۷۰ درصد صنایع دستی کشور در دست زنان

معاون صنایع دستی کشور گفت: حضور زنان در تولید صنایع‌دستی ایران چشمگیر است و بیش از ۷۰ درصد را شامل می‌شود.

به گزارش گشت و گذارنیوز، معاون صنایع دستی کشور گفت: حضور زنان در تولید صنایع‌دستی ایران چشمگیر است و بیش از ۷۰ درصد را شامل می‌شود.
مریم جلالی دهکردی معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، با اشاره به برگزاری دور جدید جلسات شورای راهبردی بررسی ثبت ملی شهر‌ها و روستا‌های صنایع‌دستی، بر برنامه‌ریزی‌های نوین این معاونت در راستای تقویت انسجام ملی به واسطه تقویت توجه به صنایع‌دستی تأکید کرد و از تأمین زیرساخت لازم برای پیشران اقتصاد هویت‌بنیان کشور از طریق ثبت‌های ملی شهر‌ها و روستا‌های صنایع‌دستی خبر داد.

مریم جلالی دهکردی با اشاره به حضور چشم‌گیر زنان در تولید صنایع‌دستی ایران، که بیش از ۷۰ درصد را شامل می‌شود اظهار کرد: این ثبت‌ها بیش از پیش جایگاه زنان تولیدکننده را به لحاظ حیثیتی و اقتصادی مستحکم کرده و تحقق بارز شعار حمایت از زنان به مثابه پیشران اقتصاد هویت‌بنیان به شمار می‌آید.

او افزود: در این دور «آلاشت» به‌عنوان شهر ملی جاجیم بافی، «بهشهر» به‌عنوان شهر ملی گلیچ‌بافی و ««درزی کلا» در شهرستان بابل به‌عنوان روستای ملی حصیربافی پس از بررسی‌های کارشناسی به ثبت رسیدند.

معاون صنایع‌دستی کشور این ثبت‌ها را یکی از مهمترین عملکرد‌های معاونت متبوعش خواند و آن را با توجه به حضور فعالانه مسئولان ستادی و استانی وزارت میراث‌فرهنگی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، استانداری، شهرداری، تشکل‌ها و فعالان مرتبط مظهر بارز همگرایی دستگاه‌های اجرایی در راستای خدمتگزاری به جامعه صنایع‌دستی ایران دانست.

جلالی در پایان، وضعیت توسعه صنایع‌دستی کشور را قابل قبول ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: با این وجود تا رسیدن به جایگاه هدف‌گذاری شده فاصله قابل توجهی وجود دارد که همدلی، هماهنگی و همکاری تمامی دست‌اندرکاران دولتی و خصوصی را طلب می‌کند.

منبع: باشگاه