزینه ها عنوان کرد و افزود: نظام ارجاع مزیت های بسیار زیادی از جمله عدالت در دسترسی به خدمات سلامت دارد و اهمیت دادن به این موارد برای کشور مهم است، اما برای اداره و مدیریت نظام سلامت، حتما باید نظام ارجاع مستقر شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: بیمه سلامت برای هزینه های خود در سال جاری، سقف تعیین کرد، بخشی از هزینه ها را می توان با نظام ارجاع، کنترل کرد و نظام ارجاع می تواند مقدمه ای باشد تا گایدلاین ها(راهنمای بالینی) عملیاتی و نظارت ها تقویت شوند.

وزیر بهداشت پیش زمینه اجرای نظام ارجاع را الکترونیکی شدن خدمات سلامت عنوان کرد و گفت: در حوزه بهداشت حتما باید اشکالات سامانه های پرونده الکترونیک سلامت اصلاح شوند. همچنین سامانه های بهداشت، درمان و آموزش، باید یکسان شوند چون هر حوزه ای نمی تواند برای خود سامانه های متعددی داشته باشد.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت الکترونیکی شدن خدمات حوزه های بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) کامل و به معنای واقعی در کشور وجود ندارد و اگر سیستم اطلاعات بیمارستانی قوی و کاملی در کشور وجود داشته باشد، رییس دانشگاه و یا مسئولان به راحتی می توانند میزان منابع و مصارف را به دقت و با جزییات مشاهده و برای آن برنامه ریزی کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: یکی از اقدامات مهمی که باید انجام شود، کامل کردن سامانه های سیب، سینا و ناب در معاونت بهداشت است. البته باید اشکالات و مشکلات این سامانه ها با سرعت برطرف شود.

هاشمی تاکید کرد: یکی از اقدامات مهم دیگری که باید انجام شود، ارتقای سواد افرادی است که بهداشت را به مردم آموزش می دهند. این افراد باید ابتدا خودشان آموزش ببینند و این آموزش ها باید مداوم باشد و از نظر شخصیتی نیز افراد سالمی باشند و کار خودشان را دوست داشته باشند چون کار کردن در حوزه بهداشت، مانند معلمی کردن است و حتما باید برای نیروهای موجود و افرادی که در قالب خرید خدمت به کار گرفته می شوند، برنامه های آموزشی داشته باشیم.

وزیر بهداشت جذب نیرو از طریق خرید خدمت را مهم دانست و گفت: راه نجات ما این است که بر روی سیاستگذاری و نظارت، متمرکز شویم. خوشبختانه در مناطق حاشیه شهرها به برکت برون سپاری خدمات، موفقیت های بزرگی در حوزه بهداشت به دست آمده و یا در حوزه دندانپزشکی اگر برنامه های معاونت بهداشت با استفاده از خرید خدمت نیروها و برون سپاری خدمات انجام شود، موفقیت ها چشمگیر خواهد بود.

برون سپاری خدمات در همه بخش ها ادامه پیدا خواهد کرد و شک ندارم که حوزه معاونت درمان نیز مجبور می شود که مسیر معاونت بهداشت را ادامه دهد و مهم است که در این مسیر، انتخاب های صحیحی داشته باشیم و پیمانکاران مناسب انتخاب شوند و آیین نامه ها در صورت نیاز، اصلاح شوند. در همین راستا داروخانه ها و آزمایشگاه ها به بخش غیر دولتی واگذار شد، اما آیا ضرر کرده اید؟ برون سپاری خدمات، خدمت بزرگی به کشور است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: هر میزان وقت گذاشتن بر روی موضوعاتی مانند استقرار نظام ارجاع، الکترونیکی شدن خدمات و برون سپاری خدمات به بخش غیردولتی، ارزش بالایی دارد و باید در اولویت تمام مدیران وزارت بهداشت به ویژه معاونین و مدیران معاونت بهداشت، ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر باید برنامه اصلی معاونت بهداشت و زیرمجموعه بهداشتی در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی باشد. البته تغییر شاخص ها در حوزه بهداشت، بسیار مهم است و این تغییر شاخص ها باید از طریق خدمت کردن و شبکه بهداشتی و درمانی انجام شود و این کار بسیار دشواری است، اما تغییر شاخص ها بر روی شاخص های مالی و اقتصادی نیز تاثیرگذار است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هنر نیست کسی مدیر شود و وضعیت را به روال گذشته نگه دارد، افزود: نگهداشت وضعیت موجود فقط در حوزه بیماری های واگیر مناسب است چون دستاوردهای بسیار بزرگی داشته ایم و باید مراقبت کنیم که با چنین حجم کاری ابتدا عقب گرد نداشته باشیم و سپس نظام و سازمان موجود حفظ شود. البته هنوز با توجه به آلودگی که در منطقه وجود دارد باید شاخص ها را ارتقا دهیم.

هاشمی تصریح کرد: امروز مهمترین وظایف وزیر بهداشت، معاونین و مدیران وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، استقرار نظام ارجاع، الکترونیکی شدن خدمات سلامت و کنترل هزینه ها با تامین منابع پایدار است، بنابراین دست به دست همدیگر دهیم و این وظایف را هیچ وقت فراموش نکنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به سالگرد زلزله سرپل ذهاب گفت: از تمام افراد و دانشگاه ها به ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در این حادثه بزرگ به مردم غرب کشور کمک کردند تشکر می کنم. روزها و ماه های سختی گذشت و بعد از وقوع زلزله نیز سخت تر گذشت، اما کارهای بزرگی توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه انجام شد و در حال انجام است.

هاشمی افزود: پس از وقوع زلزله، مشکلات زیادی در مناطق زلزله زده وجود داشت که فاضلاب، کمبود آب آشامیدنی و احتمال شیوع بیماری سالک، از جمله آنها بود که خوشبختانه با کمک دکتر گویا و همکاران وی در مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، اقدامات بسیار خوبی انجام شد.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از دانشگاه های علوم پزشکی که در ارائه خدمات بهداشتی به زائران اربعین حسینی مشارکت داشتند، گفت: دانشگاه های مستقر در استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام، خوزستان و کرمانشاه در خط مقدم ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی بودند و کار سنگین و بزرگی انجام شد و کارنامه خوبی هم رقم خورد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.