شماره : 49280
2 / 4 / 1400 - 13:11

سازمان جنگل‌ها و ستاد مقابله با قاچاق تفاهم نامه امضا کردند

سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت بیشتر از منابع طبیعی امروز ، دوم تیر ۱۴۰۰ تفاهمنامه همکاری امضا کردند. به گزارش گشت و گذار به نقل از سازمان جنگل‌ها، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت


سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت بیشتر از منابع طبیعی امروز ، دوم تیر ۱۴۰۰ تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش گشت و گذار به نقل از سازمان جنگل‌ها، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز با هدف محافظت بیشتر از منابع طبیعی امروز ۲ تیر ۱۴۰۰ تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

پیشگیری از قاچاق چوب و زغال، و افزایش همکاری‌های دو جانبه از مفاد این تفاهم نامه است.

در این مراسم، رئیس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز، ادامه حیات بشر را مرتبط با طبیعت خواند و گفت: طبیعت و منابع طبیعی کشور سرمایه آیندگان است که باید حفظ شود.

وی با تاکید بر اینکه همه مکلف به حفظ منابع طبیعی هستند، افزود: این روزها با پیشرفت تکنولوژی در جهان هجوم انسان به منابع طبیعی و جنگل‌ها در دنیا افزایش یافته است، اما تخریب منابع طبیعی در ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است.

سردار علی مویدی بر لزوم فرهنگ‌سازی برای حفظ طبیعت نیز تاکید کرد و گفت: مردم می‌توانند در مقابله با این پدیده شوم کمک بسزایی کنند و باید الویت، نگاه پیشگیرانه و استفاده از ظرفیت‌های مردمی باشد.

رئیس ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز در ادامه افزود: صفر کردن قاچاق کار خیلی سختی است و ما به دنبال صفر شدن قاچاق نیستیم، اما می‌توانیم با استفاده از نخبگان و کارشناسان و همچنین کمک ۲۶ دستگاه عضو ستاد، تا حد زیادی میزان قاچاق در کشور را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود هزار پرونده کمتر در تعزیرات برای قاچاق چوب تشکیل شده است، افزود: این‌کاهش اگر به دلیل اقدام‌های پیشگیرانه باشد خیلی خوب است، اما اگر به دلیل کاهش رصدهای میدانی و عملیاتی بوده باشد مناسب کشور نیست.

سردار مویدی گفت: حفاظت از سرمایه‌های مردمی وظیفه ماست و با تمام توان در این عرصه انجام وظیفه خواهیم کرد.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد مساحت کشور در حوزه فعالیت‌های این سازمان است، گفت: حفظ منابع طبیعی الویت اصلی این سازمان است.

وی با اشاره به برخی از فعالیت‌های سازمان‌های جنگل‌ها در کشور گفت: امنیت حیاتی از امنیت غذایی مهم‌تر است.

مسعود منصور، تغییر اقلیم، آفات، حریق و فعالیت‌های عمرانی را از دلایل اصلی تخریب منابع طبیعی خواند و گفت: با وجود این عوامل تخریب به دست انسان و قاچاق منابع طبیعی اقدامی نابخشودنی است.

رئیس سازمان جنگل‌ها کاهش انگیزه انجام جرم، استفاده از دولت الکترونیک، استفاده از تشکل‌های مردمی و بخش خصوصی، تشدید اقدامات پیشگیرانه و افزایش تجهیزات و منابع مالی را از جمله اقدامات لازم برای توسعه پایدار کشور خواند و گفت: مجموعه این حمایت‌ها می‌تواند منجر به کاهش روند قاچاق چوب در کشور و حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده شود.

وی در ادامه همکاری دیگر سازمان‌ها در کاهش میزان قاچاق چوب را مؤثر خواند و گفت: سازمان راهداری، پلیس راهور و رسانه‌ها از جمله سازمان‌هایی هستند که می‌توانند در انجام این مأموریت کمک بسزایی کنند.

وی با اعلام اینکه کشفیات قاچاق چوب در کشور از نظر تعداد رو به افزایش، اما از نظر وزنی رو به کاهش است، گفت: این آمار نشان می‌دهد مبارزه با قاچاق در مسیر درستی قرار گرفته است، ولی هنوز به حد مطلوب نرسیده است.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49280 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 13:11:43
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49279
2 / 4 / 1400 - 12:46

آیا حذف ارز دولتی دارو شدنی است/واکنش بیمه ها چه خواهد بود

آیا با حذف ارز دولتی دارو، سازمان های بیمه گر ساختار و برنامه لازم برای توزیع یارانه دارو را دارند. به گزارش گشت و گذار، سعید اویس مشاور انجمن داروسازان ایران در کلاب هاوس، گفت: در مورد حذف ارز دولتی دارو، همه جریانات فکری در صنعت دارو متفق القول هستند که ارز دولتی باعث فساد،


آیا با حذف ارز دولتی دارو، سازمان های بیمه گر ساختار و برنامه لازم برای توزیع یارانه دارو را دارند.

به گزارش گشت و گذار، سعید اویس مشاور انجمن داروسازان ایران در کلاب هاوس، گفت: در مورد حذف ارز دولتی دارو، همه جریانات فکری در صنعت دارو متفق القول هستند که ارز دولتی باعث فساد، رانت، ایجاد بوروکراسی و ده‌ها گرفتاری دیگر شده و دولت و مجلس باید در مسیر حذف آن گام بردارند.

وی ادامه داد: البته در خصوص نحوه حذف آن و مکانیسم این کار اختلاف نظرهایی وجود دارد. به طوری که برخی کارشناسان معتقدند به یکباره باید این کار انجام شود و برخی دیگر اعتقاد دارند که باید در یک بازه زمانی ۶ ماه تا یک سال صورت گیرد و داروها دسته بندی شوند و در هر مرحله یک دسته از شمول ارز دولتی حذف شود.

اویس افزود: اما نکته اساسی این است که با حذف یارانه‌ای که دولت به صورت ارز ۴۲۰۰ تومانی به تأمین کنندگان دارو می‌دهد، این یارانه نباید به طور کلی قطع شود، بلکه باید به مصرف کننده نهایی انتقال پیدا کند و بیمه‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای انتقال این یارانه به بیماران هستند.

مشاور انجمن داروسازان ایران ادامه داد: در واقع دولت باید تدبیری بیاندیشد که با حذف ارز دولتی دارو، پرداختی بیماران بابت دارو افزایش پیدا نکند و در این رابطه بهره برداری از ظرفیت بیمه‌ها ضروری است.

به گفته وی، چند نگرانی در این رابطه وجود دارد که تصمیم گیری در این خصوص را دشوار می‌سازد.

اویس ادامه داد: اول اینکه آیا بیمه‌ها از نظر زیرساخت توانایی مدیریت و توزیع این مبلغ بزرگ را دارند یا خیر و دوم اینکه آیا این امکان که این بودجه نشان دار شود تا سازمان‌های بیمه گر آن را در سرفصل‌های دیگر هزینه نکنند و به سایر زخم‌های خود نزنند، وجود دارد یا خیر.

وی ادامه داد: به هر حال بخشی از کارشناسان معتقدند که بیمه‌ها هنوز زیرساخت لازم برای توزیع این عدد را فراهم نکرده اند و باید در این رابطه هرچه زودتر چاره اندیشی کنند و البته برخی دیگر از کارشناسان هم معتقدند بیمه‌ها آمادگی دارند و از این موضوع استقبال می‌کنند و این موضوع تنها متوقف بر اراده دولت و مجلس است.

در ادامه، کاظم میکائیلی رئیس گروه تدوین و سیاست گذاری تعهدات سازمان‌های بیمه گر پایه، اظهار داشت: ۱۴ هزار میلیارد تومان هزینه دارویی سازمان‌های بیمه گر در سال ۱۳۹۹ بوده است و اگر ارز دولتی دارو حذف شود و این یارانه در اختیار بیمه‌ها قرار گیرد تا به مصرف کننده نهایی انتقال پیدا کند، سازمان‌های بیمه این توانایی و پتانسیل و زیرساخت را دارند که این مبلغ را توزیع کنند.

وی ادامه داد: اگر ۱۷۷ قلم دارو مدیریت شود، حدود ۶۰ درصد هزینه‌های بیمه مدیریت خواهد شد. بنابراین می‌توانیم با این داروها آغاز کنیم.

میکائیلی افزود: این امکان در سازمان‌های بیمه وجود دارد که یارانه دارو، نشان دار شود تا در سرفصل‌های دیگر هزینه نشود و این دغدغه صنعت دارو برطرف شود.

وی در پایان تاکید کرد: نگرانی بابت تأمین نقدینگی صنعت دارو، در صورت حذف ارز دولتی دارو، یک‌نگرانی درست و منطقی است.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49279 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 12:46:44
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49278
2 / 4 / 1400 - 12:35

مراقب عوارض دارویی شیرخوارگان باشید/خودسرانه دارو ندهید

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هرنوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای کودکان زیر یک سال هشدار داد. به گزارش گشت و گذار، امیرحسین حسینی اظهار کرد: توجه داشته باشیم که هر نوع دارویی باید از محل‌های معتبر تهیه شود زیرا در غیر این صورت ممکن است


فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هرنوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای کودکان زیر یک سال هشدار داد.

به گزارش گشت و گذار، امیرحسین حسینی اظهار کرد: توجه داشته باشیم که هر نوع دارویی باید از محل‌های معتبر تهیه شود زیرا در غیر این صورت ممکن است آلودگی داشته باشد و یا اینکه دوز دارویی و ماده موثره مورد تأیید در آن رعایت نشده باشد و باعث مسمومیت دارویی شود.

وی با اشاره به اهمیت روش تهیه داروهای گیاهی، گفت: همچنین یکی دیگر از نکات مهم در مورد مصرف داروهای گیاهی سن مصرف کننده داروست.

حسینی تاکید کرد: سنین نوزادی (زیر یک ماه) و شیرخوارگی (زیر یک سال) سنینی بسیار حساس برای تجویز دارویی محسوب می‌شود و داروهای شیمیایی نیز در این سن بسیار با احتیاط تجویز و مصرف می‌شوند و غالباً در نوزادی از داروهای شیمایی خوراکی استفاده نمی‌شود.

وی افزود: در سن نوزادی اگر وضعیت سلامت کودک مناسب باشد سعی می‌کنیم به وی هیچ دارویی ندهیم ولی اگر حال کودک خیلی وخیم باشد باید به بیمارستان مراجعه کنیم تا کودک تحت نظر پزشک متخصص و یا فوق تخصص داروهای لازم را که غالباً تزریقی است دریافت کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان با تاکید بر اینکه تجویز داروهای سنتی و گیاهی در سنین زیر سه ماه جایگاهی ندارد، گفت در غیر این صورت باعث مرگ و میر و یا عوارض غیر قابل جبران می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشریح کرد: در سنین نوزادی و شیرخوارگی بیماری‌های محدودی وجود دارد که درمان آنها در خانه میسر است؛ برای مثال اگر نوزادی در دو هفته نخست تولد عطسه می‌کند و یا زردی خیلی خفیف دارد می‌توان با مشورت پزشک و متخصص نوزادان کودک را در خانه نگه داشت.

حسینی ادامه داد: در غیر این صورت حتماً مراجعه به بیمارستان نیاز است تا داروهای مورد نیاز توسط پزشک تجویز شود.

وی با بیان اینکه دخالت افراد غیر متخصص در بیماری و درمان نوزادان می‌تواند بسیار خطرآفرین و جبران ناپذیر باشد، تصریح کرد: برای یک زردی ساده حتی نمی‌توان ترنجبین و یا چنین داروهایی به نوزاد تجویز کرد.

حسینی با اشاره به اینکه عدم دفع مدفوع در سنین نوزادی و شیرخوارگی یکی از مسائل رایجی است که باعث نگرانی خانواده‌ها و والدین می‌شود، توضیح داد: این در حالی است که این موضوع یک وضعیت کاملاً طبیعی است و اگر کودک در سنین زیر سه یا چهارماهگی اگر به خوبی وزن بگیرد و هر چند روز یکبار دفع مدفوع نرمالی داشته باشد اصلاً نیاز به دارو ندارد و کاملاً یک الگوی طبیعی دفع است.

وی ادامه داد: چنین وضعیتی به هیچ اقدام تشخیصی و یا درمانی نیاز ندارد؛ اما متأسفانه بسیاری از اوقات خانواده‌ها فکر می‌کنند نوزادشان دچار یبوست شده است و از درمان‌های رایج یبوست در سنین بزرگسالی مانند برگ سنا و شربت سنا برای کودک استفاده می‌کنند در حالی که استفاده از این دارو تا سن زیر دو سال برای کودکان مجاز نیست و چنین اشتباهی ممکن است به قیمت جان نوزاد تمام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: متأسفانه بارها دیده شده بیماری که توسط پزشک متخصص و یا فوق تخصص تحت درمان بوده است، پس از مراجعه به طب سنتی و یا طب اسلامی مصرف دارویی که پزشک به وی تجویز کرده را قطع کرده است و به او گفته شده با مصرف یک شربت، عصاره گیاهی و یا ترکیب‌های دست ساز مشکلش بر طرف می‌شود.

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان ادامه داد: برخی خانواده‌ها فکر می‌کنند اگر این داروها را که خیلی راحت در دسترس است و به نام داروی گیاهی شناخته می‌شود مصرف کنند برای کودکشان بهتر است در حالی که واقعیت این طور نیست. زیرا، تجویز این داروها برای نوزادان و شیرخواران هیچ پایه علمی ندارد و استفاده از این داروها به جای داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده باعث می‌شود کودک از فواید داروهای مناسب محروم شده و دچار عوارض این داروها نیز شود.

حسینی با هشدار نسبت به قطع داروهای تجویز شده از سوی پزشک و جایگزین کردن آنها با ترکیبات گیاهی برای کودکان، عوارض جبران ناپذیر این اقدام اشتباه را یادآور شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تداخلات دارویی در کودکان توضیح داد: خیلی اوقات داروهای شیمیایی ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشد و پزشک حین تجویز این مسئله را مدنظر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر پزشک مطلع نباشد که بیمار از قبل چه ترکیب گیاهی را مصرف کرده است این موضوع می‌تواند زمینه ساز برخی مشکلات باشد؛ همچنین خیلی اوقات بعد از اینکه پزشک به بیمار دارو تجویز می‌کند، افراد به سراغ ترکیبات گیاهی همچون شربت و معجون و … می‌روند و با زهم چون پزشک در جریان این داروها و ترکیبات نبوده ممکن است تداخل دارویی و مسمومیت ایجاد شود.

این فوق تخصص با بیان اینکه درباره کودکان همه درمان‌ها و تجویزهای دارویی بر اساس وزن کودک در نظر گرفته می‌شود، اضافه کرد: اما مقدار ترکیبات گیاهی که به کودکان تجویز می‌شود بر اساس وزن و سن شیرخوار و یا نوزاد نیست.

حسینی با بیان اینکه غالباً داروها و ترکیبات گیاهی توسط افراد غیرمتخصص به کودکان تجویز می‌شود، گفت: اگر کودکی پس از مصرف داروها و ترکیبات گیاهی دچار عوارض شود مجبور است که به مراکز درمانی مراجعه کند تا پزشک متخصص و فوق تخصص این عوارض را بررسی کرده و بیمار نجات یابد.

وی تاکید کرد: مجموع این عوامل باعث می‌شود که مصرف ترکیبات گیاهی برای شیرخواران به ویژه کودکان زیر شش ماه احتمال خطرات، آسیب‌های فراوان و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

حسینی در پایان یادآور شد: بسیار مهم است که دارو را چه کسی تجویز می‌کند، پزشکان متخصص رشته کودکان می‌دانند که از نظر علمی یک دارو به چه دلیلی به کودک تجویز می‌شود اما افراد فاقد صلاحیت بدون اینکه در این باره اطلاع داشته باشند اقدام به تجویز دارو می‌کنند که باعث مشکلات زیادی خواهد شد.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49278 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 12:35:57
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49277
2 / 4 / 1400 - 12:31

مراقب عوارض مصرف دارویی شیرخوارگان باشید

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هرنوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای کودکان زیر یک سال هشدار داد. به گزارش گشت و گذار، امیرحسین حسینی اظهار کرد: توجه داشته باشیم که هر نوع دارویی باید از محل‌های معتبر تهیه شود زیرا در غیر این صورت ممکن است


فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هرنوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای کودکان زیر یک سال هشدار داد.

به گزارش گشت و گذار، امیرحسین حسینی اظهار کرد: توجه داشته باشیم که هر نوع دارویی باید از محل‌های معتبر تهیه شود زیرا در غیر این صورت ممکن است آلودگی داشته باشد و یا اینکه دوز دارویی و ماده موثره مورد تأیید در آن رعایت نشده باشد و باعث مسمومیت دارویی شود.

وی با اشاره به اهمیت روش تهیه داروهای گیاهی، گفت: همچنین یکی دیگر از نکات مهم در مورد مصرف داروهای گیاهی سن مصرف کننده داروست.

حسینی تاکید کرد: سنین نوزادی (زیر یک ماه) و شیرخوارگی (زیر یک سال) سنینی بسیار حساس برای تجویز دارویی محسوب می‌شود و داروهای شیمیایی نیز در این سن بسیار با احتیاط تجویز و مصرف می‌شوند و غالباً در نوزادی از داروهای شیمایی خوراکی استفاده نمی‌شود.

وی افزود: در سن نوزادی اگر وضعیت سلامت کودک مناسب باشد سعی می‌کنیم به وی هیچ دارویی ندهیم ولی اگر حال کودک خیلی وخیم باشد باید به بیمارستان مراجعه کنیم تا کودک تحت نظر پزشک متخصص و یا فوق تخصص داروهای لازم را که غالباً تزریقی است دریافت کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان با تاکید بر اینکه تجویز داروهای سنتی و گیاهی در سنین زیر سه ماه جایگاهی ندارد، گفت در غیر این صورت باعث مرگ و میر و یا عوارض غیر قابل جبران می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشریح کرد: در سنین نوزادی و شیرخوارگی بیماری‌های محدودی وجود دارد که درمان آنها در خانه میسر است؛ برای مثال اگر نوزادی در دو هفته نخست تولد عطسه می‌کند و یا زردی خیلی خفیف دارد می‌توان با مشورت پزشک و متخصص نوزادان کودک را در خانه نگه داشت.

حسینی ادامه داد: در غیر این صورت حتماً مراجعه به بیمارستان نیاز است تا داروهای مورد نیاز توسط پزشک تجویز شود.

وی با بیان اینکه دخالت افراد غیر متخصص در بیماری و درمان نوزادان می‌تواند بسیار خطرآفرین و جبران ناپذیر باشد، تصریح کرد: برای یک زردی ساده حتی نمی‌توان ترنجبین و یا چنین داروهایی به نوزاد تجویز کرد.

حسینی با اشاره به اینکه عدم دفع مدفوع در سنین نوزادی و شیرخوارگی یکی از مسائل رایجی است که باعث نگرانی خانواده‌ها و والدین می‌شود، توضیح داد: این در حالی است که این موضوع یک وضعیت کاملاً طبیعی است و اگر کودک در سنین زیر سه یا چهارماهگی اگر به خوبی وزن بگیرد و هر چند روز یکبار دفع مدفوع نرمالی داشته باشد اصلاً نیاز به دارو ندارد و کاملاً یک الگوی طبیعی دفع است.

وی ادامه داد: چنین وضعیتی به هیچ اقدام تشخیصی و یا درمانی نیاز ندارد؛ اما متأسفانه بسیاری از اوقات خانواده‌ها فکر می‌کنند نوزادشان دچار یبوست شده است و از درمان‌های رایج یبوست در سنین بزرگسالی مانند برگ سنا و شربت سنا برای کودک استفاده می‌کنند در حالی که استفاده از این دارو تا سن زیر دو سال برای کودکان مجاز نیست و چنین اشتباهی ممکن است به قیمت جان نوزاد تمام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: متأسفانه بارها دیده شده بیماری که توسط پزشک متخصص و یا فوق تخصص تحت درمان بوده است، پس از مراجعه به طب سنتی و یا طب اسلامی مصرف دارویی که پزشک به وی تجویز کرده را قطع کرده است و به او گفته شده با مصرف یک شربت، عصاره گیاهی و یا ترکیب‌های دست ساز مشکلش بر طرف می‌شود.

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان ادامه داد: برخی خانواده‌ها فکر می‌کنند اگر این داروها را که خیلی راحت در دسترس است و به نام داروی گیاهی شناخته می‌شود مصرف کنند برای کودکشان بهتر است در حالی که واقعیت این طور نیست. زیرا، تجویز این داروها برای نوزادان و شیرخواران هیچ پایه علمی ندارد و استفاده از این داروها به جای داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده باعث می‌شود کودک از فواید داروهای مناسب محروم شده و دچار عوارض این داروها نیز شود.

حسینی با هشدار نسبت به قطع داروهای تجویز شده از سوی پزشک و جایگزین کردن آنها با ترکیبات گیاهی برای کودکان، عوارض جبران ناپذیر این اقدام اشتباه را یادآور شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تداخلات دارویی در کودکان توضیح داد: خیلی اوقات داروهای شیمیایی ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشد و پزشک حین تجویز این مسئله را مدنظر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر پزشک مطلع نباشد که بیمار از قبل چه ترکیب گیاهی را مصرف کرده است این موضوع می‌تواند زمینه ساز برخی مشکلات باشد؛ همچنین خیلی اوقات بعد از اینکه پزشک به بیمار دارو تجویز می‌کند، افراد به سراغ ترکیبات گیاهی همچون شربت و معجون و … می‌روند و با زهم چون پزشک در جریان این داروها و ترکیبات نبوده ممکن است تداخل دارویی و مسمومیت ایجاد شود.

این فوق تخصص با بیان اینکه درباره کودکان همه درمان‌ها و تجویزهای دارویی بر اساس وزن کودک در نظر گرفته می‌شود، اضافه کرد: اما مقدار ترکیبات گیاهی که به کودکان تجویز می‌شود بر اساس وزن و سن شیرخوار و یا نوزاد نیست.

حسینی با بیان اینکه غالباً داروها و ترکیبات گیاهی توسط افراد غیرمتخصص به کودکان تجویز می‌شود، گفت: اگر کودکی پس از مصرف داروها و ترکیبات گیاهی دچار عوارض شود مجبور است که به مراکز درمانی مراجعه کند تا پزشک متخصص و فوق تخصص این عوارض را بررسی کرده و بیمار نجات یابد.

وی تاکید کرد: مجموع این عوامل باعث می‌شود که مصرف ترکیبات گیاهی برای شیرخواران به ویژه کودکان زیر شش ماه احتمال خطرات، آسیب‌های فراوان و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

حسینی در پایان یادآور شد: بسیار مهم است که دارو را چه کسی تجویز می‌کند، پزشکان متخصص رشته کودکان می‌دانند که از نظر علمی یک دارو به چه دلیلی به کودک تجویز می‌شود اما افراد فاقد صلاحیت بدون اینکه در این باره اطلاع داشته باشند اقدام به تجویز دارو می‌کنند که باعث مشکلات زیادی خواهد شد.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49277 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 12:31:41
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49275
2 / 4 / 1400 - 12:30

اعضای بدن زن ۵۰ ساله اهدا شد/ثبت سومین اهدای عضو در سال ۱۴۰۰

اردبیل – مسئول شناسایی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی علوم پزشکی اردبیل گفت: اعضای بدن زن ۵۰ ساله پارس آبادی به عنوان سومین ایثارگر اهدا کننده عضو استان اردبیل در سال ۱۴۰۰ به تهران اعزام شد. معصومه نجفی زارع در گفت‌وگو با گشت و گذار، با بیان اینکه امروز سومین ایثارگر اهدای عضو در استان


اردبیل – مسئول شناسایی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی علوم پزشکی اردبیل گفت: اعضای بدن زن ۵۰ ساله پارس آبادی به عنوان سومین ایثارگر اهدا کننده عضو استان اردبیل در سال ۱۴۰۰ به تهران اعزام شد.

معصومه نجفی زارع در گفت‌وگو با گشت و گذار، با بیان اینکه امروز سومین ایثارگر اهدای عضو در استان اردبیل به ثبت رسید اظهار کرد: زنده یاد زیور بهرو ۵۰ ساله اهل روستای شهید امیر صفایی اصلاندوز و ساکن پارس آباد بوده که به مدت چند روز به علت افت هوشیاری در بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان پارس آباد بستری شده بود.

وی افزود: علیرغم مراقبت‌های درمانی پزشکان و متخصصان بیمارستان و با توجه به وضعیت جسمانی و هوشیاری، بیمار دچار خونریزی مغزی شدید شده و با تشخیص پزشکان علائم مرگ مغزی تأیید و اعلام شد.

مسئول شناسایی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: پس از تشخیص و تأیید توسط متخصصین و کوردیناتورهای واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و با رضایت خانواده ایشان، ساعت ۳۰: ۸ صبح روز چهارشنبه ۲ تیر ماه ۱۴۰۰ برای اهدای عضو به تهران اعزام شد.

نجفی زارع ضمن تسلیت به خانواده مرحومه و قدردانی از کادر درمانی که تمام تلاش خود را برای بازگرداندن ای بیمار به زندگی انجام دادند گفت: زنده یاد زیور بهرو سومین ایثارگر اهدا کننده عضو استان اردبیل در سال ۱۴۰۰ است.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49275 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 12:30:05
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49273
2 / 4 / 1400 - 12:20

توسعه داوری موجب کاهش هزینه‌ها می‌شود

رئیس اتاق تعاون گفت: با توسعه داوری‌ها ورود پرونده‌ها به قوه قضائیه کاهش می‌یابد و این مساله باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. به گزارش گشت و گذار، بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون در آئین افتتاح سازمان‌های داوری با اشاره به اینکه داوری در مباحث اقتصادی اهمیت زیادی دارد، اظهار کرد: قوانین داوری در حوزه فعالیت‌های اقتصادی


رئیس اتاق تعاون گفت: با توسعه داوری‌ها ورود پرونده‌ها به قوه قضائیه کاهش می‌یابد و این مساله باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

به گزارش گشت و گذار، بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون در آئین افتتاح سازمان‌های داوری با اشاره به اینکه داوری در مباحث اقتصادی اهمیت زیادی دارد، اظهار کرد: قوانین داوری در حوزه فعالیت‌های اقتصادی در ایران پس از اینکه به رسمیت شناخته شده بعد از انقلاب گسترش یافت و در سال ۱۳۷۳ بعد از اینکه قانون اتاق تعاون اصلاح شد و مرکز داوری اتاق هم در سال ۱۳۸۵ تشکیل شد.

وی افزود: ۵۷۰ داور در مرکز داوری اتاق ایران فعالیت دارند، همچنین در طول ۵ سال گذشته بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پرونده رسیدگی شده است.

عبدالهی با اشاره به اینکه در داوری رضایت نسبی مراجعه کنندگان تأمین شده است، اظهار کرد: در دعواهای قضائی حفظ محرمانگی شرکت‌ها، پایین بودن هزینه و سرعت رسیدگی به پرونده از مزیت‌های داوری در دعاوی اقتصادی است.

رئیس اتاق تعاون گفت: در داوری افراد نمی‌توانند اعتراضی به داوری کنند چون داورها را خودشان انتخاب می‌کنند.

وی اظهار کرد: با توسعه داوری‌ها ورود پرونده‌ها به قوه قضائیه کاهش می‌یابد و این مساله باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

عبدالهی دو درخواست از مسئولان قضائی کرد و گفت: براساس قانون قرار بود محاکم از ورود به پرونده‌ها خودداری کنند که متأسفانه در برخی استان‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ از طرف دیگر برخی داوران به واسطه رأی که صادر می‌کنند مورد تعقیب قوه قضائیه قرار می‌گیرند که باید برای اصلاح این دو مساله اقدام اساسی انجام شود.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49273 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 12:20:59
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49271
2 / 4 / 1400 - 11:26

دلایل رسوب کالاهای اساسی در گمرکات

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با انتقاد از کندی خروج کالای اساسی از گمرکات، گفت: صاحبان کالا متضرر از معضل کندی در ترخیص کالا از گمرکات هستند. به گزارش گشت و گذار به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، محمد مهدی نهاوندی اظهار کرد: عدم تأمین و


عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با انتقاد از کندی خروج کالای اساسی از گمرکات، گفت: صاحبان کالا متضرر از معضل کندی در ترخیص کالا از گمرکات هستند.

به گزارش گشت و گذار به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، محمد مهدی نهاوندی اظهار کرد: عدم تأمین و تخصیص به موقع ارز، وجود ناهماهنگی‌ها در بستر توزیع نظام توزیع نهاده‌های دامی و اخیراً نیز محدودیت‌های ناوگان حمل و نقل داخلی کشور، کندی بارگیری و حمل کالاهای اساسی از گمرکات عواملی هستند که منجر به ماندگاری کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در گمرکات می‌شوند.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: با اتخاذ تمهیداتی نظیر ترخیص درصدی و تأمین ارز به صورت اعتباری از سوی وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بخشی از مشکلات مربوط به روند تأمین ارز تا حدودی برطرف شده است ولی کماکان در این خصوص با محدودیت‌ها و نواقص مواجه هستیم.

وی افزود: تداوم فرآیند تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با توجه به بروز خشکسالی کم سابقه و افت ظرفیت تولید داخلی علوفه مورد نیاز کشور از یک سو و افزایش ۳۰ درصدی قیمت جهانی کالاهای اساسی از سوی دیگر نیازمند توجه و برنامه ریزی ویژه ای است. متأسفانه هم زمانی این مشکلات با تغییر دولت نگرانی‌هایی برای مغفول ماندن احتمالی این موارد مهم که تأثیر مستقیم بر تولید و سفره مردم خواهد گذاشت را در پی دارد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ادامه داد: بخشی از تبعات ناهماهنگی‌ها و به ویژه کندی در فرآیند تأمین کالاهای اساسی به واردکنندگان نهاده‌های دامی تحمیل و موجب می‌شود اقلامی که به بنادر و گمرکات رسیده اند به رغم تمامی تلاش مسئولان گمرک و واردکنندگان امکان ترخیص پیدا نکنند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از کالاهای اساسی نیز که از پروسه تأمین و تخصیص ارز عبور کرده اند گاهی اوقات در دایره مشکلات توزیع نهاده‌های دامی از طریق سامانه بازارگاه به دلیل برخی اشکالات زیرساختی محصور می‌شوند و همین امر منجر به تأخیر در روند خروج نهاده‌های دامی از انبارهای بنادر و گمرکات و تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز دامداری‌ها و مرغداری‌ها می‌شود.

نهاوندی با بیان اینکه هر روز تأخیر در ترخیص کالاهای اساسی از بندر به جز زیان بیشتر نتیجه‌ای برای صاحب کالا ندارد، اظهار کرد: صاحبان کالا متضرر از معضل کندی در ترخیص کالا از گمرکات هستند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه متأسفانه یکی از مشکلات کشور عدم تحلیل صحیح و کارشناسی یا نگرش‌های بخشی از علل مشکلات تجاری کشور توسط دستگاه‌های اجرایی کشور هست، خاطرنشان کرد: متأسفانه در فرهنگ سیاسی کشور نگاه خوبی به فعالین اقتصادی که در صف اول جنگ با تحریم‌ها قرار داشته و با مشکلات زیادی نهاده‌های تولید مواد اولیه و کالای اساسی مورد نیاز کشور را تأمین می‌نمایند وجود ندارد که این نگاه نیاز به اصلاح دارد. به عنوان مثال در مقاطعی که با انباشت کالاهای اساسی در بنادر مواجه هستیم بعضاً انگشت اتهام متوجه صاحبان و وارد کنندگان کالا نشانه می‌رود که ناشی از همان نگاه منفی هست تا واقعیت‌ها.

این مسئول صنفی تصریح کرد: البته خوشبختانه اخیراً شاهد بودیم که معاون فنی گمرک برای اولین بار و به صورت کارشناسی عوامل اصلی عدم خروج کالا را تبیین نمود که لازم می دانم به عنوان تشکل تخصصی در امر تأمین کالاهای اساسی از رویکرد کارشناسی و فرابخشی گمرک ایران در این قبیل مباحث تقدیر و تشکر نمایم. البته امیدواریم این گونه نگاه‌های کارشناسی و غیر بخشی در همه دستگاه‌های دولتی نهادینه شود.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49271 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 11:26:40
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49269
2 / 4 / 1400 - 11:15

چنبره سنبل آبی بر پیکر بی جان تالاب انزلی

انزلی- پهنه تالاب بین المللی انزلی چند سالی است که گرفتار گیاهی مهاجم به نام «سنبل آبی» است که این روزها نفس تالاب را به شماره انداخته است. دریافت ۲۰ MB به گزارش گشت و گذار، تالاب بین المللی انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار در چنگال سنبل آبی گرفتار است و مقابله با


انزلی- پهنه تالاب بین المللی انزلی چند سالی است که گرفتار گیاهی مهاجم به نام «سنبل آبی» است که این روزها نفس تالاب را به شماره انداخته است.

دریافت ۲۰ MB

به گزارش گشت و گذار، تالاب بین المللی انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار در چنگال سنبل آبی گرفتار است و مقابله با این گیاه مهاجم غیر بومی به توجه بیشتری نیاز دارد چرا که بقای این تالاب با معیشت بسیاری از ساکنان حاشیه آن گره خورده است.

از آنجایی که مسئولان تنها با برگزاری جلسات بی ثمر و البته پرهزینه به صدور مصوبات بدون نتیجه اکتفا کرده‌اند مردم خود دست به کار شده و با پای دل به میدان مقابله با این گیاه مهاجم و احیای این تالاب ارزشمند و بین المللی آمده‌اند، اما این کافی نیست و مسئولان نیز باید برگزاری جلسات بی ثمر خود را رها کرده و دوشادوش مردم به میدان عمل بیایند.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49269 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 11:15:55
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49267
2 / 4 / 1400 - 10:46

کاهش چشمگیر پرونده‌های قضایی با رشد سازمانی مقوله داوری

مدیرکل توسعه داوری و میانجی گری گفت: اگر داوری به صورت سازمانی رشد پیدا کند، می‌تواند باعث کاهش چشم گیر پرونده‌های قضائی شود به گزارش گشت و گذار، ابوالفضل محبی، مدیرکل توسعه داوری و میانجی گری در آئین افتتاح سازمان‌های داوری عنوان کرد: یکی از مؤلفه‌های ضروری برای توفیق دستگاه قضائی استفاده بهینه و حداکثری


مدیرکل توسعه داوری و میانجی گری گفت: اگر داوری به صورت سازمانی رشد پیدا کند، می‌تواند باعث کاهش چشم گیر پرونده‌های قضائی شود

به گزارش گشت و گذار، ابوالفضل محبی، مدیرکل توسعه داوری و میانجی گری در آئین افتتاح سازمان‌های داوری عنوان کرد: یکی از مؤلفه‌های ضروری برای توفیق دستگاه قضائی استفاده بهینه و حداکثری از جایگزین‌های قضائی است که شمال میانجی کری، سازش و…. می‌شود.

وی اظهار کرد: سند هوشمند تحول قضائی در فصل دوم خود این وظیفه خطیر را بر عهده مرکز توسعه حل اختلاف گذاشته است.

مدیرکل توسعه داوری و میانجی گری خاطرنشان کرد: امروز تمرکز ما بر داوری است و در داوری تمرکز ما بر سازمان‌های داوری است.

وی گفت: اگر داوری به صورت سازمانی رشد پیدا کند، می‌تواند باعث کاهش چشم گیر پرونده‌های قضائی شود.

وی در پایان عنوان کرد: در آینده نزدیک شاهد عملیات این نهادها خواهیم بود.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49267 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 10:46:17
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49265
2 / 4 / 1400 - 9:06

هتلی که آسمان میراث ملی شیراز را زشت کرد؛ ۲۰ ساله شد!

هتلی که آسمان ارگ کریمخانی را زشت کرده، ۲۰ ساله شد ولی هنوز مشکل حذف آن از منظر بصری و حریم ارگ کریمخانی شیراز حل نشده است. گشت و گذار _ گروه جامعه؛ موضوع حریم ارگ زندیه شیراز و ساخت هتلی که آسمان این بنای تاریخی را تحت تأثیر قرار داده، با هر هدفی که


هتلی که آسمان ارگ کریمخانی را زشت کرده، ۲۰ ساله شد ولی هنوز مشکل حذف آن از منظر بصری و حریم ارگ کریمخانی شیراز حل نشده است.

گشت و گذار _ گروه جامعه؛ موضوع حریم ارگ زندیه شیراز و ساخت هتلی که آسمان این بنای تاریخی را تحت تأثیر قرار داده، با هر هدفی که به دنبال داشته، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد تا یادآوری کند سرمایه گذاری در بخش گردشگری مهم‌تر از حفظ حرمت حریم آثار تاریخی در ایران است.

وقتی کلنگ هتل آسمان شیراز در خیابان رودکی زده شده جایی که تنها صد متر از ارگ کریم خانی فاصله دارد؛ کسانی بر مسند مسئولیت نشسته بودند که الان مدعی حفاظت از میراث فرهنگی هستند. البته که در آن زمان قرار بود این هتل تنها ۶ طبقه داشته باشد اما هر بار رشد کرد!

مالک به کمیسیون ماده صد جریمه ارتفاع را پرداخت کرد و توانست ارتفاع را تا ۱۴ متر بالا ببرد. سپس میراث فرهنگی هم با ۶۴ متر ارتفاع موافقت کرد. وقتی این طبقات به عدد ۱۸ رسید، مسئولان بعد از سر و صدای دوست داران میراث فرهنگی به این فکر افتادند که در روند توقف رشد این هتل دخالت کنند. در بهار سال ۹۴ شورای عالی معماری و شهرسازی مجوز تخریب چهار طبقه از این هتل را صادر کرد، این حکم هیچ وقت کاملاً اجرا نشد با این وجود شهرداری شیراز دو متر را تخریب کرد نه چهار طبقه را. بنابراین همچنان این هتل منظر ارگ زندیه را تحت تأثیر قرار داد. طی سال‌های اخیر یک بار دیگر نام این هتل بر سر زبان‌ها افتاد. وقتی که در سال ۹۸ آتش گرفت. خاموش کردن آتش بیشتر از ۱۴ ساعت طول کشید.

پس از آن در دی ماه سال ۹۹ معاون گردشگری استانداری فارس گفت که باید پروانه ساخت این هتل به خاطر حادثه آتش سوزی سال ۹۸ بازنگری شود. علی نقی طبیب لقمانی گفته بود: در زمان تجدید پروانه، چه برای مرمت و مقاوم‌سازی یا بازسازی مجدد بنا، رعایت ارتفاع نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.

مسئولان میراث‌فرهنگی و شهرداری شیراز مخالفت خود را اعلام کرده‌اند و در نامه‌ای مجوز این هتل با ارتفاع ۵۰ متر را تخلف دانسته، با این حال مالک هتل حاضر به پذیرش این تخلف نیست و تاکید دارد که تمامی ارگان‌ها مجوز ساخت هتل آسمان را تأیید کرده‌اند. این تأیید او از آنجا نشأت می‌گیرد که با ارتفاعی غیر از این موافقت شده بود.

شاید به همین دلیل است که زور هیچ سازمان برای کوتاه کردن قد این هتل نمی‌رسد. چون خودشان یک بار تخلف کرده و با ارتفاع غیر مجاز موافقت کرده بودند.

مهدی حجت قائم مقام سابق سازمان میراث فرهنگی وقت گفته بود: اگر سازنده هتل به اثر فرهنگی توهین کند، گردشگران به آن هتل نمی‌روند. آیا یک نفر می‌تواند برای گردشگران هتل بسازد و خودش به آثاری که گردشگران به‌خاطر آن می‌آیند، لطمه بزند؟ ما برای خودمان که نمی‌گوییم حریم اثر تاریخی باید حفظ شود، برای این‌که گردشگر بیاید و حریم اثر محترم شمرده شود، می‌گوئیم که نباید هتلی با این ارتفاع ساخته شود؛ ولی مدام اصرار می‌کنند که می‌خواهیم هتل را بسازیم‌.

حالا مشکل آسمان مجموعه ارگ کریمخانی با این هتل حل نشده ولی باز هم سر زبان‌ها افتاد این بار با یک کارزاری که از سوی فعالان و دوست داران میراث فرهنگی نوشته شده و خواستار امضا و توجه به آن هستند. معلوم نیست این کارزار تا کجا پیش می‌رود اما آنچه مهم است احترام نگذاشتن سرمایه گذاران بخش خصوصی به حریم آثار تاریخی و اصرار آنها بر تجاوز به حریم منظری آثاری مانند ارگ کریمخانی است.

از طرفی این دیدگاه مطرح می‌شود که آیا مجموعه ارگ کریمخانی که اکنون بحث ثبت جهانی آن مطرح است، با وجود این آسمان خراش زشت، تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد یا نه. در این باره شاید بهتر از هر کسی کارشناسان کمیته میراث تاریخی یونسکو هستند که بعد از بررسی می‌توانند بگویند این یک ایراد است که نمی‌توان با آن ارگ کریمخانی را ثبت کرد یا اینکه چون قبل از ثبت جهانی، قد این هتل رشد کرده، با همان شرایط در فهرست جهانی قرار خواهد گرفت. حتی اگر هیچ مشکلی نیز وجود نداشته باشد اما همگی بر این باور هستند که آسمان میراثی شیراز زشت شده است.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49265 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 09:06:29
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49264
2 / 4 / 1400 - 8:27

فوق العاده ویژه فرهنگیان برقرار شد

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش، نوشت : فوق العاده ویژه فرهنگیان، بویژه معلمان بر اساس ضوابط و مقررات ابلاغی از مراجع ذی‌صلاح تعیین و برقرار شده است. به گزارش گشت و گذار، محمد باقر نوبخت در این نامه یادآور شد: در ارتباط مجازی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ برخی


رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش، نوشت : فوق العاده ویژه فرهنگیان، بویژه معلمان بر اساس ضوابط و مقررات ابلاغی از مراجع ذی‌صلاح تعیین و برقرار شده است.

به گزارش گشت و گذار، محمد باقر نوبخت در این نامه یادآور شد: در ارتباط مجازی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ برخی از فرهنگیان محترم گلایه کردند، فوق‌العاده ویژه ناقص اجرا شده است؛ لذا تأکید شد؛ باید به طور کامل اجرا شود که با عنایت به نامه ارسالی آن وزارتخانه، فوق‌العاده ویژه فرهنگیان، به ویژه معلمان، بر اساس ضوابط و مقررات ابلاغی، از مراجع ذی‌صلاح تعیین و برقرار شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در استمرار جبران بخشی از خدمات فرهنگیان برای سال ۱۴۰۰ در قالب اجرای نظام رتبه بندی معلمان تأمین اعتبار شده است که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی از یکم فروردین ۱۴۰۰ قابل پرداخت خواهد بود.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49264 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 08:27:22
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 49262
2 / 4 / 1400 - 7:17

چرا مراکز واکسیناسیون شلوغ شدند/نگرانی از کمبود واکسن

خبرها و گزارش ها از مراکز واکسیناسیون در تهران و البته برخی کلانشهرها، حکایت از ازدحام جمعیت و تشکیل صف های طولانی دارد. به گزارش گشت و گذار، بعد از وقفه‌ای که در روند واکسیناسیون گروه‌های هدف ایجاد شد، وزارت بهداشت اعلام کرد با ورود محموله‌های جدید واکسن، کار تزریق برای افراد منتظر واکسن آغاز


خبرها و گزارش ها از مراکز واکسیناسیون در تهران و البته برخی کلانشهرها، حکایت از ازدحام جمعیت و تشکیل صف های طولانی دارد.

به گزارش گشت و گذار، بعد از وقفه‌ای که در روند واکسیناسیون گروه‌های هدف ایجاد شد، وزارت بهداشت اعلام کرد با ورود محموله‌های جدید واکسن، کار تزریق برای افراد منتظر واکسن آغاز شده و افرادی که دوز اول را زده‌اند، برای تزریق دوز دوم واکسن فراخوان می‌شوند.

شاید همین وقفه و تأخیر در برنامه واکسیناسیون گروه‌های هدف، باعث شد به یکباره شاهد شلوغی و ازدحام جمعیت در مراکز واکسیناسیون در تهران و البته برخی از کلانشهرها باشیم.

آن طور که گفته می‌شود، این وضعیت در تهران به مراتب بغرنج‌تر شده است و صف‌های طولانی سالمندان برای تزریق واکسن، تا حدود زیادی مشکل ساز شده است.

گرمای هوا برای سالمندان به مراتب با سختی‌ها و مشکلات بیشتری همراه است و بعضاً آنها را گرفتار گرمازدگی و ضعف جسمانی می‌کند.

در گفتگو با چند نفر از افرادی که در صف‌های واکسن بودند، متوجه شدیم که مهم‌ترین نگرانی آنها، تمام شدن واکسن است و اینکه دوباره نتوانند دوز دوم را بزنند.

آنگونه که این شهروندان عنوان می‌کنند، آنها بدون اینکه منتظر پیامک یا تماس باشند، به مراکز واکسیناسیون آمده اند.

بنابر آنچه علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است؛ از دو روز قبل کار توزیع واکسن در بین سه دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی در استان تهران آغاز شده است. به طوری که ۱۵ هزار دوز واکسن به دانشگاه شهید بهشتی و ۱۱ هزار دوز نیز به هر کدام از دانشگاه‌های تهران و ایران تحویل شده است.

در همین حال، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با صدور اطلاعیه‌ای از مردم درخواست کرده است بدون دریافت پیامک برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در این اطلاعیه اعلام کرده است که زمان مراجعه برای تزریق دوز دوم واکسن کووید ۱۹ از طریق پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی www.behdasht.gov.ir و همچنین پیامک، اطلاع رسانی می‌شود.

در اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید شده است افرادی که اولین واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند، تا قبل از دریافت پیامک و یا اطلاعیه رسمی وزارت بهداشت از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری نمایند.

همچنین، در این اطلاعیه با اشاره به تأمین و توزیع واکسن مورد نیاز در روزهای اخیر، خاطرنشان شده است که تأخیر چند روزه حتی تا چند هفته و برای برخی از واکسن‌ها تا چند ماه، تأثیر منفی در اثربخشی و ایمنی‌زایی واکسن نخواهد داشت.

در همین حال، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به شلوغی صف‌های واکسن در تهران، گفته است که بحث واکسیناسیون تهران خیلی مهم است و باید مراکز تجمیعی را برای تزریق واکسن جامعه هدف با همان مقدار واکسنی که توزیع می‌شود سریع بازگشایی و شروع کنیم تا معطلی پیش نیاید.

رئیسی افزود: اکنون دو موضوع اصلی پیش رو داریم یکی واکسیناسیون افراد سالمند و دیگری گروه‌های آسیب پذیر است که باید واکسیناسیون آنها انجام شود.

وی با عنوان این مطلب که برای افراد ۶۵ سال به بالا یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن نیاز داریم که یک میلیون آن باید با واکسن برکت و ۸۰۰ هزار تا نیز با واکسن وارداتی انجام شود، گفت: جمعیت ۶۰ تا ۶۵ سال عدد بالایی است و بالای دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز داریم، بنابراین بهترین راه این است که به جای ۵ سال فاصله سنی، دو سال به دو سال فراخوان داده شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: توصیه من این است که مراکز تجمیعی را زیاد کنیم و جاهایی که تراکم جمعیت دارند، نیروها را بیشتر کنیم.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون ۴ میلیون و ۴۰۳ هزار و ۷۵۳ نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

بر اساس همین گزارش، ۹۷۲ هزار و ۸۷۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۳۷۶ هزار و ۶۲۴ دوز رسید.

ثبت شده در سایت گشت و گذار نیوز طی شماره 49262 توسط مجله و در روز چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 07:17:49
© Copyright 2021 https://gashtogozarnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر