«کوفته تبریزی»؛ میراث یک سرزمین

«کوفته تبریزی»، یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در خطه آذربایجان ایران است که خاستگاه اصلی آن آذربایجان شرقی است و مردم این استان این غذا را بیشتر برای مهمانان ارزشمندشان طبخ می‌کنند. با این حال، این خوراک سنتی تازه چند سالی است در فهرست میراث ناملموس ثبت شده است.

به گزارش گشت و گذارنیوز، مهارت سنتی تهیه «کوفته تبریزی» به شماره ۱۷۸۹ اول اسفندماه سال ۱۳۹۷ در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است و علی فلسفی میاب ـ مسؤول ثبت میراث ناملموس آذربایحان شرقی ـ درباره جزئیات این پرونده و ارزش‌ها و جایگاه فرهنگی این خوراک سنتی به ایسنا گفت: کوفته «تبریزی»، از خوراک‌های فرهنگی استان آذربایجان شرقی به شمار می‌آید، این غذا در هر خانه‌ای از این استان پخته می‌شود و به عنوان یکی از غذاهای ارزشمند این خطه، ملی شده است.

این کارشناس ثبت اضافه کرد: «کوفته تبریزی» در زمستان و اعیاد مذهبی و ملی تهیه می‌شود و شاید در شهرهای دیگر هم پخته شود، اما همانطور که از نامش برمی‌آید یک غذای تبریزی است و تفاوت‌هایی در طرز پخت و ظاهر آن با شهرهای دیگر وجود دارد. معمولا کوفته‌های تبریزی در اندازه بزرگ تهیه می‌شود و گوشتی که در آن استفاده می‌شود به جای چرخ کردن، در هاون سنگی یا چوبی به صورت دستی کوبیده می‌شود. داخل کوفته هم تخم‌مرغ آب‌پز شده گذاشته می‌شود. لپه، آلوچه، سبزی‌های معطر، زرشک، نمک و فلفل، پیاز، روغن و زردچوبه از دیگر مواد اولیه تهیه کوفته تبریزی است که در مناطق دیگر هم استفاده می‌شود.

کوفته تبریزی کوفته تبریزی

به گفته فلسفی میاب، این غذای تبریزی یکی از ارزش‌های مهمانداری در آذربایجان شرقی را معرفی می‌کند؛ چرا که خانواده‌ها بیشتر برای مهمان عزیزانشان این غذا را درست می‌کنند و با این کار برای مهمانشان ارزش می‌گذارند و در برخی نقاط آذربایجان شرقی، در عیدهای قربان و غدیر حتما این غذای سنتی را طبخ می‌کنند.

به جز کوفته تبریزی، مهارت یا شیوه تهیه بیش از ۲۸ نوع خوراک‌های محلی و سنتی در استان آذربایجان شرقی به عنوان میراث ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منبع: ایسنا