کد خبر : 1312
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 مهر 1397 - 18:23

پژمانفر: با بازی‌های رایانه‌ای کودتای فرهنگی در حال وقوع است

پژمانفر: با بازی‌های رایانه‌ای کودتای فرهنگی در حال وقوع است

رئیس کمیته فضای مجازی مجلس، از انفعال بنیاد ملی بازی های رایانه ای انتقاد کرده و گفت: کودتای فرهنگی در کشور ما اتفاق افتاده است. به گزارش گشت و گذار، در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مشهد از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستورکار


رئیس کمیته فضای مجازی مجلس، از انفعال بنیاد ملی بازی های رایانه ای انتقاد کرده و گفت: کودتای فرهنگی در کشور ما اتفاق افتاده است.

به گزارش گشت و گذار، در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر نماینده مشهد از سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستورکار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

این سوال درمورد ضعف نظارت و عملکرد ضعیف و شائبه‌دار بنیاد ملی بازی های رایانه ای و مدیرعامل آن بود.

در ابتدای این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنیاد ملی بازی های رایانه ای در سه بخش نظارت خود را گسترش داده است؛ بخش اول، نظارت بر بازی های رایانه ای و موبایلی، بخش دوم نظارت بر نظام رده‌بندی سنی و بخش سوم نظارت بر مکان های بازی های رایانه ای است.

صالحی افزود: تاکنون ۱۴۰ واحد متخلف توسط بنیاد بازی های رایانه ای به نیروی انتظامی معرفی شده‌اند، ۷ هزار لینک متخلف بازی های رایانه ای نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند، اما در فضاهای مجازی و حقیقی تخلفاتی وجود دارد که نظارت بر آنها سخت است.

وی با تأکید بر لزوم ترویج بازی های ایرانی تصریح کرد: این امر به اقتصاد و فرهنگ ما کمک می کند. با این نگاه مسیر رو به جلویی را در حوزه بازی های رایانه ای داخلی طی کرده ایم. در سال ۹۰ در جشنواره بازی های رایانه ای با ۹۴ بازی ارائه شد. در سال ۹۶ در این جشنواره ۱۹۰ بازی ارائه شد که نمایانگر روند رو به رشد حضور بازی های داخلی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سهم بازار بازی های داخلی در گردش مالی کشور گفت: ۱۱ درصد بازار داخلی در سال ۹۴ توسط بازی های داخلی اداره شد و گردش مالی ۴۶۰ میلیارد تومانی را رقم زد.

صالحی افزود: در سال ۹۶ حدود ۱۴ درصد بازار کشور را بازی های داخلی برعهده گرفتند که ۹۲۰ میلیارد تومان گردش مالی داشته است، این امر نشان‌دهنده روند رو به رشد سهم بازی های داخلی از بازار بازی های رایانه ای است.

پژمان‌فر: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای وظایف قانونی خود را رها کرده است/ کودتای فرهنگی در حال وقوع است

در ادامه حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی، درباره موضوع سوال گفت: تغییر رفتارهای فرزندان ما بدون دلیل نیست؛ آنها تحت تهاجم فرهنگ های بیگانه قرار دارند.

وی مهمترین وظیفه بنیاد ملی بازی های رایانه ای را حمایت، نظارت بر گسترش فرآیند تولید، واردات، صادرات، تکثیر و توزیع بازی های رایانه ای خواند.

رئیس کمیته فضای مجازی مجلس اظهار داشت: ۸۶ درصد بازار بازی های رایانه ای کشور در دست بازی های خارجی است.

پژمانفر با اشاره به تخلف صریح بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: این تخلفات موجب شده است شخصیت آخرالزمانی صهیونیست ها، ولنگاری و روابط جنسی، هم‌پیمانی با شیطان، قتل، حمله به اسلام و مظاهر اسلامی که از ویژگی های اصلی بازی های خارجی است، رواج یابد.

در ادامه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی یادآور شد: از سال ۹۱ تا ۹۲ حدود ۱۴ درصد از بازار بازی های رایانه ای در اختیار بازی های داخلی قرار گرفته که این امر نشان دهنده تلاش بنیاد بازی های رایانه ای است. این بنیاد ۳۰۰ مورد را در قالب حمایتی و ۷۶ مورد را در قالب حضور در بازارهای جهانی حمایت کرده است.

در ادامه پژمانفر درپاسخ به اظهارات وزیر گفت: متأسفانه بنیاد ملی بازی های رایانه ای وظایف اصلی خود را کنار گذاشته و فقط نظام رده‌بندی سنی را اجرا می کند که البته این نظام نیز به صورت کامل اجرا نمی شود.

وی در تشریح این نظام گفت: میزان خشونت، ترسناک بودن، کلمات توهین آمیز، استفاده از مشروبات الکلی، قمار و همچنین اشاعه فضای یأس و ناامیدی در نظام رده‌بندی بازی های رایانه ای مورد بررسی قرار می گیرد. در مورد یکی از بازی ها، بنده به این نظام مراجعه کردم و پرسشنامه را پر کردم. علیرغم این که این بازی همه این ویژگی ها را داشت، باز هم مجوز گرفت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: ۶۷ درصد جمعیتی که از بازی های رایانه ای استفاده می کنند زیر ۳۰ سال و اکثریت آنها بین ۱۲ تا ۱۹ سال هستند.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: اکثریت این جوانان برای بازی های رایانه ای از تلفن همراه استفاده می کنند؛ ۶۰ درصد این افراد زیر دیپلم هستند.

وی با بیان اینکه ۳۰ میلیون جوان و نوجوان ایرانی از این بازی ها استفاده می کنند، گفت: ۵۰ درصد این افراد رده‌بندی سنی برای استفاده از بازی ها را رعایت نمی کنند اما بنیاد وظیفه قانونی خود را رها کرده و فقط به رده‌بندی سنی پرداخته است؛ به عنوان مثال از همکاران می خواهم پس از خروج از مجلس بازی GTA را ببینند. گزارش مرکز پژوهشهای مجلس نیز بر فعالیت های مالی مشکوک و غیرشفاف این بازی ها اشاره دارد.

رئیس کمیته فضای مجازی مجلس تصریح کرد: علت رشد بازی های ایرانی نیز همسو شدن با بازی‌های خارجی بوده است. بازی های لوتی ها، قیصر، خروس جنگی و چاله میدان که در مراحل مختلف بازی به عنوان جایزه به بچه ها، پنجه بوکس، خنجر و قمه می دهد.

وی تصریح کرد: کودتای فرهنگی در کشور ما اتفاق افتاده است و شدیدترین هجمه ها به افکار فرزندان ما می‌شود.

در پایان پژمانفر اعلام کرد که از پاسخ های وزیر قانع نشده و پاسخ های صالحی به رأی نمایندگان گذاشته شد.

وکلای ملت نیز با ۸۰ رأی موافق، ۸۳ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ های وزیر قانع نشده اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.