کد خبر : 2653
تاریخ انتشار : پنجشنبه 10 آبان 1397 - 12:10

پاکسازی طبیعت، کاشت بذر و هم‌اندیشی برای محیط زیست

پاکسازی طبیعت، کاشت بذر و هم‌اندیشی برای محیط زیست

فعالان محیط زیست، قرار سبز هفته نخست آبان ماه را با انجام فعالیت‌های متنوعی برای حفظ محیط زیست کشور سپری کردند. به گزارش گشت و گذار فعالان محیط زیست هفته نخست آبان را با انجام فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور سپری کردند. نشست «شهر و طبیعت، تعامل یا تقابل» با موضوع چالش‌های پیش

فعالان محیط زیست، قرار سبز هفته نخست آبان ماه را با انجام فعالیت‌های متنوعی برای حفظ محیط زیست کشور سپری کردند.

به گزارش گشت و گذار فعالان محیط زیست هفته نخست آبان را با انجام فعالیت‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست کشور سپری کردند.

نشست «شهر و طبیعت، تعامل یا تقابل» با موضوع چالش‌های پیش روی صنعت گردشگری و طبیعت، با محوریت «همایش شهداد در بیابان لوت» با حضور بیش از ۵۰ نفر از فعالان حوزه‌ گردشگری و محیط‌زیست برگزار شد. در این نشست که به دعوت مجله گیچ و گروه‌ مردم نهاد قرارسبز به میزبانی خانه‌ وارطان (خانه‌ گفتمان شهر) و همکاری پایگاه خبری گلونی تشکیل شده بود، مخالفان و موافقان این همایش به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

پاکسازان طبیعت فارس در برنامه ۱۷۶ خود با ۴۴ نفر از اعضایشان در جشنواره انار ارسنجان استان فارس حضور و در راستای حمایت از جوامع محلی با دست آوردهای بومی منطقه با برپایی برنامه های شاد در جشنواره شرکت کردند.

روز کوهنورد با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از پیشکسوتان کوهنوردی شهرستان مرودشت و تشکل پاکسازان طبیعت سیوند، گروه تغدیه سالم، فاتحان دماوند، گروه فرهنگی ورزشی پارسه، گروه ایکات، باشگاه یوگا نورا و ورزشکاران باستانی کار سیوند گرامی داشته شد. این برنامه در کوه استخر مرودشت همراه با پیاده روی و پاکسازی کوهستان انجام گرفت.

همیاران طبیعت اقلید در استان فارس برنامه ۹۰ خود را با تبادل نظر و بیان مشکلات و راهکارها به همراه اهدای جوایز به کودکان شرکت کننده برگزار کردند.

دانش آموزان مدرسه بوعلی ارومیه درب بطری ها را به منظور خرید ویلچر جمع آوری کرند. هدف از این اقدام آموزش تفکیک زباله و نشان دادن ارزشمندی پسماند به عنوان طلای سیاه بوده است. این پویش محیط زیستی برای چهارمین سال متوالی توسط ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی، در این استان انجام شد.

بازدید از کتاب خانه امیر کبیر به مناسبت روز مبارزه با تغییر اقلیم توسط دانش آموزان دبستان نیلا در آبدانان با همت انجمن بانوان طبیعت دوست ایلام انجام شد.

همایش ۶۳ طنین پاکبانان شیروان خراسان شمالی در پارک شهید صیاد شیرازی برگزار شد. همچنین از سوی مجتمع سما شیروان، اهدای کیسه های پارچه ای برای نه گفتن به کیسه های پلاستیکی برای کمک به محیط زیست برگزار شد.

دوستان کوهنورد گروه صبا بادرود استان اصفهان، در دومین برنامه خود به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش با هماهنگی و حضور کارکنان اداره ورزش و جوانان، مسیر ۱۲ کیلومتری رودخانه فصلی و دره گوران را با شرکت بیش از ۵۰ نفر از اعضا گروه پیاده روی و پاکسازی کردند.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با تغییر اقلیم همایش عمومی دوچرخه سواری در شهر پلدختر استان لرستان با شعار «با دوچرخه سواری زندگی خود را سرسبز کنیم» به همت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر، هیات دوچرخه سواری پلدختر، بنیاد شهید و امور ایثارگران، اداره ورزش و جوانان برگزار شد. همچنین در این همایش دوچرخه سواری علاوه بر شرکت گروههای مختلف مردمی معاونت فرمانداری، بخشدار مرکزی، رئیس اداره ورزش و جوانان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس اداره محیط زیست پلدختر و رئیس هیات دوچرخه سواری نیز حضور داشتند.

ششمین برنامه پویش «ورزش پاک، ورزشگاه پاک» در مسجدسلیمان و با مشارکت انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست و دوستداران آوای طبیعت برگزار شد. در این پویش که با همراهی هواداران فوتبال و در جریان مسابقات لیگ برتر صورت گرفت فعالین محیط زیست به پاکسازی سکوهای ورزشگاه پس از پایان دیدار نفت و پدیده در استان خوزستان پرداختند. این پویش مردمی برای اولین بار در طول تاریخ لیگ برتر بصورت پیوسته و سازماندهی شده در دیدارهای خانگی تیم نفت مسجدسلیمان با هدف اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و پاکیزه نگهداشتن فضای ورزشگاه ها در کنار فوتبال پاک انجام می شود.

تعدادی از اعضای گروه رفتگران طبیعت بهبهان استان خوزستان در صد و بیستمین و هفتمین برنامه محیط زیستی گروه، باشعار «هوای خوب ساختنی است»، صبح بارانی اولین جمعه آبان ماه را از میدان شهید محسنی تا میدان ارجان و باغ ملی رکاب زدند.

اولین نشست کمیسیون فضای سبز شورای شهر شوشتر استان خوزستان با حضور اعضای کمیسیون و سمن های زیست محیطی در شورای شهر برگزار شد. در این نشست که با محوریت بررسی هرس درختان شهر و کاشت گل و نهال در فصل کاشت برگزار شد، حاضرین در خصوص مسائل مختلف فضای سبز شهری و چگونگی تعاملات دو سویه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

گروه رفتگران طبیعت بهبهان برای رساندن این شهر به «اولین شهر بدون زباله» صد و بیست و هشتمین برنامه خود را به پاکسازی و نصب قوطی طراحی شده با شعار محیط زیستی جهت جمع آوری ته سیگار در بوستان پردیس این شهر اختصاص داد.

پاکسازی سرچشمه و محیط اطراف تالاب هیرم با مشارکت مردم و همکاری اداره محیط ‌زیست شهرستان لارستان با همت انجمن سبزاندیشان خور انجام گرفت تا این تالاب آماده پذیرایی از چهار هزار پرنده مهاجر شود. همچنین شانزدهمین برنامه مشترک کوهنوردی و بذرکاری در دره بند گِلی (تنگ حلزونی) با کاشت بذرهای سِدر، بادام کوهی، اکاسیا، کَهور با همت انجمن سبزاندیشان خور برگزار شد.

پاکسازی مسیر رودخانه شهر درّود استان خراسان رضوی با حضور شهردار و پرسنل شهرداری این شهر به همراه خانواده های ایشان انجام شد. رئیس شورای شهر و معاون ایشان با همراهی گروه همیاران طبیعت سبز درّود و جمعی از دوستداران طبیعت در این اقدام محیط زیستی کنار یکدیگر بودند.

برگزاری پویش «سه شنبه بدون خودرو» به همت نهضت سبز زاگرس، با همکاری شهرداری یاسوج، راهنمایی رانندگی شهرستان بویراحمد، فرمانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل ورزش و جوانان استان، هیئت دوچرخه سواری، هیئت ورزش های همگانی و مدرسه سما در شهر یاسوج اجرا شد، در این همایش ۱۲۰ دوچرخه سوار مسیر فلکه جهاد تا پارک ولایت را رکاب زدند. همچنین ایستگاه نقاشی با حضور دانش آموزان دخترانه سما، ایستگاه وسایل بازیافتی، و قرعه کشی و اهدای جایزه در خاتمه این برنامه برگزار شد. اجرای این برنامه در راستای کمپین «شهر پاک، شهروند سبز نهضت سبز زاگرس» بود، که قرار است یاسوج را به عنوان شهر پاک معرفی کند.

برگزاری کارگاه ترویج و توسعه فرهنگ دوچرخه سواری و مطالبه زیرساخت مربوطه در شهر اراک استان مرکزی بوسیله فعالین حوزه محیط زیست این استان برگزار شد. این کارگاهها با هدف پیشروی فرهنگ دوچرخه سواری کشور ویژه فعالان در حوزه توسعه دوچرخه سواری و تامین زیرساخت های آن به همت موسسه محافظان طبیعت و با شعار «سه شنبه های بدون خودرو» توسط احسان منصوریان انجام شد.

کارگاه آموزشی مدیریت پسماند به همت شهرداری سلمانشهر و گروه امیران پاک ایرانیان و با حضور شهردار سلمانشهر، مدیر عامل موسسه بازیافت استان مازندران، مدیران و کارشناسان ادارات شهرستان عباس آباد و جمعی از سازمان های مردم نهاد با شعار «آینده مان را دور نریزیم» برگزار شد. همچنین در همین شهر آموزشهای محیط زیستی دوره ای مدارس با اعلام طرح ها و برنامه های تعیین شده در طی سال تحصیلی انجام شد. طی این برنامه توزیع مدادهای سبز کاغذی جهت نهادینه کردن فرهنگ کاهش تولید و تفکیک پسماندها از مبدا به همت شرکت امیران پاک ایرانیان و شهرداری سلمانشهر در مدرسه حضرت معصومه صورت گرفت.

عملیات بیولوژیک، کاشت گونه های مرتعی سه ساله، درمنه، اسپرس، گرامینه‌ های یک و چند ساله در گرمسار استان سمنان برگزار شد. طرح بذر پاشی‌ در ارتفاعات حوزه کروس‌ بخش ایوان‌ به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار با مدیریت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و با همت تشکلهای مردمی و بومی‌های این منطقه همچنان در حال انجام است. فرماندار گرمسار نیز دقایقی به تلاشگران این حوزه پیوست و در امر کشت و بذرپاشی مشارکت کرد.

همایش «نقش زنان در مقابله با تغییر اقلیم و تاب آوری محیط زیستی» در دانشگاه تهران برگزار شد. این همایش بوسیله معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری و با حضور بانوان عضو انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد اجرا شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.