گروه ارزیاب یونسکو پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه را بررسی می‌کند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مسجد جامع ساوه در فهرست پیشنهادی ثبت جهانی مساجد کشور قرار گرفت.

به گزارش گشت و گذار نیوز: حسین محمودی با بیان اینکه تاکنون قنات ابراهیم‌آباد و کاروانسرای باغ شیخ در استان به ثبت جهانی رسیده‌اند، اضافه کرد: بر این اساس دکتر وطن‌دوست مدیر پروژه ثبت مساجد ایرانی و دکتر مختاری روز گذشته از مسجد جامع ساوه بازدید کردند و بعد از بازدید در نشستی موارد مورد نیاز برای ثبت جهانی این اثر ارزشمند مطرح شد.

وی با بیان اینکه به زودی گروه ارزیاب یونسکو برای بررسی پرونده ثبت جهانی مسجد جامع ساوه به این شهر سفر می‌کند، افزود: ما تلاش می‌کنیم تا این مسجد را به عنوان سومین اثر تاریخی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه مسجد جامع بسیاری از مولفه‌های ثبت جهانی را داراست گفت: مقدمات پیشنهاد ثبت این مسجد در فهرست آثار جهانی در حال آماده‌سازی است.

به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، به عقیده کارشناسان میراث فرهنگی، احتمال می‌رود مسجد جامع ساوه بر بنای قدیم‌تری ساخته شده است به این معنی که از مصالح مسجد قدیمی‌تر یا بنای قدیمی‌تری مانند آتشکده در معماری مسجد شبستانی استفاده شده و در واقع وجود ۱۷ لایه تاریخی در داخل گنبدخانه و فضای همجوار آن گواهی بر این مدعاست.

منبع: ایسنا