کد خبر : 3907
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 آذر 1397 - 14:26

۲ نفر از هر ۱۰۰هزار اهداکننده خون مبتلا به HIV

۲ نفر از هر ۱۰۰هزار اهداکننده خون مبتلا به HIV

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: شیوع عفونت HIV در بین خون های اهدایی در سال گذشته حدود ۲ در هر ۱۰۰ هزار اهدا کننده بوده است. به گزارش گشت و گذار، علی اکبر پورفتح اله، در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (دهم آذرماه مصادف با اول دسامبر)، اعلام کرد: سازمان انتقال خون ایران


مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، گفت: شیوع عفونت HIV در بین خون های اهدایی در سال گذشته حدود ۲ در هر ۱۰۰ هزار اهدا کننده بوده است.

به گزارش گشت و گذار، علی اکبر پورفتح اله، در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (دهم آذرماه مصادف با اول دسامبر)، اعلام کرد: سازمان انتقال خون ایران خود را متعهد می داند همسو با تعهد جهانی، تمامی سعی تلاش خود را در راستای نیل به صفر شدن خطر انتقال اچ آی وی از طریق خون و فرآورده های آن، برنامه ریزی نماید.

وی، از کاهش چشمگیر میزان شیوع اچ آی وی و دیگر بیماری های قابل انتقال از راه خون در بین خون های اهدایی خبر داد و گفت: با سیاست گذاری و اجرای برنامه ی کشوری «غربالگری داوطلبین بار اول اهدای خون» و نیز استقرار کامل «نظام مراقبت سلامت اهدای خون» در تمامی مراکز و پایگاه های اهدای خون، شیوع عفونت های قابل انتقال از راه خون به کمترین میزان خود رسیده که قابل مقایسه و رقابت با کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا است، بطوریکه با تلاش کارشناسان و پرسنل خدوم و مدیران متعهد، در سال ۱۳۹۶ در ۱۶ استان از ۳۱ استان کشور موارد گزارش آلودگی خون های اهدایی به عفونت اچ آی وی به صفر رسیده است.

پورفتح اله، رعایت اصول خودمراقبتی و نیز توجه فردی و اجتماعی و مسؤولانه به سلامت، و لزوم افزایش آگاهی عمومی جامعه در خصوص بیماری های رفتاری همچون اچ آی وی را از راه های مهم جلوگیری از گسترش اچ آی وی دانست و افزود: سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی جامع، بهره گیری از آخرین فن آوری های نوین جهانی در حوزه ی غربالگری دقیق تر، و طراحی و اجرای مداخلات جامعه محور در خصوص گسترش اهدای مستمر، و اهدای آگاهانه و مسؤولانه به سمت حذف خطر انتقال اچ آی وی و دیگر بیماری های قابل انتقال از راه خون و فرآورده های آن پیش می رود.

وی، شیوع عفونت HIV در بین خون های اهدایی در سال گذشته را حدود ۲ در هر ۱۰۰ هزار اهدا اعلام نمود، که این میزان شیوع بسیار پایین از شیوع این بیماری در جمعیت عمومی است.

پورفتح اله ضمن اعلام اینکه کشورمان در ضمانت سلامت و تضمین کیفیت خون و فرآورده های سلولی و درمانی آن در بین کشورهای منطقه پیشرو بوده و با کشورهای توسعه یافته ی جهان رقابت می نماید، مشارکت نوجوانان، جوانان به ویژه تشکل های دانشجوئی را در اهدای صادقانه ی خون و نیز ترویج و ترغیب این فریضه ی ارزشمند انسانی و اجتماعی می تواند به تداوم کیفیت و کمیت تولیدات سازمان انتقال خون ایران جهت پاسخ به نیاز بیماران و مراکز درمانی کشور بسیار کمک نماید.

در این پیام آمده است: HIV بیماری ای است که با وجود تلاش های همه جانبه تمامی دولت ها و کشورهای جهان برای پیشگیری از گسترش آن، همچنان در فهرست چالش های اصلی نظام سلامت قرار دارد، لذا ضروری است تمامی سیاست گذاران و تصمیم سازان در جهت حل این معضل اجتماعی همسو بوده و از مشارکت همه جانبه خود دریغ ندارند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.