کد خبر : 21485
تاریخ انتشار : شنبه 23 آذر 1398 - 12:04

کندوان ، اولین روستای صخره‌ای زنده جهان

کندوان ، اولین روستای صخره‌ای زنده جهان

موقعیت جغرافیایی : روستای «کندوان » در ۲۲کیلومتری شهر اسکو و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز دردامنه شمالی سلطان داغی و قسمت غربی توده آتشفشانی سهند میان دره‌ای با صفا کنار رودخانه‌ای پر آب به همین نام واقع شده است و شیوه بنای خانه‌های این روستا از نوع معماری صخره‌ای به شکل مخروطی یا کله قندی

موقعیت جغرافیایی :

روستای «کندوان » در ۲۲کیلومتری شهر اسکو و ۶۲ کیلومتری شهر تبریز دردامنه شمالی سلطان داغی و قسمت غربی توده آتشفشانی سهند میان دره‌ای با صفا کنار رودخانه‌ای پر آب به همین نام واقع شده است و شیوه بنای خانه‌های این روستا از نوع معماری صخره‌ای به شکل مخروطی یا کله قندی است.

قدمت :

معماری این ساختمانها به قرن ۷ و ۸ میلادی میرسد . پروفسور دیوید رول باستان شناس مشهور انگلیسی قدمت کندوان را به دوره غارنشینی نسبت میدهد. اما نخستین جامعه انسانی پس از حمله مغولها به کندوان پا گذاشته اند، ساکنان روستایی به نام حیله ور- واقع در دو کیلومتری غرب کندوان – بوده اند که در قرن هفتم هجری برای در امان ماندن از حمله مغول ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت و در طول مدت زمانی به تدریج درون کران ها را حفاری کرده و پناهگاهی امن برای خود ساخته اند.

کندوان در جهان :

در حال حاضر کندوان تنها روستای زنده صخره‌ای جهان است که زندگی طبیعی مردم در آن جریان دارد. این روستا سومین روستای صخره ای جهان بودهو دوتای دیگر در کاپادوکیای ترکیه و دیگری در داکوتای آمریکاست با این تفاوت که دو روستای صخره‌ای در ترکیه و آمریکا خالی از سکنه هستند امادرکندوان زندگی جریان دارد.

نامگذاری:

واژه کندوان از لفظ «کندو» آمده که به نوع معماری خانه های روستا برمیگردد.این خانه های کله قندی همچون سلولهای کندوی زنبور عسل ساخته شده اند. البته فرم اولیه آنها به صورت طبیعی و بر اثر فوران آتشفشانهای کوه سهند ایجاد شده و این گدازه ها بر اثر قرنها برروی هم سرد و سخت و کله قندی شده اند .

جاذبه های توریستی کندوان :

کرانه‌های مخروطی شکل دامنه‌ کوه‌های سهند برای گردشگران داخلی و خارجی یادآور بهترین مناظر طبیعی و تاریخی ایران است چرا که روستای تاریخی و توریستی کندوان را در دل خود جای داده است.جاذبه‌های این روستای تاریخی به گونه‌ای است که مشاوران سازمان بین المللی گردشگری کندوان را یک اثر جهانی دانستند. وجود آب معدنی، خانه‌های منحصر به‌فرد، دره‌های سر سبز و خرم، آب و هوای مطبوع و لبنیات و عسل مرغوب کوهستان، از دیگر جاذبه های توریستی کندوان است که سبب جذب تعداد کثیری مسافر از نقاط دور و نزدیک به این روستا به خصوص در فصول مساعد سال می‌شودبه طوری که سالانه ٣٠٠ هزار گردشگر از این روستای تاریخی بازدید می کنند . این روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

ویژگی های معماری :

معماری صخره‌ ای، حاکی از صحنه‌های مبارزه وجدان انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره‌های طبیعت است.به یادماندنی‌ترین ویژگی کندوان سیمای کالبدی آن است و طبیعت در این بخش از کوهستان سهند، هنرنمایی خود را به شکل صخره‌ای سنگی دوک مانند در برابر چشم آدمیان نهاده و یکی از دیدنی‌ترین و کم مانندترین نمونه‌های معماری را باز ‌آفریده است. ضخامت جنس و طبقات تپه‌ها و مخروط‌ها از نوع اینمبریت و لاهار است که بر اثر مخلوط شدن مواد آتشفشانی سهند با گل و لای حاصل از باران سیل آسا به‌وجود آمده است. ارتفاع این کرانه‌های مخروطی شکل در بعضی نقاط به ۴۰ متر می‌رسد.روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیاب بوده و کران مسجد یکی از بزرگ ترین کران های روستا را تشکیل داده است. به دلیل شکل مخروطی خاص اغلب کران های دارای طبقات مختلف، از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند. کران ها عموماً دارای دو طبقه بوده و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه نیز در آنها ایجاد کرده اند. ارتباط طبقات بالایی کرانها با خارج، از طریق پلکان های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین شده است. طبقه هم کف، اکثرا اصطبل بوده و طبقات دوم، سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده می شود. در بعضی موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده شده است. آبریزها اکثرا در کنار معابر و در خارج از کران ها و محیط مسکونی قرار دارند و هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند. این فضاهابا توجه به شیب زمین دارای چند محل نشیمن و انباره نیز می باشند. به خاطر قطر و ضخامت زیاد کران ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین بسیار مشکل بوده و بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده اند. جنس پنجره ها از چوب و اغلب به شکل شطرنجی بوده و در آن ها قطعات کوچک شیشه تعبیه شده است. شیارهای متعدد در روستا، کران ها را از یکدیگر جدا و شکل طبیعی کوچه های روستا را ایجاد کرده است. روی بعضی شیارها پل هایی از چوب ساخته اند که کرانی را به کران دیگر مربوط می کند.

هتل بین المللی صخره‌ای لاله کندوان هتل صخره ای لاله کندوان تبریز اقامتگاهی است واقع در روستای کوچک کندوان که همچون سایر سازه‌های این روستا در دل صخره‌ها ساخته شده است.این هتل سومین هتل صخره ای دنیا بوده و شرایط حضور گردشگران خارجی و داخلی را در بهترین شکل فراهم کرده است. هتل لاله کندوان در اسفند ماه سال ٨۵ با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نمایندگان مجلس و جمعی از مدیران اجرایی افتتاح گردید . ساخت این هتل برعهده شرکت توسعه گردشگری ایران بوده است . برای این هتل ۴۰ کرانه ( اتاق سنگی طبیعی ) به همراه جکوزی و روم سرویس پیش بینی شده است.در فاز اول جمعا ۱۰ کران همراه با رستوران، با تمام امکانات آماده بهره برداری شدکه با توجه به تقاضای گردشگران و نیازی که در زمینه توسعه فضای اقامتی این هتل احساس می‌شد، ساخت فاز دوم این مجموعه از مهر ماه سال ۸۹ آغاز شد. در فاز اول این هتل ۱۰ اتاق با متراژ‌های حدود ۳۰ یا ۴۰ متر و ۶۲۲ مترمربع مساحت وهزینه ای بالغ بر۲۰ میلیارد ریال و در فاز دوم شش اتاق با متراژهای حدود ۷۰ یا ۱۲۰ متر و حدود۷۰۰ مترمربع مساحت وهزینه ای بالغ بر ۱۰میلیارد ریال ساخته شده است . در فاز دوم، شش کران برای اقامت‌، کران‌های سالن کنفرانس‌، کافی‌شاپ‌،‌ مدیریت و منشی ایجاد شد و در فاز سوم هتل ۲۵ کران (اتاق سنگی طبیعی) دیگر به مجموعه اضافه خواهد شد. در حال حاضر این هتل ۱۶ کرانه دارد .کرانه ها شامل: ۱ سوئیت امپریال، ۲ سوئیت رویال، ۳ سوئیت کوچک همراه با جکوزی، ۶ کرانه کوچک همراه با جکوزی و ۴ کرانه دیگر با دوش می باشد . کرانه‌ها در زمستان دارای سیستم گرمایش از کف و در تابستان به دلیل مطبوع بودن هوا نیاز به سیستم سرمایشی ندارند. آب لوله کشی هتل ، آب معدنی کندوان می باشد که از بهترین آب معدنی های ایران به شمار می رود. مینی‌بار و رستوران مجلل به همراه غذاهای محلی ایرانی و فرنگی با ظرفیت ۱۲۰ نفر مهمان از دیگر امکانات ویژه این هتل رویایی است . از دیگر امکانات این هتل سالن کنفرانس آن می باشد که اولین سالن کنفرانس صخره ای دنیا است. این پروژه عمرانی تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در زمینی به مساحت ۴۵۰مترمربع در دل کوه های سنگی کنده شده است.این سالن تا جایی که مطالعه شده، در جهان بی‌نظیر بوده و تا حدود ۱۰۰ نفر ظرفیت دارد. از برنامه‌های آتی این هتل می توان طراحی و نصب آسانسور،‌ پله‌برقی‌، نصب سردر ورودی،‌ ایجاد دیوار صخره‌نوردی‌ و تکمیل هتل با ۴۰ اتاق را برشمرد . هزینه‌ی برنامه‌های تعریف‌شده برای این هتل حدود ۵۰میلیارد ریال است زیرا کنده‌کاری در این قله‌ها و حمل مواد مخصوص بسیار هزینه‌بر خواهد بود . برای جذب توریست در این هتل از طریق اینترنت و آژانس خدمات ارائه می شود و گردشگران بسیاری از کشورهای اروپایی آسیای شرقی و آمریکایی جنوبی بیشترین مسافران این هتل هستند. این هتل به زودی در لیست آثار جهانی قرار خواهد گرفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.