۲۷ خانه تاریخی شیراز دوباره به مزایده می رود

۲۷ خانه تاریخی شیراز که قرار بود به شهرداری این شهر واگذار شود، به دلیل عدم انجام تعهدات، از شهرداری پس گرفته و دوباره به مزایده گذاشته می شود. سید هادی احمدی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی به گشت و گذار گفت: سال گذشته ۲۷ خانه تاریخی در بافت شیراز […]


۲۷ خانه تاریخی شیراز که قرار بود به شهرداری این شهر واگذار شود، به دلیل عدم انجام تعهدات، از شهرداری پس گرفته و دوباره به مزایده گذاشته می شود.

سید هادی احمدی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی به گشت و گذار گفت: سال گذشته ۲۷ خانه تاریخی در بافت شیراز به شهرداری واگذار شد اما در این یک سال کاری انجام ندادند و به تعهداتشان عمل نکرده و اقدامی برای مرمت این بناها نشده است، بنابراین قصد داریم تا دوباره این خانه ها را به مزایده بگذاریم.

وی گفت: همه این ۲۷ خانه تاریخی به صورت یک جا واگذار خواهد شد هر سه یا چهار خانه نیز در قالب یک مجموعه قرار دارند ولی همه خانه ها در یک راستا از بافت تاریخی شیراز قرار گرفته اند. مالک اصلی این خانه ها نیز اکنون سازمان میراث فرهنگی است.

سال گذشته مصیب امیری مدیرکل میراث‌فرهنگی استان فارس گفته بود که واگذاری این خانه ها با هدف حفاظت، مرمت و احیا و تغییر کاربری از طریق مناقصه به روش ROT به افراد واجد صلاحیت در بخش غیردولتی واگذار می‌شود.

از این ۲۷ خانه، تعداد ۱۰ خانه ثبتی و دارای ارزش تاریخی و ۱۷ خانه فاقد ارزش تاریخی هستند که کاربری پیش‌بینی‌شده برای این خانه‌ها شامل هتل، زائرسرا، بازارچه صنایع‌دستی، سفره‌خانه سنتی، مرکز علوم قرآنی، مرکز فرهنگی و هنری، کتابخانه و فضای اداری است.