۹۵ درصد راهنمایان گردشگری سلامت مجوز ندارند

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران: ۹۵ درصد راهنمایان گردشگری سلامت مجوز ندارند  رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران گفت: ۹۵ درصد راهنمایان گردشگری مجوز ندارند و تنها پنج درصد از افراد شرایط استاندارد وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی را برای دریافت مجوز مزبور دارا هستند. حسین نیکونام  در خصوص وضعیت کیفی لیدرهای […]

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران:

۹۵ درصد راهنمایان گردشگری سلامت مجوز ندارند

 رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران گفت: ۹۵ درصد راهنمایان گردشگری مجوز ندارند و تنها پنج درصد از افراد شرایط استاندارد وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی را برای دریافت مجوز مزبور دارا هستند.

حسین نیکونام  در خصوص وضعیت کیفی لیدرهای گردشگری سلامت در مشهد اظهار کرد: در مشهد ۶۰۰۰ لیدر گردشگری سلامت فعالیت دارند که ۲۵۰۰ نفر از آنان به صورت جدی و مابقی به صورت جزئی و فصلی فعالیت می‌کنند. تعداد لیدرها نسبت به ۲ سال اول کرونا ۱۰۰ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۹۸، ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: ۹۵ درصد لیدرها کارت و پروانه‌ای ندارند. تنها پنج درصدشان شرایط استاندارد مانند تسلط به زبان، داشتن مدرک کارشناسی، نداشتن سوءپیشینه و اعتیاد را دارند که برای آن‌ها به عنوان تورلیدر پروانه صادر شده اما تعدادشان بسیار کم است.

نیکونام با بیان اینکه متاسفانه عامل افزایش ۲ تا سه برابری هزینه درمان، راهنمایان گردشگری گردشگری سلامت هستند، عنوان کرد: درآمد این لیدرها به تسلط آن‌ها به زبان، روابط عمومی و تیپ ظاهری بستگی دارد. تعداد معدودی از آنان بسیار پرکار بوده و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون درآمد دارند. دریافتی برخی نیز بین ۲ تا سه میلیون تومان است. این لیدرها به طور میانگین از ۱۰ تا ۷۰ درصد هزینه یک عمل را دریافت می‌کنند.

ناهماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی استان در حل معضل لیدرهای گردشگری سلامت

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران در خصوص نظارت‌ها بر راهنمایان گردشگری سلامت گفت: متاسفانه به علت عدم هماهنگی بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی این موضوع همچنان معضل بزرگ گردشگری سلامت استان بوده و حل نشده باقی مانده است. عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تاثیری بر افزایش و کاهش تعداد لیدرها نداشته است.

وی مدعی شد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد موظف بود به مراکز درمانی دارای مجوز IPD ابلاغ و نظارت کند که به هیچ عنوان توسط این لیدرها بیمار پذیرش نکنند؛ در حالی که اکثر بیمارستان‌ها و مراکز دارای مجوز IPD و مطب‌های پزشکی با لیدرها قراردادهای رسمی دارند و درصدهای بالایی پرداخت می‌کنند اما با شرکت‌های مجاز گردشگری سلامت همکاری مطلوبی ندارند و از ۱۱۹ شرکت گردشگری سلامت در خراسان رضوی کمتر از ۲۵ مورد با بیمارستان‌ها همکاری دارند.

نیکونام با اشاره به میزان مراجعه گردشگران سلامت تصریح کرد: گردشگری سلامت در ۶ ماه اول امسال نسبت به سال‌های کرونا حدود ۲۰۰ درصد رشد داشت اما این رشد با کاهش مواجه شد و بعد از یک اوج‌گیری، به ۳۰ درصد رشد رسید و اکنون هم میزان رشد آن حدود ۱۵ درصد بیشتر از ایام کروناست.

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران در خصوص میزان گردش مالی و درآمد گردشگری سلامت برای مشهد گفت: نمی‌توان این درآمد را به طور دقیق بیان کرد زیرا سامانه و مرکز آماری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در سطح ملی و استانی برای این منظور تعریف نشده است.

وی اضافه کرد: قرار بود از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برای ایجاد یک سامانه تامین اعتبار صورت گیرد اما این موضوع همچنان درگیر چالش‌های اداری است و مدام قول ماه آینده را می‌دهند. اگر این سامانه شروع به کار کند، به ساماندهی، جلوگیری از فعالیت افراد غیر مجاز، شفاف شدن درآمدها و مدیریت ارز کمک می‌کند. در این صورت می‌توان آمار درستی از تعداد گردشگران، درآمدها و مزایای آن ارائه کرد.