ویروس تبخال در ابتلا به آلزایمر نقش دارد

یافته ها نشان می دهد ویروس تبخال عامل تاول های تبخالی هم ممکن است موجب بیماری آلزایمر شوند. به گزارش گشت و گذار، مشخص شده است HSV۱ (ویروس ساده تبخال ۱) در مغز افراد مسن مبتلا به آلزایمر وجود دارد و تحقیق جدید هم نشان داده است که تبخال ریسک ابتلا به آلزایمر را در […]


یافته ها نشان می دهد ویروس تبخال عامل تاول های تبخالی هم ممکن است موجب بیماری آلزایمر شوند.

به گزارش گشت و گذار، مشخص شده است HSV۱ (ویروس ساده تبخال ۱) در مغز افراد مسن مبتلا به آلزایمر وجود دارد و تحقیق جدید هم نشان داده است که تبخال ریسک ابتلا به آلزایمر را در افرادی که از لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به زوال عقل هستند، افزایش می دهد.

«روث ایتژاکی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه منچستر انگلستان، در این باره می گوید: «داده های جدیدتر بیانگر این مطلب است که درمان افراد با داروهای ضدویروسی ممکن است از آنها در مقابل زوال عقل محافظت نماید.»

وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم داروی ضدویروسی ضدتبخال acyclovir موجب توقف تکثیر HSV۱ DNA می شود و میزان بتاآمیلوئید و P-tau ناشی از عفونت HSV۱ را در کشت های سلولی کاهش می دهد.»

پلاک های بتاآمیلوئید و پروتئین های تائو دو نشانه موجود در مغز بیماران آلزایمری هستند.

با این حال هنوز تاثیر تبخال بر مغز به طورکامل مشخص نشده و این موضوع غیرمحتمل است که این ویروس به تنهایی علت همه موارد ابتلا به آلزایمر باشد.

به گفته ایتژاکی، اکثر انسان ها در دوره نوزادی به ویروس HSV۱ آلوده می شوند و در سیستم عصبی پیرامونی به صورت خاموش باقی می ماند. استرس می تواند موجب فعالیت مجدد این ویروس شود و در برخی افراد، تاول های تبخالی ایجاد کند.

ایتژاکی و همکارانش معتقدند که تبخال در بیماری آلزایمر از طریق انتقال به مغز افراد مسن نقش دارد، زیرا سیستم ایمنی بدن شان به طور طبیعی تحلیل می رود.